renkaiden km-määrät

Paljonko (km) ns. normaliajossa kesärankaat kestävät?

Pääseekö sarjalla yli 70 000 km?

Entä nastapyörillä?

-m-
91498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viimeksi ostin uudet kesärenkaat isoon farkkuvolvoon 90tkm kohdalla mikä tuntuu olevan aika hyvin linjassa muiden käytössäni olleiden autojen kanssa.

Autolla oli siis ajettu alkuperäisillä kesä- ja talvirenkailla tuo 90tkm. Tuosta ajosta ehkä 50-55tkm oli ajettu kesärenkailla mutta toisaalta en ajanut niitä sakkorajalle vaan vaihdoin sovinnolla kun pintaa oli vielä turvalliset 3mm ja rapiat.

Tuo Volvo ei myöskään syönyt renkaita epätasaisesti joten kaikki renkaat olivat tasaisen kuluneet. Pahimmillaan eräs raskaskeulainen etuvetoinen söi kitkarenkaat niin että eturenkaissa oli jäljellä enää vajaat 4mm kun takarenkaissa oli vielä 8mm alkuperäisestä 9mm pinnasta!

Kestävyys riippuu siis huomattavasti käytössä olevasta autosta ja kaasujalan ojentajalihaksen toiminnasta sekä renkaiden merkistäkin mutta kyllä tuo 70tkm kuulostaa ihan järkevältä nyrkkisäännöltä jos renkaat ajetaan todella 1,6mm pintaisiksi.

Äänestä

Hyvin paljon riippuu renkaasta. Nyrkkisääntönä voitaisiin pitää, että mitä leveämpi/matalampi ja mitä korkeamman nopeusluokan rengas, niin sitä nopeammin kuluu. Joku 225/45R17 V voi kestää vain alle 30tkm kun taas jollain 165R13 T-renkaalla saattaa hyvinkin päästä tuon 70tkm. Nastarenkaat kestävät pintansa puolesta "ikuisuuden", varsinkin lumisissa keleissä ajettun. Kumin vanheneminen vuosien saatossa enemmänkin ongelma. Kitkarenkaat kuluvat keväisin, kun nastarenkaiden karhentamaa asvalttia näkyvissä. Pari talvea kitkat melkein kestää, jos ajomäärä on tuollainen normaali 10-15tkm/talvi.

Äänestä
  • Kakkosautoissa on aina ollut kitkoja 1990-luvun puolivälistä lähtien eikä esittämäsi kestävyys pidä paikkaansa edes pk-seudun sulalla ja karkealla asfaltilla.

    Kitkoilla kuluminen on talvikeleillä ihan samanlaista kuin nastarenkaillakin eli kestävät suunnilleen "ikuisesti" jos niillä ajetaan pelkästään lumella pakkaskeleillä.

    Myöskään asfaltilla ajettaessa eivät kulu hirveästi nastarenkaita nopeammin jos renkaat pidetään alla vain pakkaskeleillä tai max 5 asteessa.

    Mutta jos kitkoilla erehtyy ajelemaan kesäkeleillä eli 20 ja yli, sulavat moiset melkein kirjaimellisesti alle.

    Äänestä

  • neljännet menossa kirjoitti:

    Kakkosautoissa on aina ollut kitkoja 1990-luvun puolivälistä lähtien eikä esittämäsi kestävyys pidä paikkaansa edes pk-seudun sulalla ja karkealla asfaltilla.

    Kitkoilla kuluminen on talvikeleillä ihan samanlaista kuin nastarenkaillakin eli kestävät suunnilleen "ikuisesti" jos niillä ajetaan pelkästään lumella pakkaskeleillä.

    Myöskään asfaltilla ajettaessa eivät kulu hirveästi nastarenkaita nopeammin jos renkaat pidetään alla vain pakkaskeleillä tai max 5 asteessa.

    Mutta jos kitkoilla erehtyy ajelemaan kesäkeleillä eli 20 ja yli, sulavat moiset melkein kirjaimellisesti alle.

