Hiivatulehdus ja alkoholi?

purkkis

Hei!

Laitan tämän viestin myös tänne, koska jostain päin nettiä luin että allaolevat oireet saattaisivat viitata korkeisiin verensokeriarvoihin. Alkuperäinen viesti siis tuolla naistentaudit-osastolla.

Kesällä sain hiivatulehduksen, näin ainakin luulin. Kävin lääkärillä, sain diflucania 4 kpl, 1 heti otettavaksi ja 3 "varastoon" jos vaiva uusii. Yhdellä ei mennyt ohi, muutaman viikon sisällä meni kaikki eikä auttanut. Menin uudestaan lääkäriin, otettiin klamydia ja virtsatulehdus -näytteet, ei ollut niissä mitään.

Sitten vaiva jonkin verran väheni itsestään. Ajoittain vieläkin tulee kirvelyä. Nyt olen paikallistanut kirvelyt osittain alkoholiin. Joka kerta alkoholia nauttiessani seuraava päivä menee sängyssä kipeänä ja sitä seuraava päivänäkin vielä kirveltää. Kummallista mutta totta.

Mistä tällainen voi johtua? Meneekö elimistö alkoholin myötä heikompaan kuntoon, ja elimistössä jo majailevat bakteerit tms. saa humalassa/krapulassa vallan? Vai voisiko alkoholissa oleva sokeri vaikuttaa jollain tapaa sokeriarvoihin tai johonkin? Olen myös kokeillut juoda light-siideriä, jossa vähemmän sokeria, mutta en ole huomannut mainittavaa vaikutusta. Elän siis muuten aika sokeritonta elämää.

Harvemmin enää tulee kirvelyä ilman alkoholia mutta aina joskus sitäkin. Nyt eletään jo melkein talvea ja vaivat alkoivat kesällä eli olen pitkään kärsinyt tästä vaivasta ja alkaa jo tympimään.

Jollain samankaltaisia kokemuksia?

3

8664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ovidiu

      Alkoholin nauttiminen LASKEE verensokeria ja krapulassa sokerit ovat normaalitasoa alempana.

      Miksi et mittauttaisi sokereita, kun asia tuntuu Sinua vaivaavan. Toistuvat hiiva- ym. sienitulehdukset todella voivat olla yksi merkki kohonneista verensokeriarvoista.

    • fhg

      Juotko jotain alkoholia missä on hiivaa?? Jos on taipuvainen alapää hiivaan ei passaisi pullaakaan mässyttää tai homejuustoja. Jos juot hiivallisia ja sokerillisia juo kirkasta veden kanssa. Itse sokerin jättäneenä sain light ja sokerillista sidua juomalla jo illalla yhdeksältä(en juonut kuin päivän aikana 6 plloa)saatananmoisen päänsäryn ja oksetti vaikka en ollut paljoa humalassa, vaan melkein selvä.

    • meikä

      mulla oli kans samanlaiset oireet..ravasin terkkaris ku oli hiivasientä niin että oli kunnon haavoi. alkoholiki vaikutti samalla tavalla ku sulla. sen jälkeen alkoki sormenpäät kuivuu oikee kunnolla...muut vaa sano et se o varmaa kuivuudesta ku on pakkastaki. mut en uskonu..onnex...koska ku yksityiselle menin ni selvis diabetes. lääkärit ihmetteli et miten oon ylipäänsä viel tajuissani. mittauta ihmees sokrus tai mee ainaski otattaa tulehdusarvot. zemppii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      116
      4950
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3563
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1500
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1404
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1242
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1138
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1077
    Aihe