Haiseva työkaveri

Mitä tehdä?

Mitä voi tehdä, vai voiko mitään, kun osastollamme on ihminen joka ei huolehdi hygieniastaan millään tavoin? Hän ilmeisesti peseytyy äärimmäisen harvoin, ja vaatteiden pesussa sama rytmi.

Ongelma on aikamoinen, teemme paljon tiimityötä mutta nykyään ihmiset karttavat tätä haisulia vain ja ainoastaan sen hajun takia. Persoonallisuus ei ole tällä tyypillä mitenkään luotaantyöntävä, mutta haju ja olemus on.

Voiko ihmiselle sanoa, että peseydy ja pese myös vaatteesi? Jos voi niin miten sen voisi ilmaista? Koko ryhmä kerralla? Vai esimies? Vai onko tämä sellainen asia mihin vain ei voi puuttua?

Tupakointi on kielletty työpaikoilla, työpaikkakiusaamiseen puututaan yhä ankarammalla kädellä, mutta mitä tehdä likaiselle ihmiselle?

16

2160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku muu

      Onko työpaikalla minkäänlaista "ulkopuolista" henkilöä, joka voisi ottaa asian puheeksi? Terveydenhoitaja tms?

      • samporaut

        Hei,

        Henk.koht. asiasta ei kannata ilmoittaa. Se mitä voit tehdä on kirjoittaa hänelle lapun, että hän huolehtisi paremmin hygieniastaan.

        Tässä on kuitenkin oltava hyvin tarkkana. Aloita kertomalla kuinka mukava ja kiva ihminen hän on ja kuinka koko osasto nauttii hänen kanssaan työskentelystään. Kun tällä tavalla luottamus on kirjeessä on rakennettu, voit kertoa että olisi kivaa, jos hän voisi pitää hieman parempaa huolta hygieniastaan esim. vaihtaa vaatteet ja ottaa suihkun päivittäin. Kerro että teistä on sääli, että hänen kaltaisensa mukava kaveri työntää ihmisiä luontaan pelkästään hygieniakysymyksen takia.

        Jotta viestistä jäisi hyvä maku sen voi kirjoittaa lopettaa esim. sanoilla halauksin tiimi jne....


    • no huh

      Jos et itse uskalla sanoa, niin kerro esimiehellesi, jonka kyllä pitäisi viedä viestin asiallisesti asianomaiselle perille.

      • Anonyymi

        Mun työtoveri haisee myös paskalle.
        Olen fundeerannu , että jos johtuu siitä että on kova piereen.


    • vastuussa

      Esimiehen tehtävä on huolehtia myös siitä, että kaikilla on töissä "hyvä" olla.
      Mutta minä ainakin sanoisin itse suoraan henkilölle.

      • tilanne:

        Onhan tuo vaikea tilanne, tiedän muutamankin henkilön elämäni aikana joilla on ollut tuo sama hygieniaongelma mutta kukaan ei ole koskaan siitä heille tietääkseni sanonut. Muuten kyllä ihmiset puhuu suoraan mutta tää tuntuu olevan sellainen asia josta vaan ei voi sanoa?!


    • fflm

      Kun tuo suoraan puhuminen on hirveän vaikeeta tällaisessa asiassa loukkaamatta ko. henkilöä lopullisesti, niin miten olis jos joku tai useampi mainitsisi asiasta ääneen että " täällä haisee likaiselle" tai huomaako kukaan muu että täällä löyhkää tunkkaiselle, likaiselle, hielle tms."... ja että "kyllä minä ainakin olen suihkussa käynyt tänä aamuna... ???? Vois heittää vähän huumorilla asian ilmoille. Ei ota jos ei annakkaan... Kokeilkaa.

      • Alkup.

        Esimiehelle on sanottu asiasta mutta hän ei suostu sanomaan siitä tuolle henkilölle, on kuulemma liian loukkaavaa tms.

        Joten saattaa olla että pitäisi sitten kokeilla jotain tuollaista, tai sitten vaan ryhmänä sanoa jotenkin kohteliaasti ja kiltisti.


      • --ss----
        Alkup. kirjoitti:

        Esimiehelle on sanottu asiasta mutta hän ei suostu sanomaan siitä tuolle henkilölle, on kuulemma liian loukkaavaa tms.

        Joten saattaa olla että pitäisi sitten kokeilla jotain tuollaista, tai sitten vaan ryhmänä sanoa jotenkin kohteliaasti ja kiltisti.

        Ei esimies voi kieltäytyä puhumasta ko henkilön kanssa. Vaikeaa se on, tiedän sen ihan omasta kokemuksesta. Mutta ko henkilön kannalta on paljon parempi että esimies itse sanoo asiasta eikä että hän luulee muiden työkavereiden liittoutuneen häntä vastaan.


    • HAISUNÄÄTÄ

      Kuvaileppa sitä kaveria! Millaiset vaatteet, minkä ikäinen.....KÄÄK! olenko se minä?

    • kohtalotoveri

      Ihan mielenkiinnosta kysyn, että et kai vaan ole it-alalla? ;)

    • mullakin

      Juu, meillä on useampi haisuli töissä (miehiä). Aamutohveleissa valtion virastossa haistaan kovalla palkalla ! Oksetus ! Ei tee mieli syödä eväitä samaan aikaan keittiössä. Röyhtäilläänkin avoimesti ! Huokaillaan ja "öristään". Onko vajakki, vai ?! Lika ja paska haisee, vanha viina (joskus tuorekkin) , jne....

      • jarkko74

        Tää jannu käy varmaan 1-2krt viikossa suihkussa ja samat kalsarit on usein koko viikon jalassa, kuin myös työpaita... työmme on välillä hiukan fyysistä ,joten voitte arvata mikä haju lähtee n.120kg äijjästä jolla on tavattoman vahva hien eritys... meikä yleensä hengittelee koko päivän suun kautta.


      • Anonyymi
        jarkko74 kirjoitti:

        Tää jannu käy varmaan 1-2krt viikossa suihkussa ja samat kalsarit on usein koko viikon jalassa, kuin myös työpaita... työmme on välillä hiukan fyysistä ,joten voitte arvata mikä haju lähtee n.120kg äijjästä jolla on tavattoman vahva hien eritys... meikä yleensä hengittelee koko päivän suun kautta.

        Joka päiväkö pitäisi alushousut vaihtaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka päiväkö pitäisi alushousut vaihtaa?

        Kyllä, vuoronperään nurin ja oikein.


    • Anonyymi

      Miehinen myskin tuoksu.Lähtee pesemättömästä kropasta. Feromoninsa leviävät ympäriinsä tehokkaammin. Haju joka monia ketuttaa mutta samalla kiihottaa. Flaksia ja vientiä riittää. Yksin ei tarvitse öitänsä viettää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2085
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1836
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1786
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      169
      1325
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1287
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1084
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      981
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      952
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe