voiko leikata lyhyemmäksi syksyllä tai maan tasalle kesällä kukkineet.Mitä tapahtuu jos leikkaa uudetkin versot jo nyt lyhyemmäksi?
tuoksuvatukan leikkaus
syksyllä vai keväällä
42284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kukkineet voi leikata aivan maasta asti. Mutta jos haluat että se uudet kukkii ensi vuonna,älä silloin leikkaa.Joskus kyllä kukkivat samanvuoden versoistakin,mutta marjoja ei taida ensimmäisenä vuonna tulla.
Minä leikkaan ne aina maata myöden syksyllä,keväällä on kauniimpi kun on kaikki uutta tuuheaa versoa.
mutta se on kaksivuotinen pensaskasvi joka tekee kukat vasta toisen vuoden versoihin. Paras onkin leikata se alas vasta keväällä kun näkee mitkä oksat ovat edellisvuotisia. Niihin tulee silmut aika aikaisin, joten on helppo leikata pois ne kuolleet oksat.
Jos haluaa kasvattaa sitä vain kauniiden lehtien takia voi sen leikata syksylläkin.
Kyllä tuoksuvatukka tekee marjoja.
Olet aivan oikeassa, kyllä tuoksuvatukka tekee marjoja. Syötäviäkin ovat, vaan ei kauhean hyvän makuisia. Tuoksuvatukka kukkii edellisen vuoden versoilla, joten aika hyvä konsti on leikata se kukinnan jälkeen, niin ei menetä seuraavan vuoden kukintaa. Tosin helpoimmalla pääsee kun leikkaa pensaan alas (10-20 cm maasta!) muutaman vuoden välein. Pensas on niin nopeakasvuinen, että se on hetkessä taas iso.