Irakin entinen diktaattori Saddam Hussein on viimein tänään oikeuden edessä. Tapaus on merkittävä koko arabien maailmalle, koska Saddam on ensimmäinen arabihallitsija joka on pantu tuomiolle ihmisoikeusrikoksista - omaa kansaansa vastaan.
Husseinin nöyryytykseksi päätuomari on kurdi ja kaikki muutkin tuomarit tulevat Husseinille vihamielisistä osapuolista. Saddam myös tuomitaan sellaisen lain nojalla, joka ei ollut voimassa Irakissa jossa Saddam Hussein oli presidentti. Suomeksi: Saddam ei saa rehellistä oikeudenkäyntiä, tosin väliäkö sillä. Arabinatsi päätyy hirteen rikoksistaan ihmisyyttä vastaan.
Husseinin rinnalla 6 muuta musliminatsia saa tuomionsa rikoksista ihmisyyttä vastaan.
Husseinin kohtalo on varoitus samalla koko arabimaailmalle. Diktaattorit tullaan tuomitsemaan, yksi kerrallaan. Länsimainen oikeus toteutuu, vapaus voittaa.
Irakin vuoro on nyt, pian on Iranin ja Syyrian vuoro. Sitten tulevat Pohjois-Korea, Kiina, Somalia, Jemen ja niin edelleen. Suunta on ihan oikea: rikolliset saavat tuomionsa.
Saddam viimein tuomiolla
7
276
Vastaukset
- Jake Waits
olisi saanut päättää, USA ei olisi hyökännyt Irakiin, josta olisi seurannut se, että Saddam Hussein olisi vieläkin vallassa...
...ehkäpä kaasuttanut huomenna lisää naisia ja lapsia.- Aabra-ham
Et taidakaan muistaa, että Saddam Hussein kaasutti naisia ja lapsia sekä hyökkäsi Iraniin silloin, kun hän oli vielä Yhdysvaltain liittolainen ja Yhdysvaltain suojeluksessa. Vähän samaan tapaan kuin Kuuban aiempi diktaattori Fulgencio Batista, Kamputsean Pol Pot, Chilen Augusto Pinochet, Nicaraguan Somoza ja niin poispäin – jotka myös harrastivat omia pikku puuhiaan hallitsemiensa kansojen suhteen Yhdysvaltain suojeluksessa.
Entisen liittolaisensahan USA kukisti ja samalla näytti muillekin öljymaille, mistä öljyn hallintaa haluava kukko kusee. Sekä hankki tietyn kilpailuedun öljymarkkinoilla verrattuna vaikkapa EU:hun, Intiaan, Kiinaan. Sekä lukuisia miljoonia istuvan presidentin tuttaville ja ystäville rakennus- ja öljybisneksessä.
Harvallepa tulee Saddam Husseinia ikävä. Mutta nyt maa on sisällissodassa seurauksena kansainvälisen oikeuden vastaisesta hyökkäyksestä ja miehityksestä. Ja vihaa ja katkeruutta saatiin taas kerran lisättyä maailmassamme.
Edes virallisena perusteena hyökkäykselle ei sitä paitsi tainnut olla lasten ja naisten kaasuttaminen. Taisivat olla "joukkotuhoaseet", joita sitten ei löytynytkään. - JAJH
Aabra-ham kirjoitti:
Et taidakaan muistaa, että Saddam Hussein kaasutti naisia ja lapsia sekä hyökkäsi Iraniin silloin, kun hän oli vielä Yhdysvaltain liittolainen ja Yhdysvaltain suojeluksessa. Vähän samaan tapaan kuin Kuuban aiempi diktaattori Fulgencio Batista, Kamputsean Pol Pot, Chilen Augusto Pinochet, Nicaraguan Somoza ja niin poispäin – jotka myös harrastivat omia pikku puuhiaan hallitsemiensa kansojen suhteen Yhdysvaltain suojeluksessa.
Entisen liittolaisensahan USA kukisti ja samalla näytti muillekin öljymaille, mistä öljyn hallintaa haluava kukko kusee. Sekä hankki tietyn kilpailuedun öljymarkkinoilla verrattuna vaikkapa EU:hun, Intiaan, Kiinaan. Sekä lukuisia miljoonia istuvan presidentin tuttaville ja ystäville rakennus- ja öljybisneksessä.
Harvallepa tulee Saddam Husseinia ikävä. Mutta nyt maa on sisällissodassa seurauksena kansainvälisen oikeuden vastaisesta hyökkäyksestä ja miehityksestä. Ja vihaa ja katkeruutta saatiin taas kerran lisättyä maailmassamme.
Edes virallisena perusteena hyökkäykselle ei sitä paitsi tainnut olla lasten ja naisten kaasuttaminen. Taisivat olla "joukkotuhoaseet", joita sitten ei löytynytkään.Oppilaani viesti on vaihteeksi asiaa. Lisäksi kannattaa muistaa kaksi asiaa: Irak on nimen omaan britti-imperialismin keinotekoinen luomus, ja jos alueelle todella -haluttaisiin_ rauha, se pitäisi jakaa vähintään neljään osaan etnisiä linjoja myöden. Toiseksi maailmassa ei ole yhtään islamilaista demokraattista oikeusvaltiota (tässä tarkoittaen muslimienemmistöistä maata, en viittaa siihen höpöhöpöön, kuka on "oikea" muslimi, kuka ei). Saddaam ei siis mienkään ole erikoistapaus. Tilanne ei kuitenkaan johdu Saddaamin "pahuudesta" vaan arabialaisesta ja islamilaisesta valtioteoriasta ja sen toteutumisesta koko islamilaisessa maailmassa - demokraattinen oikeusvaltio on islaamin anateema.
- aapeli b
>>Saddam myös tuomitaan sellaisen lain nojalla, joka ei ollut voimassa Irakissa jossa Saddam Hussein oli presidentti. Suomeksi: Saddam ei saa rehellistä oikeudenkäyntiä,
Voi olla samantapainen tilanne aina, jos maan hallitsijoita vedetään tuomioistuimeen. Natsi-Saksan johtajatkin kuitenkin tuomittiin rikoksista ihmisyyttä vastaan. Samat syytökset odottaa Saddamiakin.
Voidaan siis ajatella, että on olemassa yleismaailmalliset ihmisten perusoikeudet, muutenhan ei olisi mahdollista tuomita.
Saattaa olla myös niin, että myös Saddamin aikaisten lakien perusteella voidaan nostaa murhasyytteitä. Eihän kokonaista kylän väestöä voitu tuomita kuolemaan Saddamin aikanakaan. - luin joskus kirjan
Maailman sivu voittaja on sanellut säännöt ja tuomiot sekä kirjoittanut tekoihinsa sopivan historian.
Arabinatsi??? Miksei komukka? Oliko tuo pahin mitä saatoit keksiä? Stalinilla oli jo -20 luvulla leirejä jossa valtion vihollisia käsiteltiin sopivalla tavalla. Jotkut miljoonat kuoli.
Saksalaisilla oli afrikan retken aikana(Adolf Hitler World Tour,1938-45)kyllä melko paljon sympatiseeraajia, kuten Kairon mullah. Joka taas johtui Englantilaisten ja Ranskalaisten kolonialismin kokemuksista.
Nurnbergissä kyllä sodan jälkeen käytiin oikeutta ja hirtettiin natseja ja maailma parantui kummasti. Vieläkään ei tosin ole saatu syytettä Saksan siviilikohteiden kuten Dresdenin terroripommitusten määrääjille. Dresdenissä paloi niiden noin 200 000 natsipakolaisen mukana myös 5000 liittoutuneiden sotavankia, mutta kokonaisuuden huomioiden se oli pieni hinta siitä että saatiin tapettua mahdollisimman paljon natsi-ihmisiä.
