Kamerapiratismista

Valo yössä

Suoraansanottuna hämmästelen viimeaikaista tietoa, minkä mukaan kaiken köyhyyden keskellä elävä virkavalta on vakaassa aikomuksessa käyttää piraattilevykameroita tieliikenteen valvontaan. Jossainpäin näin kerrotaan jopa jo tapahtuneen.

Nyt viimeistään tulisi vastuullisten tielläliikkujien ojentaa auttava kätensä ja aivan vain ehdotuksen nimissä tuon esille yhden aloitteen.
Itse olisin jopa valmis lahjoittamaan kauan sitten vaivalla hankkimani alkuperäisen ja aidon ”Matin ja Tepon parhaat”- kokoelmani, jotta piraattilevykameroihin saataisiin vaihdettua lailliset sisälmykset.
Olisiko mahdollista toimittaa levyt vaikka ajellessa lähimmälle tolpalle ja kiinnittää ne roikkumaan niin että ne on helposti havaittavissa jo kauempaakin, noutamista varten ?
Edellämainittu toimenpide tehtäisiin tietenkin hiljaisen liikenteen aikana.

Ilmitulleiden seikkojen perusteella tolppavalvontaa ollaan lisäämässä ja se tarkoittaa sitä, että ilman kansan karttuisan käden mukaantuloa myös piraattikameroiden määrä lisääntyy lähivuosina valtavasti.
Emme voi vain toimettomana katsoa näiden raskauttavien asianhaarojen valossa, että tieverkostomme laidat tullaan ennenpitkää täyttämään mitä epämääräisimmillä piraattiviritelmillä.

Jos Sinulle tullaan tarjoamaan tienvarsimaisemakuvaa,jossa sinun väitetään esiintyvän, kannattaa kaikin keinoin varmistua sen aitoudesta. Piraattikamerakuvaa on varsin vaikea erottaa aidosta, niin taitavasti se on otettu.
Jos jostakin syystä epäilee että tarjottu kuva on jäljitelmä, voisiko kuvauspaikkatiedon perusteella käydä tarkistamassa kameran aitouden ja jos pönttö on kalustettu piraattilevyllä niin silloin sekä muissakin epäselvissä tapauksissa palauttaa tarjouksen lähimmälle poliisiasemalle ?

Piraattikameran erottaa varmuudella aidosta sen perusteella että se ei välähdä.

Vaadi aito, varo halpoja jäljitelmiä.

..nytkö välähti..)

1

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DET

      ... ja siihen löytyy apuvälineitä.
      www.paljastin.info

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1989
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1705
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1332
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1155
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1153
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      933
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      922
    Aihe