Ahtisaari ja Halonen

Koska Ahtisaarella ja Halosella ovat huonot välit keskenään, tämän on täytynyt vaikuttaa Halosen asemaan maailmalla. Halosta ei kutsuta Euroopan yliopistoihin, merkittäviin politiikan keskuksiin tai muualle puhumaan luultavasti siksi, että suhteet Ahtisaareen ovat niin huonot. Ahtisaaren sana on tunnetusti painava maailmalla.
281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Presidentti Martti Ahtisaari suhtautuu happamasti mielipidemittauksiin. Ahtisaari leimaa gallupit tykkäämisindeksiksi, jotka eivät välttämättä kerro mitään suosiossa olevan poliitikon työn merkityksestä.

Kommentillaan Ahtisaaren uskotaan arvostelevan epäsuorasti seuraajansa, presidentti Tarja Halosen työtä.

Ahtisaaren kanta on tuttu. Hänen mielestään Suomen pitäisi olla kaikissa niissä organisaatioissa mukana, missä ovat muutkin länsimaiset demokratiat - myös Natossa.

Uutta ovat Ahtisaaren happamat kommentit presidentti Halosen suuntaan. Nihkeästi Natoon suhtautuvalla Halosella on aivan ylivoimainen - yli 60 prosentin kannatus jatkokaudelle.

- Kun meillä suoritetaan näitä mielipidemittauksia siitä, kuinka suosittuja poliitikot on, niin minä kutsuisin sitä tykkäämisindeksiksi - tykätäänkö jostain vai ei. Se ei kerro tipan tippaa siitä, miten asianomaisten aikana Suomi nähdään maailmalla, toteaa Ahtisaari. IS.5.10      

Äänestä
  • on joutunut häpeämään ja puolustelemaan Tarjan ja Erkin kömmähdyksiä maailmalla ja on siksi närkästynyt. Syystäkin. Lippalakki politikoinnille on tultava loppu ennenkuin Suomen maine menee lopullisesti. Jo nyt amerikkalainen TV-koomikko pitää Suomen presidenttiä hyvänä vitsinä jolle koko USA ja TV-ohjelmia katsova maailma nauraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huonot välit? kirjoitti:

Koska Ahtisaarella ja Halosella ovat huonot välit keskenään, tämän on täytynyt vaikuttaa Halosen asemaan maailmalla. Halosta ei kutsuta Euroopan yliopistoihin, merkittäviin politiikan keskuksiin tai muualle puhumaan luultavasti siksi, että suhteet Ahtisaareen ovat niin huonot. Ahtisaaren sana on tunnetusti painava maailmalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu