Olen 18-vuotias opiskelija ja tarvitsisin kerralla summan 5000e. Onko mahdollista ottaa sellainen summa pankista lainaa ja maksaa sitä lainaa sitten takaisin opintolainalla jonka ajattelin myös ottaa. opintolainan laittaisin pelkkään pankin velan maksuun. en ole töissä. mitä olette mieltä onko tällainen mahdollista??
Onnistuuko
3
713
Vastaukset
- oksis-57
Muista että maksat korkoa ensin sille 5000 eurolle ja sen jälkeen opintolainalle, eli joudut pulittamaan takaisin huomattavasti suuremman summan.
Mieti onko sinun todella aivan pakko saada 5000 juuri nyt. Lainaa saa nykyään aivan liian helpolla ja moni on pahassa velkakierteessä jo hyvin nuorena. - Opiskelija
Opintolaina on maksimissaan noin 2000e/lukuvuosi, joten laske uudestaan, riittääkö se lainojen lyhentämiseen ja korkojen maksuun. Yhteensä tulisi siis 7000e korot maksettavaksi.
- vetävän käteen
se on vanha sanonta. eipä taida olla hyvä idea ottaa lainaa jos sen joutuu maksamaan lainalla. Jos nyt on kusinen paikka niin ratkaisuna toi kuulostaa samalta kuin se housuun pissiminen pakkasella.. Kun lainat erääntyy niin sitten vasta ketuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934