Terve
Kannettavan ostossa olen päätynyt databestiin, koska sitä joissain paikoissa on hyväksi kehuttu. käyttö tulee olemaan internettiä, tekstinkäsittelyä, leffojen katselua yms. Joitain pelejä saattaa tulla silloin tällöin pelailtua, ei kuitenkaan tule olemaan mikään "pelikone", sitä varten on PS2.
Sxga -näyttö tulisi olla, lisäksi koneen pitäisi olla hiljainen ja viileä. Nämä PM -prosessorilla varustetut koneet ovat sitä, olenko väärässä?
Databestin sivuilta löysin 2 vaihtoehtoa, joissa on muutama ero. Niistä en hirveästi tiedä, joten voisiko joku ystävällisesti hieman valaista, onko näillä suurempaa vaikutusta.
http://www.databest.fi/1559al.htm
Intel Pentium M740 1.73GHz, tai PM760 2.00GHz, 2MB L2 Cache, 533Mhz FSB
Intel Mobile 915PM Express Chipset
Nvidia Geforce Go 6600 MXM näytönohjain & 128MB näyttömuistia
1099€
http://www.databest.fi/1557gls.htm
Intel Pentium M735 1.7GHz, 2MB L2 Cache, 400Mhz FSB
Intel 855PM/ICH4-M Chipset, Intel Enhanced SpeedStep
Ati M11 Radeon 9700 näytönohjain & 128MB DDR On-Chip
1059€
1559al on hieman suurempi, ja akun kesto ½h pienempi.
joku jomman kumman koneen omistaja voisi myös kertoa kokemuksistaan em. koneista, mm. takuun sujuvuudesta. en nyt löytänyt äkkiä aiheita, missä databestin koneita on käsitelty.
Databest 1559al & 1557gls
teukka
0
101
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969