Onkohan Ahtisaari Naton palkkalistoilla? Kun niin kiivaasti haluaisi Suomen liittää sinne.. Nato olisi viimeinen surmanloukku Suomelle..!
Ahtisaari + Nato
rauhaa haluava
8267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomelle olisi jäädä NATO:n ulkopuolelle! Onneksi tämä ei toteudu, vaan täysjäsenyys on täyttä totta vuosien 2007-2009 aikana oli Halonen ja sinä mitä mieltä tahansa. Kaikista hauskaa on päästä näkemään, kun Halonen lobbaa NATO:a Suomen kansalle ja selittelee vaihtunutta kantaansa. Siis jos hänet valitaan pressaksi.
Kun joudut sotimaan ja tappamaan itsesi Bushin joukoissa jossain ehtyvillä öljykentillä.Muuttaisit pois tästä maasta,niin ei syytöömien tarvitsisi kärsiä .
pääsee vain NATO:n käyttöön koulutetuissa erikoisjoukoissa, tai hävittäjälentäjänä. En ole kumpaakaan, joten en pääse, vaikka haluaisin.
... Ahtisaaren Nato-intoa. Hän siis oli koko ajan presidenttinäkin Nato-agentti.
Hän ei vieläkään ymmärrä Suomen asemaa ja politiikkaa. Suomelle on aina lähes tuhatvuotisen historiamme aikana sotaliitoista tai kuulumisesta militaristisiin hallintoihin (Ruotsin sotaisat kuninkaat ja Venäjän tsaarit) aiheutunut vain sotaa, tappamista ja kärsimystä.
Mauno Koivisto on todennut, että sodan aikana valittiin oikeat vaihtoehdot, jos niitä oli. Välirauhan aikana Molotov pyysi Hitleriltä vapaita käsiä Suomen suhteen. Hitler kielsi ne. Nämä tosiasiat oletan Oiva Härkösen tietävän. Kuitenkin hän arvostelee jyrkästi Suomen lähtöä jatkosotaan Saksan rinnalla, mutta omin tavoittein. Neuvostoliitto oli jo silloin pommittanut Suomea. Jos Suomi ei olisi lähtenyt, Molotov ja Stalin olisivat saaneet vapaat kädet. Paras mahdollisuus olisi, että viime vuosikymmenellä olisimme päässeet taas itsenäisiksi ja halpapalkkamaana kilpailisimme mm. Viron kanssa sijoituksista. Ehkä olisimme myös EU:ssa ja Natossa. Ehkä Härkönenkin silloin ymmärtäisi, mitä on kysymys.
Näemmä Ahtisaari aikoo Naton palkkalistoille,kun YK:n ura huippupaikalle ei oikein onnistu(YK:n pääsihteeri).Eli aika isoa harppausta Ahtisaari yrittää henkilökohtaisesti.Rauhantekijästä siis sotilasliiton johtajaksi.Nähtäväksi jää,seuraako Lipponen perässä Naton päämajoihin?
kun neukut oikoo yli maan koneillaan. Mitenköhän suomessa sitten ?
kun poikansa on sivaripelle, muiden pojat joutaa
arbien sirpaleiden ruuaksi kyllä.