Joku juttu tässä mua nyt mättää.
"Vastustamme suurten pääomien vapaata liikkumista maasta pois. Niiden liikkuminen on tehtävä luvanvaraiseksi ja verolliseksi."
Mitä?
Miksemme me suomen kansalaiset voisi yhdessä vain tehdä valtiosta elintä joka toimittaa AINOASTAAN peruselintason jokaiselle, turvaa alueellisen päätäntävallan sekä maan takaisin kansalle
"Vastustamme suurten pääomien vapaata liikkumista maasta pois. Niiden liikkuminen on tehtävä luvanvaraiseksi ja verolliseksi."
Mitä?
Miksemme me suomen kansalaiset voisi yhdessä vain tehdä valtiosta elintä joka toimittaa AINOASTAAN peruselintason jokaiselle, turvaa alueellisen päätäntävallan sekä maan takaisin kansalle
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sitä tahoa yleensä haukutaan ja mustamaalataan eniten, joka sanoo totuuden. Siitä tahosta myös vaietaan.
Samoin tietenkin EU-valheesta vaietaan samalla. Sinänsä rinakkaisilmiötä...
muuten ole niha nVSL peukutpystyssä, mutta yritysmaailman pitäisi olla ehdottoman vapaa. Jokaisella on oikeus perustaa yritys ja tehdä globaalia kauppaa. Siinä ei ole mitään vikaa jos maa on kansalla ja valtio hoitanut jokaiselle ns. "ensimmäsiet asiat ensiksi".
Pääasiahan tässä on että sais herravallan poistettua maailmasta ja nyt ensikäteen suomesta. Viedä valta yhteisöjen ja ihmisten tasolle.
Huhhuh! Sieltähän se tuli vaippakerhon taholta! TOTUUS!
entäs aamulääkkeet,,jäikö ne taas ottamatta.
oletkos mitannut kuumeesi.
menepäs pitkälles ja juo vaikka lasillisen kylmää vettä,,ehkä se helpottaa.
soitapas vaikka äidillesi, hän lohduttaa sua varmaan
Niin tai näin, pakoreaktio on näemmä toisinaan olennainen keskustelutapa näillä palstoilla kirjoittavilla EU:n kannattajilla. Ainakin silloin, kun esitetään vaativia, sekä ehkä joitakin yhteiskunnan arkitodellisuudesta paljastavia asioita kommentoitavaksi. Jotkut saattaisivat kai todeta hyvinkin, että koko EU oli ja on keskivertoäänestäjilleen eräänlainen pakoreaktio.
Monet hieman "pakoreaktionomaisesti" kirjoittelevat EU-kannattajat ovat ehkä tekstiensä perusteella joutuneet turvautumaan mielenterveyspalveluihin joskus, tai epäilleet mielenterveyttään. Sen verran taitavat kertoa suurelle yleisölle huomaamattaan heidän kuvauksensa lääkityksistään tai vaikkapa äiti-suhteistaan? Tai sitten puheenvuorot voivat kertoa myös fobioista ja pelkojen projisoimisesta toisin ajatteleviin? Siinähän ei sinänsä ole mitään arvosteltavaa, jos henkilö on hädässään osannut hakea apua. Tai sitten osa Euroopan Unionia puoltavista kirjoittajista on todella niin brutaalia tai yhteiskunnalisesti piittaamatonta joukkoa, että he voivat kokea olevansa oikeutettuja käyttämään pilkallisesti yhteiskunnan sairastuneiden hätää omana torjunta- tai lyömäaseenaan.Jopa vastoin Unioninkin yleisiksi oletettuja tai kuviteltuja linjauksia. Eivät silti kaikki ole sellaisia henkilöitä.
Harmillista on se, jos esim. EU:ta äänestänyt henkilö potee ylisuurta huonoa omaatuntoa poliittisista mielipiteistään tai mielenterveysongelmatiikastaan. Mahdollisista poliittisista virheistään tai harhaanjohtamisistaan suurimman vastuun kantavat näet äänestäjilleen esiintyneet ja heiltä vallankäytön legimiteetin saaneet henkilöt.
on niin, se on niin, mutta kun EU auttaa heikkoa , ja ajattelee tyhmienkin puolesta, ja jos viisaskin jo horjuu ja itsenäisyytensä torjuu