Onko liian myöhäistä aloittaa kuntosalikäynnit?

18v-poju

Moro!

Tarkoituksena olisi aloittaa käymään kuntosalilla, mutta olen jo 18-v!.
Kehtaako tässä iässä enää mennä sinne, jotkut saattaa nauraa kun en saa penkistä nostettua ylös ehkä edes 50 kiloa...

Mitä mieltä olette?

9

2164

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ittes

      ammu ittes

    • Ikinä ei ole liian myöhäistä

      Ei todellakaan ole liian myöhäistä.. Melkein parempi, sillä jos liian nuorena aloittaa treenaamisen, saattaa pituuskasvu hidastua ja jopa lakata. Muista aina, että treenaat itseäsi varten, et muita..

      Itse aloitin treenaamisen vasta 23 -vuotiaana ja tulokset kasvavat edelleen. Se vain vaatii pitkäjänteistä työskentelyä, mitään äkillisiä tuloksia on turha odottaa (muistaakseni miehellä lihaksiston kasvu saavuttaa lakipisteensä vasta n. 30 vuoden iässä).

      • kaiken

        Se "lakipiste" on 27 vuotiaana (idiootti).


    • AimoRapula

      Jotkut alottaa punttien nostelun jossain 35 ikävuoden paikkeilla ja kilpailee kehonrakennuksessa yli 55 vuotiaana. Ja lihasmassa kasvaa vielä yli 70-vuotiaalla että lopettakaa nämä saatanan provoilut!!!!

    • Pea.

      Ei todellakaan ole liian myöhästä. Meillä käy sellasia 50v porukkaaki salilla... aika paljonki. ja jostain se pitää alottaa! lähe ihmeessä salille, se on hyvä harrastus (:

    • Salille vaan :D

      Ehdottomasti kannattaa aloittaa salilla käynti!
      Ei todellakaan liian myöhäistä.
      Ja ajtteleppa sitten jonkun tovin kuluttua kun alkaa pikku hiljaa tulokset näkyä..
      Mahtaa sitten olla mahtava tunne ja lyön vetoa että oot tosi tyytyväinen että salille kehtasit lähteä,etkä välittäny siitä mitä muut siellä ajattelis.

      Go for it ;)

    • Butterfly -88

      Mee vaan rohkeesti sinne salille, äläkä mieti mitä muut susta ajattelee! Eikä ainakaan mun mielestä edes oo hienoa, että penkistä nousee kovin paljon. Siis ei se nyt niin hirveesti haittaakaan, mutta en mä ainakaan vaadi että pojan pitää nostaa penkistä suuriakin lukemia :D
      Joten mee vaan treenailemaan, mutta muista, että liian lihaksikaskaan ei oo hyvännäköinen ;):D

    • Firewolf

      KÄDEN TEHTÄVÄ ON VIEDÄ LUSIKKA SUUHUN.
      EI SUN TARVII RÄÄKÄTÄ ITTEES SALILLA.

    • hilirimpsis

      Hyvä ihminen! Sinne sinne vaan!! Jos oot menossa ihan vaan ITSESI takia sitä suuremmalla syyllä.Mikäli aiot bodata muista silti järki ja kohtuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe