http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2005/10/399828
Presidentti Ahtisaari arvostelee presidentti Halosta, vai mistä on kyse?
4
210
Vastaukset
- T u t k a i n
Halonen on yksi Sorsan perillisistä (puoluemielessä), jotka pitävät SDP:n johtopaikkoja tiukasti käsissään. Tähän joukkoon kuuluvat Halosen lisäksi ainakin Liikanen, Louekoski, Tuomioja, Lipponen, Ahde ja Sundqvist. Halosen tuttuja kaikki jo 1970-luvun alusta (elleivät jo aiemminkin).
Oma erikoisuutensa demareissa on se, että "Zavidovo-vuotajat" Tuomioja (myönsi omissa muistelmissaan 1993) ja Lipponen*) nousivat puolue-eliittiin vuototiedosta/-epäilyistä huolimatta. Tuomiojasta tehtiin vuonna 2000 ulkoministeri. Lipponenkin kohosi puolueensa johtajaksi Sorsan avustuksella, vaikka Lipposen osuus tuli selville jo 1973. Jäätteenmäelle taisi käydä vastaavassa tapauksessa omassa puolueessaan hieman toisin?
*) valtakunnansyyttäjän syytekirjelmän mukaan Lipponen antoi Zavidovo-muistion eteenpäin. Muistion Lipponen oli saman syytekirjelmän perusteella saanut salausvelvolliselta SDP:n ministeriltä tai presidentinkanslian päälliköltä (sdp.). Katsokaa/kuunnelkaa tarkemmin Wikipediasta tai YLE:n Arkki-verkkopalvelusta hakusanalla "Zavidovo-vuoto". - Vasurimedia alas
mutta ei tiedä sitä, että gallupit ovat Suomen mediaa hallitsevien vasemmistolaisten väärentämiä.
- repair
presidentti Ahtisaari sanoo suoraan ääneen sen, mistä mediakin vaikenee. Maailmalta käsin katsottuna
Halonen on kuitenkin varsin näkymätön maailmalla. Suomessa luullaan vähän liikoja,nimittäin pelkkä hymynaama ei riitä, kun joudutaan tositoimiin! - salaliitto
Halosen oma SAK-klikki puukotti rumasti Ahtisaarta selkaan ja eivat antaneet istuvan presidentin yrittaa jatkoa viime kierroksella.
Halosen julkisuuskuvaa on kovasti yritetty siistia "mukavaksi muumimammaksi" omassa mediassa(Yle, Hesari, Iltasanomat), mutta rouvaa lahelta nahneet tietavat asian olevan toisin. Olessaan Ulkoministeri han huusi ja raivosi alaisilleen Ministeriossa ja itketti jopa siivoojia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951