Zyxel Prestige 660HW-61

säätäjä

Kävipä tässä niin, että menin muuttamaan kyseisen modeemin FirmWare ajurin versiosta 3.40(PE.9) versioon 3.40(PE.0). Kun yritin "päivityksen" :) jälkeen mennä laitteen biokseen uudelleen niin pääsen hyvin käsiksi asetuksiin mutta painaessa APPLY nappia niin jää kaksi modeemin valoa vilkkumaan (WLAN ja DSL/PPP valot)yhtäaikaisesti ja ruudulle tulee ilmoitus "verkkokaapeli ei ole kytketty" vaikka modeemi on päällä ja verkkokaapeli kiinni. Olen myös kokeillut RESET napin painamista (15sek pohjassa) mutta ei vaikutusta. Onko minun 100€:n arvoinen ADSL modeemi nyt sitten hajonnut kokonaan? Onko mitään tehtävissä?    

1

1463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nko

      Se on mielenkiintoista, että ftp.zyxel.fi:ssä on noita vanhoja firmware-versioita... ja sitten on hirveän monen eri mallin firmwareja eli hakemistoja kyllä piisaa. Toivottavasti olit ottanut sieltä oikean modeemimallin firmwaren!!

      Omassa P660HW-61 -mallissa oli alunperin ikivanha PE.1 -firmware (päivätty 3.3.2004), vaikka ostin modeemin helmikuun 2005 lopussa. Sitä sitten olen päivittänyt ongelmitta kolmestikin: PE.8, beta PE.9 ja lopulta virallinen PE.9. Piti päivittää, koska palomuuriasetukset eivät toimineet oikein PE.1:llä.

      Jos kukaan ei täällä tiedä neuvoa, niin kannattanee sitten kysyä www.ZyXEL.fi:stä löytävästä huollon numerosta että mitä tehdä.

      Taitaahan se PE.0 sentään olla edelleen jakelussa oleva firmware-versio, joten kyllä käyttäjän pitäisi olettaa ettei sen kanssa tule ongelmia vaikka sellaisen vahingossa asentaisikin... ellei sitten siellä ole varoituksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe