Talossa on normaali varaava takka (tulikivi 1450), josta lähtee hormi edestä katsottuna vasemmalta. Nuohooja tykkäsi, että hormissa pitäisi olla tuhkaluukku, nokipalon varalta. Myös puhdistus olisi helpompaa (nyt joutuu tyhjäämään takan oikealta puolelta). Onkohan tästä olemassa mitään virallista suositusta tms miten/milloin hormiin pitää tehdä tuhkaluukku?
Takan hormin tuhkaluukku
11
7364
Vastaukset
- sama takka
eikä tuhkaluukkua ole. Takan asentaja sanoi että se turha. En tiedä sitten mutta luotin häneen. Putsaaminen on ehkä nyt työläänpää mutta onnistuu.
- P.N
jotain määräyksiä.Kyllä savuhormissa on oltava puhdistusluukku.
http://www.finlex.fi/data/normit/1937-e3.pdf- vielä
Eikö pääasia ole se että sen savuhormin saa putsattua? Riippumatta siitä onko siinä omaa luukkua vai ei. Meillä luukkua ei ole ja putsaus onnistuu.
- epätietoinen2
vielä kirjoitti:
Eikö pääasia ole se että sen savuhormin saa putsattua? Riippumatta siitä onko siinä omaa luukkua vai ei. Meillä luukkua ei ole ja putsaus onnistuu.
Joo, saa sen nytkin putsattua. Jos tulee hormissa palo, nuohoojan mukaan sammuttaminen vaikeaa. Kai sitä vettä saa samasta paikasta hormiin, kuin mistä se nuohotaan...
- P.N
epätietoinen2 kirjoitti:
Joo, saa sen nytkin putsattua. Jos tulee hormissa palo, nuohoojan mukaan sammuttaminen vaikeaa. Kai sitä vettä saa samasta paikasta hormiin, kuin mistä se nuohotaan...
Näin kaupunkilaisjärjellä ajateltuna juju lienee siinä,että hormi on voitava puhdistaa pohjaa myöten jotta sen pohjalla ei olis suurta nokimäärää joka nokipalon sattuessa tekis piipusta masuunin.
Jospa joku tietäis paremmin.
- Anonyymi
Tärkeintä on se että takka on nuohottavissa niin että tuhkat saadaan pois esimerkiksi piipun kautta imurilla ja osa takan sisältä samoin imurilla. Tämä edellyttää sitä että esimerkiksi imuri ulottuu hormin lisäksi poskikanaviin ja kaikkiin muihinkin kohtiin joihin tuhkaa kertyy vuoden aikana paljonkin. Riippuu takan tai uunin rakenteesta miten helppoa tuhkan poistaminen on milloin minkäkin laisesta uunista tai takasta.
- Anonyymi
Hoidan itse nämä asiat
- Anonyymi
Ei tarvo kysellä. Tottakai tuhkaluukku on oltava
- Anonyymi
Ei hormissa tartte olla jos tulisijan kautta saa. Määräykset sanoo vaan että pitää olla nuohottavissa. Ei että pitäisi olla helppo.
- Anonyymi
Meillä ei asu ketään Tarvoa.
- Anonyymi
Meidänkään leivinuunin piipun mikään sivu ei ole näkyvillä, pakko nuohota hormin pohja uunin läpi savuryönin kautta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107322
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374285törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373772Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001990- 321477
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi701466- 351458
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1791132Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121118Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030