Tartten apua..Olen huomenna menossa ostamaan talvirenkaita, enkä tiedä kummat ostan..nastat vaiko kitkat.Autoni on seat leon fr.Asun pk-seudulla, missä ajan myös pääsääntöisesti.Käyn kuitenkin usein pohjoisemmassa kavereiden luona..Renkaat olis kokoo 215/45 R17...michelinit?en halua johdatella.mielipiteitä kiitos :)
Talvirenkaista vielä...
7
1031
Vastaukset
- olla molemmat
VArsinaisen talvihetken kunnon talvirenkailla ja loppu talvi kitkoilla kesään asti ja sitten kesäfillarit alle. Iisibiisi jos ainakin vaihdattaa jossakin rengasliikkeessä renkaansa..
Kierto sellaiseksi että kesän lopulla ostetaan uudet kesärenkaat jotta on pintaa ajella kosteilla keleillä. Marraskuussa laittaa kitkat ja sitten kun on tiet jäässä tai lumessa ja se että niin nastat alle. Keväällä vedetään kitkat loppuun ja jatketaan niillä hyvillä kesärenkailla.
Vähän niin kuin kelien mukaan, voi olla niin paljon lauhaa keliä etelässä juuri että menee nastat piloille ihan turhaan. Sitten kun niitä nastoja tarvitaan ne on ajettu pyöreiksi ja jo muutenkin loppuun asfaltilla. 2-3kk nastoilla sitten kitkoilla saman verran ja kesäfillareilla 6kk.- vaihdella
Aamupäivät kannattaa ajaa nastoilla ja sitten aina iltapäiväksi vaihdetaan kitkat....
- turiset
Meneepä vaikeaksi. Ennemmin vaikka sitten keskieuroopan kitkoilla ympäri vuoden, tai oikeilla kitkoilla loka-huhtikuun.
- nastoilla..
Suosittelen pk-seudulla asuvalle ehdottomasti nastarenkaita. Jos ostat nyt uudet kysy löytyyko Gislaved Nord Frostissa haluamaasi kokoa. TM:n testin mukaan hiljaisimmat nastarenkaat.
Itse käytän autossani nastarenkaita, jotka ovat jo alla.- Automiekkonen
No kyllä meikäläinen kitkoilla on pärjännyt pk-seudulla. Jos oikeasto hiljaiset renkaat haluat osta ehdottomasti kitkat. Olet myös vastuullinen jos ajat kitkoilla sillä et tuhoa teitämme. HAITTAVEROA NASTOILLE!
- maa
Automiekkonen kirjoitti:
No kyllä meikäläinen kitkoilla on pärjännyt pk-seudulla. Jos oikeasto hiljaiset renkaat haluat osta ehdottomasti kitkat. Olet myös vastuullinen jos ajat kitkoilla sillä et tuhoa teitämme. HAITTAVEROA NASTOILLE!
on jo muutenkin nniin yli mitoitettu verojen suhteen että olisi hauska tietää hoidatko itse autosi käyttö kuluja.. jos hoidat et varmaan tuollaista haastelisi.. IHMETYTTÄÄ.
- Automiekkonen
maa kirjoitti:
on jo muutenkin nniin yli mitoitettu verojen suhteen että olisi hauska tietää hoidatko itse autosi käyttö kuluja.. jos hoidat et varmaan tuollaista haastelisi.. IHMETYTTÄÄ.
Sori suutuksissani en osannut ilmaista itseäni. Kitkoille voisi mielestäni antaa veroalea autoverotuksessa. Se olisi oikea tapa!
Ps. Älkää sitten äänestäkö sitä helvetin SDP:tä tai V-liittoa! Ne kommunistit tämän maan verotuksen pitää yllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293303No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341113
- 321036
- 121033
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862