pyy

pyymies

Pyyn metsästys on mielestäni hauskaa ja jokseenkin haastavaa. Vaikka pyy onkin utelias lintu ja tulee helposti luokse, on sen pyytämisessäkin kikkansa. Hyvä osaava metsästäjä saa maukkaan pyyaterian vaivattomasti, mutta ammattitaitoisesti. Pyyn liha on maukkainta kaikista kanalinnuista mielestäni. Yhdestä pyystä saa maukkaan kastikkeen, vaikka seitsämälle hengelle ja oli muuten maukasta. Jotkut sanovat pyytä helpoksi ja siksi sellaiseksi saaliiksi että sitä ei kannata metsästää. No on sen metsästys jokseenkin helppoa pillillä mutta silti jokseenkin vaikeaa tiheässä kuusikossa, pyy kun osaa piiloutua aina kuusen väärälle puolelle ja aina lähtee lentoon kuusen takaa. Itselläni on kahdessa vuodessa kertynyt kuusi pyytä mikä ei ole hirveä määrä, mutta jokainen pyy on minulle erillainen metsästys kokemus. Joten metsästäkää myös pyitä se voi olla hauskaakin kun siitä osaa nauttia oikealla tavalla. (Kertokaa omia kokemuksia ja vinkkejä myös.)

2

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • metsästäjä-------

      Pyy on todellas hyvänmakuinen lintu! Paljonhan siinä ei lihaa ole, mutta sitä parempaa! Itse kyllä ammun pyitäkin. Jostakin syystä tänä syksynä ovat olleet tosin tavattoman arkoja(johtunee metsästysalueeni useista hakkuista)
      Mutta pari vuotta takaperin ammuin niitä aivan hävettävän isoja määriä, puhutaan siis kymmenistä linnuista samana syksynä. Mitä kun pari kertaa vislasi pilliin niin heti oli vähintään yksi pyy. Ja istui niin hyvälle hollille että ei muuta kun kops!
      Paras on että olen ampunut kaksi pyytä samaan puhun yhdellä kertaa! Toinen jäi istumaan puuhun kun toisen ammuin! :) Pyy on todellakin tyhmin kanalintu, seuraavana tulee ehkä akkateeri, joka paljon paljon useammin esim. ukkoteertä jää puuhun istumaan ammuttavaksi.

    • Haverisen Jokke

      Todellakin pyy on hieno metsästyksen kohde. Mikä se on istahtaa viileän usvaisena aamuna kaatuneen kelon rungon päälle kuusikon puro notkelmaan ja kaivaa pilli taskusta ja eikun viheltämään. Tosiaan helppo metsästettävä ja näin ollen olenkin aina metsästys alueellani vaihtanut uuteen vihellys paikkaan kun yksi on erehtynyt eräksi. Ei liikaa uroksia samalta alueelta ettei vallan tyhjene. Täällä pohjois-hämeessä on todella runsaat pyy kannat ja saalista riittää varmasti. Tänä syksynä vain ovat olleet vaisuja johtuen varmaan pitkään jatkuneesta lämpöaallosta. .....ja kymmenen oksalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      123
      1863
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1650
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1225
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      49
      1108
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      876
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      797
    Aihe