Natsi Himmlerin väitetään sanoneen ettei mikään voita sitä tunnetta kun avoimen joukkohaudan vieressä tietää että -Minä ne tuonne toimitin-.
Miltä tuntuu katsoa ilmavalokuvista rauniokaupunkeja..Irakissa, Afganistanissa, jne.
Kastuuko housut.
Olemmeko moraalisesti parempia?- Eihän?
>Natsi Himmlerin väitetään sanoneen ettei mikään voita sitä tunnetta kun avoimen joukkohaudan vieressä tietää että -Minä ne tuonne toimitin-.
Miltä tuntuu katsoa ilmavalokuvista rauniokaupunkeja..Irakissa, Afganistanissa, jne.
Kastuuko housut.
Olemmeko moraalisesti parempia?>
Olemme.
Millä tavalla rauniokaupunkien ilmavalokuvat liittyvät suomalaisen ihmisen moraaliin?
Ihmeellistä lukiolaistytön maailmantuskaa, minä en ainakaan ota mitään henkilökohtaista syyllisyyttä päälleni Irakin tai Afganistanin tapahtumista. Ainoa asia miten tuo välillisesti keskimääräiseen suomalaiseen liittyy, on se kuinka paljon verovaroistasi käytetään asian seurausten jälkihoitoon. - pro western
Eihän? kirjoitti:
>Natsi Himmlerin väitetään sanoneen ettei mikään voita sitä tunnetta kun avoimen joukkohaudan vieressä tietää että -Minä ne tuonne toimitin-.
Miltä tuntuu katsoa ilmavalokuvista rauniokaupunkeja..Irakissa, Afganistanissa, jne.
Kastuuko housut.
Olemmeko moraalisesti parempia?>
Olemme.
Millä tavalla rauniokaupunkien ilmavalokuvat liittyvät suomalaisen ihmisen moraaliin?
Ihmeellistä lukiolaistytön maailmantuskaa, minä en ainakaan ota mitään henkilökohtaista syyllisyyttä päälleni Irakin tai Afganistanin tapahtumista. Ainoa asia miten tuo välillisesti keskimääräiseen suomalaiseen liittyy, on se kuinka paljon verovaroistasi käytetään asian seurausten jälkihoitoon.Miltä tuntuu katsoa ilmavalokuvista rauniokaupunkeja..Irakissa, Afganistanissa, jne.
Kastuuko housut.
Voi voi. Ilmapommituksissa syntyy aina raunioita, valitettavasti pommittaminen nyt kuitenkin on ainoa tehokas tapa kitkeä kaupunkeihin pesiytynyt vihollinen pysyvästi. Natsit kukistettiin todella vasta kun Saksaa alettiin pommittaa yötä päivää taukoamatta.
Samalla tavalla Irakissa ja Afganistanissa islamilainen vihollinen on ajettu ulos pommittamalla ankarasti ilmasta käsin. Saddamin koko hallinto kaatui itse asiassa Baghdadin pommituksiin.
Ja USA:n olisi pitänyt käyttää ydinasetta sekä Irakissa että Afganistanissa, se olisi lopettanut muslimien vastarinnan nopeasti ja suht verettömästi. Nick Bergillä voisi olla pää tallella jos Talebani perkeleet olisivat saaneet ydinjysärin niskaansa aikaisemmin.
Pommitukset tuottavat verrattain vähän ruumiita verraten siihen, että jos vihollinen jouduttaisiin kukistamaan maataisteluissa kaupunki ja kylä kerrallaan. 400 000- miljoona kuollutta siviiliä on tässä kohtaa hyvin halpa hinta, etenkin kun lopputulos kuitenkin on nopeammin päättyvä sota ja toisaalta nopeammin koittava rauhan aika.
Saksa luhistui vuoteen -45 mennessä vain siksi, että pommitukset tuottivat hedelmää. Muutoin II maailmansotaa oltaisiin voitu joutua käytmään pitkälle 1950-luvulle saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942