Oisko kellään tietoa mistä johtuu että aina kun
laittaa asunnossa minkä tahansa sähkönkuluttajan päälle nettiyhteys katkeaa. Esimerkiksi kun pesukone
on käynnissä yhteys katkeaa jatkuvasti kun kone vaihtaa suuntaa, tai kun valon sytyttää sama juttu.
laittaa asunnossa minkä tahansa sähkönkuluttajan päälle nettiyhteys katkeaa. Esimerkiksi kun pesukone
on käynnissä yhteys katkeaa jatkuvasti kun kone vaihtaa suuntaa, tai kun valon sytyttää sama juttu.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sulla taitaa olla toi elisa laajakaista.. se ainakin mulla pätkii..
voit tietysti ostaa kalliin ylijännitesuojan joka takaa katkottoman virransaannin laitteille :)
Vaan baana taloyhtiö,ja se on kumma että naapurilla
on sama eikä se katko.Asiasta toiseen,eikö ylijännite
suoja laiteta maadotettuun pistorasiaan,ja niitähän
löytyy vanhoista asunnoista vain vessasta ja keittiöstä.
Piti olla Miksi yhteys katkoo :)
Ensinnäkin yhteyden katkeaminen johtunee jännitteen heilahduksesta siinä pistorasiassa jossa koneesi/modemisi on. Eli sinun pitäisi saada koneesi eri sulakkeeseen kuin pesukoneesi. Jos se tuntuu yleisesti mistä kojeesta tahansa saattaa syynä olla nollajohtimen huono liitos sulaketaululla. Eräs syy voisi myös olla maadoituksen puute. Kerro vähän lisää tietoja: ok-talo, rivari, kt, asunnon ikä jne.
Kyseessä on 76vuonna rakennettu rivitalo
Muutama kysymys. Oletko havinnut valaistuksessa valojen himmenemistä pesukoneesi tahdissa, jos näin on sinun pitää tarkistaa mittari/sulaketaulun nollajohtojen liitokset. Jos et omaa sähkömiehen taitoja hanki ihmeessä asiantuntija. Melkoisella varmuudella jossain on vikaa sinun rivarisi sähköistyksessä, sillä pesukoneen ei pitäisi missään tapuksessa aiheuttaa näitä vaivoja joista nyt on kyse. Onko muuten modemisi tietokoneen kanssa samassa sähkön syötössä, jos ei kokeile syöttää modemin sähköt samsta pistokkeesta mikron kanssa.
70-luvun talojen sähköistys tehtiin vielä yleisesti ilman maadoituksia. Maadoitukset menivät vain keittiöön ja märkätiloihin. Kannattaisi harkita maadoituksen vetämistä mikroa varten.
Ongelmia toisissa sähkövehkeissä kaikki toimii niin
kuin pitää. Modeemi on nyt toisessa huoneessa kiinni,
katkoen edelleen. koitan tässä tehdä jotain asialle.
Kiitoksia hyvistä vinkeistä :)
Sinulla mitään mahdollisuuksia saada oskilloskooppia lainaksi, että voisit vilkaista minkä näköistä sahköä se modemi saa. Se että modemi on eri huoneessa voi johtaa tilanteeseen, että mikro ja modemi ovat eri vaiheisissa syötöissä "kiinni" ja näin aiheutuu vaiheiden väliä haamuvirtoja jos nollajohtimissa on vikaa.