Petri 7s

Ongelma .........

6

1179

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alvari Raappavaara

      Minullakin oli Petri Seiska joskus 1963-66 ja hyvällä muistelen. Erinomainen kuusilinssinen optiikka sopii hyvin myös vaativaan diakuvaukseen.
      Laukaisijan herkkyys lähes leicamainen. Valotusmittarin seleenikenno kuoleentuu lopulta iän myötä ja lakkaa pukkaamasta virtaa viisarin heilutusmekanismiin. Valitettavasti. Kun tehdaskin on edesmennyt jo 70-luvulla lienee varaosien saanti melko mahdotonta. Ellei jonkun kamerakorjaamon nurkkiin ole sattunut jäämään. Soittamallahan se selviää.

      Mielestäni järkevintä saattaisi olla käyttää kameraa muuten vaan. Suljinhan on mekaaninen eikä toiminta riipu valotusmittarin sähköstä. Edellyttäen että suljin ja tarkennusmekanismi on suunnilleen trimmissä. Ellei suljinta ole koskaan puhdistettu saattaa olla huollon paikka. Ellet halua ostaa halpaa irtomittaria niin värinegan kanssa pärjää ilmankin, kun pikkusen muistelet mitä lukemia se näytti missäkin olosuhteissa. Tai jos talossa on digi, joka kertoo valotuksen niin käytä sitä mittarina.
      Petri 7 S on hieno kamera, klassikko.

      • A.R.

        Täsmennän itseäni, se 1,9 valovoimainen oli kuuslinssinen ja 2,8 nelilinssinen.

        Ensimmäiset diani, ennen järkkäriaikaa, kuvasin tuolla 2,8 Seiskalla.


      • nostalgiaa
        A.R. kirjoitti:

        Täsmennän itseäni, se 1,9 valovoimainen oli kuuslinssinen ja 2,8 nelilinssinen.

        Ensimmäiset diani, ennen järkkäriaikaa, kuvasin tuolla 2,8 Seiskalla.

        Muistaa millä toisella nimellä tätä myytiin,oi niitä aikoja.


    • Ongelma .........

      Jees tää on hieno kamera, harmi vaan tuota valotusmittaria, olisi kruunannut kokonaisuuden jos olis toiminut... Itse olen vaan niin nuori, etten ole koskaan nähnyt sen viisarin liikahtavan.

      2.8 45mm 681923 Näyttäis lukevan tuossa linssin ympäristössä. Tällä vehkeellä ei ole otettu kuvia vuosikymmeniin, ajattelin ottaa pienen sarjan kuvia ja katsoa miten ne onnistuu.

      Miten tuo suljinhuolto tehdään(jos on tarpeen), olisko jossakin esim. netissä ohjeet, vai kannattaako katsella kirjastosta valokuvauslehtiä?
      Mitä muuta huoltoa voi tälle tehdä, vai kannattaako aloittelijan ollenkaan ryhtyä ropaamaan hyvin säilynyttä kameraa?

      • A. R.

        Mie olen ihan väärän lajin teknikko sulkimenpurkuhommiin. Fotohuolloissa olen teettänyt silloin kun on tarvetta ollut. Antavat arvion kun näkevät koneen.
        Sitä suljinta voisit ihan varovasti kokeilla, näyttääkö sekunti sekunnilta vai onko likaisuuden vuoksi venyny. Itselaukaisin eli V=vitka voi olla jumissa käyttämättömyyttään. 1/30 nopeampia aikoja ei silmällä pysty arvioimaan, siksi huoltopojilla on mittarit.

        Etäisyysmittarin karkea arviointi on helppo tehdä. Säädät matkan äärettömään ja katsot yli sadan metrin päässä olevaa sähkötolppaa. Jos näkyy kahtena (selvinpäin) on säädön tarpeessa.

        Kamerat ei ole vanhoja autoja. Pienet paikat, pienet työkalut ja vakaa käsi. Saattaapi se huolto onnistua itekkin, jos taipumusta hienomekaniikkaan on. Varsinaisiin himmenninlamelleihin ei saa mennä öljyä, jumittuvat. Kertovat viisaammat.


    • Petri 7s

      Moi!

      Elikkä vetäsin koesarjan kuvia kameralla ja en edes viitsinyt kehittää rullaa, pilalle meni.

      Homma meni seuraavasti:
      Laitoin rullan, ificolor 24 kuvaa iso 400 DX, laitteeseen ja aloin napsimaan kuvia, kaikki meni hienosti, mutta sitten noin 10 kuvan jälkeen lataus alkoi takerrella, filmirulla "raksui" aina ladattaessa ja koko lataus oli vaikeata. Huomasin silloin, että lataus onnistuu normaalisti jos painan kameran alla olevaa nappia, mikä ilmeisesti nostaa filmirullaa?

      Ymmärtääkseni asetin rullan oikein laitteeseen ja syötin sille filmin alun. Aluksi siis kaikki toimi ok, mutta sitten alkoi noi ongelmat. Olisko tietoa siitä, että mikä mahdollisesti kiikastaisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      124
      794
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      569
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      505
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      106
      484
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      416
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      384
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    Aihe