Petri 7s

Ongelma .........

6

1091

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alvari Raappavaara

      Minullakin oli Petri Seiska joskus 1963-66 ja hyvällä muistelen. Erinomainen kuusilinssinen optiikka sopii hyvin myös vaativaan diakuvaukseen.
      Laukaisijan herkkyys lähes leicamainen. Valotusmittarin seleenikenno kuoleentuu lopulta iän myötä ja lakkaa pukkaamasta virtaa viisarin heilutusmekanismiin. Valitettavasti. Kun tehdaskin on edesmennyt jo 70-luvulla lienee varaosien saanti melko mahdotonta. Ellei jonkun kamerakorjaamon nurkkiin ole sattunut jäämään. Soittamallahan se selviää.

      Mielestäni järkevintä saattaisi olla käyttää kameraa muuten vaan. Suljinhan on mekaaninen eikä toiminta riipu valotusmittarin sähköstä. Edellyttäen että suljin ja tarkennusmekanismi on suunnilleen trimmissä. Ellei suljinta ole koskaan puhdistettu saattaa olla huollon paikka. Ellet halua ostaa halpaa irtomittaria niin värinegan kanssa pärjää ilmankin, kun pikkusen muistelet mitä lukemia se näytti missäkin olosuhteissa. Tai jos talossa on digi, joka kertoo valotuksen niin käytä sitä mittarina.
      Petri 7 S on hieno kamera, klassikko.

      • A.R.

        Täsmennän itseäni, se 1,9 valovoimainen oli kuuslinssinen ja 2,8 nelilinssinen.

        Ensimmäiset diani, ennen järkkäriaikaa, kuvasin tuolla 2,8 Seiskalla.


      • nostalgiaa
        A.R. kirjoitti:

        Täsmennän itseäni, se 1,9 valovoimainen oli kuuslinssinen ja 2,8 nelilinssinen.

        Ensimmäiset diani, ennen järkkäriaikaa, kuvasin tuolla 2,8 Seiskalla.

        Muistaa millä toisella nimellä tätä myytiin,oi niitä aikoja.


    • Ongelma .........

      Jees tää on hieno kamera, harmi vaan tuota valotusmittaria, olisi kruunannut kokonaisuuden jos olis toiminut... Itse olen vaan niin nuori, etten ole koskaan nähnyt sen viisarin liikahtavan.

      2.8 45mm 681923 Näyttäis lukevan tuossa linssin ympäristössä. Tällä vehkeellä ei ole otettu kuvia vuosikymmeniin, ajattelin ottaa pienen sarjan kuvia ja katsoa miten ne onnistuu.

      Miten tuo suljinhuolto tehdään(jos on tarpeen), olisko jossakin esim. netissä ohjeet, vai kannattaako katsella kirjastosta valokuvauslehtiä?
      Mitä muuta huoltoa voi tälle tehdä, vai kannattaako aloittelijan ollenkaan ryhtyä ropaamaan hyvin säilynyttä kameraa?

      • A. R.

        Mie olen ihan väärän lajin teknikko sulkimenpurkuhommiin. Fotohuolloissa olen teettänyt silloin kun on tarvetta ollut. Antavat arvion kun näkevät koneen.
        Sitä suljinta voisit ihan varovasti kokeilla, näyttääkö sekunti sekunnilta vai onko likaisuuden vuoksi venyny. Itselaukaisin eli V=vitka voi olla jumissa käyttämättömyyttään. 1/30 nopeampia aikoja ei silmällä pysty arvioimaan, siksi huoltopojilla on mittarit.

        Etäisyysmittarin karkea arviointi on helppo tehdä. Säädät matkan äärettömään ja katsot yli sadan metrin päässä olevaa sähkötolppaa. Jos näkyy kahtena (selvinpäin) on säädön tarpeessa.

        Kamerat ei ole vanhoja autoja. Pienet paikat, pienet työkalut ja vakaa käsi. Saattaapi se huolto onnistua itekkin, jos taipumusta hienomekaniikkaan on. Varsinaisiin himmenninlamelleihin ei saa mennä öljyä, jumittuvat. Kertovat viisaammat.


    • Petri 7s

      Moi!

      Elikkä vetäsin koesarjan kuvia kameralla ja en edes viitsinyt kehittää rullaa, pilalle meni.

      Homma meni seuraavasti:
      Laitoin rullan, ificolor 24 kuvaa iso 400 DX, laitteeseen ja aloin napsimaan kuvia, kaikki meni hienosti, mutta sitten noin 10 kuvan jälkeen lataus alkoi takerrella, filmirulla "raksui" aina ladattaessa ja koko lataus oli vaikeata. Huomasin silloin, että lataus onnistuu normaalisti jos painan kameran alla olevaa nappia, mikä ilmeisesti nostaa filmirullaa?

      Ymmärtääkseni asetin rullan oikein laitteeseen ja syötin sille filmin alun. Aluksi siis kaikki toimi ok, mutta sitten alkoi noi ongelmat. Olisko tietoa siitä, että mikä mahdollisesti kiikastaisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4276
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2755
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2431
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      550
      1394
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1319
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe