Laittakaa hyviä sorsapaistireseptejä tänne jos tiedätte. Tai linkkejä mistä voi löytää.
Myös teerestä/pyystä käy.
sorsareseptejä?
3
963
Vastaukset
- jueppelil
Itse en ole koskaan käyttänyt mitään erikoisempia reseptejä, hyväksi olen todennut tavallisen tavan elikkä aluksi paistaa pannulla rasvassa jonka jälkeen hauduttaa pari tuntia kermassa uunissa. Maisteina suolaa ja mustapippuria.
- Kokki 13
Aivan ekana 3 heinäsorsaa nyljettynä
keittoliemi 7dl vettä 3dl punaviiniä keitä 35 min
ota sorsat pois keittoliemestä ja kaada keittolientä uunivuokaan ja sorsat sekaan.
mausta uunivuuassa oleva liemi seuraavasti:
-3 valkosipulinkynttä puristettuna
-mustapippuria 12kpl
-suolaa 3tlk
-10 hillosipulia
-2 isoaporkanaa
-6 laakerinlehteä
Laita uuniin 175 astetta 1h 30min.
10 min ennen valmistumista lisää 2dl ruokakermaa
ja anna hautua loput 10 min.
ja eikun syömään. - Herkkusuu 1
Elikkä Niin monta sorsaa kun nyt ooy onnistunut reissulta saamaankin niin teeppä näin.
Laita kattilaan aluksi vettä, karkeeta suolaa ja sorsat. Kiehuta niin että alkaa tulemaan vaahtoa pintaan, siivilöi vaahto(vaahto on verta joka irtoaa lihasta tai jotain) ja anna vielä hetken kiehua niin ettei vaahtoa enää tule.
Sitten laita sekaan 1 iso sipuli kuorittuna ja palottuna, Pari kuorittua ja palottua porkkanaa, maute/mustapippuri 5-10kpl. ja pari laakerin lehteä. Keitä lintuja määrästä ja koosta riippuen tämän jälkeen 1h,15min-2h jonka jälkeen voit syödä lintuja sellaisenaan (todellista metsämiehen ruokaa) tai siivilöidä liemi talteen, irrotella lihat luista ja paloitella lihat sopivan kokoisiksi ja tehdä kastike suurustamalla vehnäjauhoilla (sekoita vehnäjauhoja kylmään veteen ja kaada seos kiehuvan liemen sekaan)
laita tämän jälkeen lihan palat kastikkeen sekaan maista suolan maku ja lisää jos on tarvis lopuksi voit lorauttaa pikkuisen kermaa sekaan ja pari teelusikallista sokeria vielä sekaan jolloin maku pyöristyy ja sinulla on valmiina todellinen gourmee kastike valmiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646