itselläni paino noussut hirveästi raskausaikana,määrää en edes kehtaa sanoa. nyt haluisin tietää onko mulla kohtalotovereita? siis kuinka paljon teillä on noussut paino raskausaikana? kuinka nopeasti ja miten olette saaneet painon laskemaan synnytyksen jälkeen? kiitoksia kaikille vastanneille!
GALLUP: painonnousu
rv 38
111400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Neuvolassa, kun ekan kerran punnittiin paino, se oli 63. Raskauden edetessä se nousi huikeat 17 kiloa! Mutta jälkitarkastuksessa 1,5 kk:tta synnytyksen jälkeen painoni on taas 67 kiloa.
Menossa on rv 37 ja painoa on kertynyt 10,5 kg. Saa nähdä, miten paljon sitä vielä kertyy ennen synnytystä. Neuvolantäti ennusti, että synnytyksen jälkeen painoni on todennäköisesti hyvin lähellä samaa kuin painoni ennen raskautta, mutta aika näyttää.
Nämähän ovat kovin yksilöllisiä asioita. Pitää myös muistaa, että jos on raskausaikana kovin turvoksissa, myös se lisää painoa, eli varsinaisista liikakiloista ei ole siinä tapauksessa kyse. Jos liikakiloja kuitenkin kertyy, uskoisin, että yksinkertaisesti vain liikkuminen, esim. kävelyretket vaunujen kanssa, ja turhan napostelun vähentäminen auttavat kilojen karisemiseen. Mitään ihmedieettejä ei tarvitse noudattaa.
Paljon on painoa tullut!
Enemmän kuin esikoiselta, jonka aikana tuli vain yht. 12kg.
Nyt siis tullut jo 18kg!!!!! Että eipä naurata yhtään, en edes hirveästi ole mässäillyt!
Kyllä kauhulla odotan miten ihmeessä saan nämä pois, se on varmaan ruokailu lopetettava ja juostava päivät vaunujen kanssa :D
esikoisen aikana tuli 22kg ja 2kk kaikki pois...nyt on rv 38 ja kiloja tullu 25!!!Mutta,miulla tapana turvota mielettömästi jo alkuraskaudesta lähtien...nyt kun vielä on raskausmyrkytyksen oireita niin...en ota noista mtn stressiä;)
Mulla on nyt menossa rv 23 ja painoa on tullut lisää n. 6kg
Että sitä rataa kun paino nousee niin saas nähdä missä luvuissa ollaan kun lähdetään laitokselle. Mulla on kuitenkin vakaa uskomus että synnytyksen jälkeen palautuu ennalleen kun muistaa vaan liikkua ja syödä normaalisti.
Nyt on tullut herkuteltua, mutta en anna sen aiheuttaa stressiä vaan nautin raskaudesta täysillä :)
älä pilaa ihanaa raskausaikaasi murehtimalla painon noususta kunhan lapsi syntyy ja imetys lähtee kunnolla käyntiin ja olet itse toipunut synnytyksestä niin sitten vaan vauva vaunuun ja lenkille ja imetys kyllä itsessäänkin kuluttaa tehokkaasti kaloreita .jos ja kun imettää pitää toki syödä hyvin että vauvalle riittää sitä oman äidin maitoa!!!!
Minulle on kertynyt n.22 kg painoa, hurja luku sinänsä, mutta en revi stressiä! En ole mässäillyt tai ylensyönyt, mutta painoa on tullut silti noin paljon. Osa on tietty turvotusta, jota on aikalailla. Mutta eiköhän kilot karise hiljakselleen synnytyksen, imetyksen ja ulkoilun myötä.
29. viikko menossa ja painoa kertynyt 8,5kg ja tasaisesti nousee. En stressaa siitä, uskon että imetystä ajatellen (aion imettää pitkään jos vain pystyn!) on vain hyvä, että on mistä ottaa. Painon saa kyllä putoamaan ruokavaliolla ja liikunnalla myöhemmin, jos sitä näyttää jäävän.
Kahdessa aikaisemmassa raskaudessa on painoa tullut molemmilla kerroilla reilu 20kg. Imetyksen myötä noin kolmessa kuukaudessa kaikki kilot on lähteneet. Nyt menossa rv 37 2 ja kiloja tullut jo 25!! Tosin nyt on mielettömästi turvotustakin. En kyllä ole oikeastaan kauhuissani kiloista, eiköhän ne imetyksen myötä taas lähde.
Mulla menossa viikko 32 ja paino on noussu noin 8 kiloo. Saa nähdä kuinka paljon kerkee vielä nousta, mut itse tietenkin toivon, että ei kovin paljoo:)
Mulla on menossa RV 20 ja painoa on tippunut neljä kiloa. Olen hieman ylipainoinen, joten painon tippuminen ei ole ollut pahaksi ja vauva on kasvanut normaalisti =)