Kävipä tässä niin, että menin muuttamaan kyseisen modeemin FirmWare ajurin versiosta 3.40(PE.9) versioon 3.40(PE.0). Kun yritin "päivityksen" :) jälkeen mennä laitteen biokseen uudelleen niin pääsen hyvin käsiksi asetuksiin mutta painaessa APPLY nappia niin jää kaksi modeemin valoa vilkkumaan (WLAN ja DSL/PPP valot)yhtäaikaisesti ja ruudulle tulee ilmoitus "verkkokaapeli ei ole kytketty" vaikka modeemi on päällä ja verkkokaapeli kiinni. Olen myös kokeillut RESET napin painamista (15sek pohjassa) mutta ei vaikutusta. Onko minun 100€:n arvoinen ADSL modeemi nyt sitten hajonnut kokonaan? Onko mitään tehtävissä?
Zyxel Prestige 660HW-61
säätäjä
11468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Se on mielenkiintoista, että ftp.zyxel.fi:ssä on noita vanhoja firmware-versioita... ja sitten on hirveän monen eri mallin firmwareja eli hakemistoja kyllä piisaa. Toivottavasti olit ottanut sieltä oikean modeemimallin firmwaren!!
Omassa P660HW-61 -mallissa oli alunperin ikivanha PE.1 -firmware (päivätty 3.3.2004), vaikka ostin modeemin helmikuun 2005 lopussa. Sitä sitten olen päivittänyt ongelmitta kolmestikin: PE.8, beta PE.9 ja lopulta virallinen PE.9. Piti päivittää, koska palomuuriasetukset eivät toimineet oikein PE.1:llä.
Jos kukaan ei täällä tiedä neuvoa, niin kannattanee sitten kysyä www.ZyXEL.fi:stä löytävästä huollon numerosta että mitä tehdä.
Taitaahan se PE.0 sentään olla edelleen jakelussa oleva firmware-versio, joten kyllä käyttäjän pitäisi olettaa ettei sen kanssa tule ongelmia vaikka sellaisen vahingossa asentaisikin... ellei sitten siellä ole varoituksia.