    Tarkoitin juuri tuota lämpötilaa, kun puhuin keväästä. Keväällä esim maaliskuun lopulla itsellä ainakin vielä kitkat alla ja tuolloin saattaa päivisin nousta (varsinkin tien) lämpötila auringossa suht korkeallekin. Juuri tällöin kitkat kuluvat "silmissä".

    Äänestä

  • thrower kirjoitti:

    Tarkoitin juuri tuota lämpötilaa, kun puhuin keväästä. Keväällä esim maaliskuun lopulla itsellä ainakin vielä kitkat alla ja tuolloin saattaa päivisin nousta (varsinkin tien) lämpötila auringossa suht korkeallekin. Juuri tällöin kitkat kuluvat "silmissä".

    kuluivat nopeasti alta pois. 21.000 kilometriä ja kulutuspintaa alle 2 mm. Ei enää koskaan Nokian kesärenkaita !

    Äänestä

Vanhalla Saabilla ajaessa on päässy noin 45000 km..Bridgestone Dayton.Nykyiset noin 40000km...Bridgestone B330. Ohjauskulmat ym. kunnossa ja ei ole revitelty.

Äänestä

"Pääseekö sarjalla yli 70 000 km?"

-Hyvä jos puolet, jos puhutaan tän päivän ha-renkaista.

Riippuu tietty niin monesta asiasta, eniten renkaasta ja kuskista sekä auton alustasta. Vetävä pyörä kuluu noin tuplat verrattuna vapaasti pyörivään, tosin kulumiskuviokin on eri. Vähiten kuluttaa nelivetoauto rauhallisella ajolla, oikeilla pyöränkulmilla. Esim. quattro kuluttaa tasaisemmin, keskeltä hiukan enemmän koska kaikki vetää yhtä paljon.

Peruspyörillä, 13-15 tuumaa, on päästy 20-40 tkm. 70 tkm on täyttä essonbaaria, edes misukalla ei aja niin paljoa.

Talvikiekot kestää yleensä pidempään vaikka eivät seokseltaan ole yhtä kestäviä kuin kesäpallot. Tämä johtuu siitä että jäällä ja lumella ajo ei kuluta rengasta juuri lainkaan. Hyvillä talvirenkailla (nastat ei vaikuta sinänsä asiaan) pääsee jopa sen 70 tkm tai ylikin.

Äänestä

Ajoin viimetalven Rsi Hakkapeliitoilla, koko 195/60-15 seuraavasti: Laitettiin alle 7.11.2004 (auton mittarilukema oli 21900km), vaihdettiin edestä taakse 22.1.2005 (auton mittarilukema 34600 km), taas vaihto edestä taakse 17.6.2005 (mittarissa 64800 km) ja lopuksi otettiin pois käytöstä 27.8.2005 jolloin auton mittarissa oli 81400 km. Ajomääräksi näillä kitkoilla muodostui 59500 km. Pintaa oli tämän jälkeen renkaissa jäljellä 3-4 mm.Alkuperäiset Continentalin kesärenkaat kuluvat selvästi nopeammin, nyt niillä on ajettu noin 32000 km ja pintaa 4-5 mm jäljellä. Auto on liikkunut länsirannikon pääteillä muutamaa talvella tehtyä Lapin matkaa lukuunottamatta.

Äänestä
  • Toyo Proxes T1-S 205/40ZR17 84WRD kesti kesinä 2001-2004 167 hevosvoimaisen gti-autoni alla reilut 40000 km. Ajo sisälsi myös nopeita kaarteita ja asfaltilla sudittelua. Olivat vielä lailliset poistaessani ne käytöstä.
    Ei mielestäni huono suoritus 40-sarjalaiselta.
    Hyvät myös ajo-ominaisuuksiltaan, suosittelen vilpittömästi. Nyt alla saman koon Marshall, joka häviää Toyolle ainakin vesiliirto-ominaisuuksien osalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-m- kirjoitti:

Paljonko (km) ns. normaliajossa kesärankaat kestävät?

Pääseekö sarjalla yli 70 000 km?

Entä nastapyörillä?

-m-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu