Haluaisin vielä kerran kysellä ihmisiltä, vaikkakin onkin jo 100 ja tuhannes kerta: Missä on helsinkistä katsottuna lähimpänä vielä suppiloita? Muuta tietoa en tarvitte.. Tällä erää..
Suppilot kadoksissa helsinkissä
Suppilofani
3515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikäli Keskuspuisto ei ole sienestysretkiesi pohjoisraja, hyviä suppilovahveromaastoja löytyy ainakin Vihdintien varresta.Mäntsälässä kävin viikko sitten ja vahveroita oli paljon.Lauantaina olin Tampereen eteläpuolella hirvimetsällä ja vahveroita oli edelleen.Ilahduttavaa on että metsissä on yhä lampaankääpiä, torvisieniä ja kanttarellejäkin.Kannattaa kokeilla niitäkin. Niistä ei tule ilmavaivojakaan.
vinkeistä. Täytyypä saada kyytiä sinne päin ;)
Karttakauppaan ja nuuksion kartta käteen.Sitten rautatieasemalle ja Espoon keskustaan.Siellä hyppäät linja-autoon nro 85 ja ajelet päättärille.Sit kartta käteen ja metsään! Toinen vaihtoehto on bussi 86 ja jäät vaikka Pirttimäes pois ja sieltä mettään.Jos ei suppiksia löydy niin on näös jo heikkoutta.
Ps.polkujen reunat on kyl putsattu,joutuu meneen umpimetälle et löytyypi! HYVÄÄ METÄSTYSONNEA!