Koska eräät palstalaisista suorastaan rakastavat linkkejä ja sitaatteja, niin otan taas yhden. Risto Ahonen kirjoittaa Keskisuomalaisen nettipalstalla
http://keskisuomalainen.protacon.fi/?alue=5&id=52391&threadid=51792&start=&order=&noheader=0#52391
> "Kun vieras ihminen voi huonosti, tai kuolee, se ei syvästi kosketa. Vain henkisesti sivistyneet uskaltavat pitää aidosti vähempiosaisten puolta."
Ahonen on onnistunut kiteyttämään kahteen lauseeseen nykyisen inho- tai raato-opportunismin koko olemuksen. Sopii suorastaan elämänohjeeksi - jos henkistä sivistystä vain riittää.
Ahonen jatkaa:
> "Niitä ihmisiä on vielä liian vähän, jotta he tulisivat huomioiduksi."
Kohdallaan tuokin toteamus, etenkin sana "vielä". Mutta ei tuo kuitenkaan tarkoita sitä, että kanssaeläjistäänkin välittävän pitäisi lannistua tai - vielä pahempaa - hylätä "kiittämättömät luuserit" ja kääntyä omaa etua tai valtaa tavoitellakseen heitä vastaan.
Elämänohjeeksi
JKa
2
114
Vastaukset
- helppo
olla, ei rasitu polla
- tietää
Halmeen persuuksissa on helppo yrittää päteä vaikka muuten miestä sopii mollata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675