Onnistuuko? kone vanha mutta tuntuu hyvin pelittävän..uskaltaako päivittää käyttöjärjestelmän 98 vai onko järkeä? Pitäis saada siihen internetti...Pari-kolme vuotta sitten pääsi suh.koht hyvin nettisivuille.
Mikro Mikko Indiana Win95
7
3321
Vastaukset
- päivittämääm
kyllä uppoo :)
tosin 98 on hieman raskaampi...
kun en tiedä kyseisen koneen tarempia tietoja :)- Mikro Mikko
16.0Mt Ram (?)
ICL?
32 bittinen - Kaakunkiikun
Mikro Mikko kirjoitti:
16.0Mt Ram (?)
ICL?
32 bittinenJarrut päälle 98:n asentamisessa jos koneessa on vain 16M muistia...
Tiedän miltä nuo koneet näyttävät ulospäin ja sen mitä sisälläkin voi olla.
Prosessorina noissa on pentium ykkös tason tavaraa ja vaihtoehtoina MMX tai ei prosessori. Muistille on 4 paikkaa (72-pinnistä) ja helpolla siihen saa 128megaa.
Eivät nuo uutenakaan olleet mitään vauhtipelejä, nopeuden sijaan oli satsattu enemmän laadukkaaseen työjälkeen ja hiljaisuuteen. Nuo olivatkin viimeiset Suomessa rakennetut koneet... tehtiin liian hyviä.
Jos tuota nyt on pakko yrittää käyttää niin lisää muistia ehdottomasti. Itse katselisin jotakin P2/P3 luokan laitetta, niitäkin jo annetaan pois. - G-manni
Mikro Mikko kirjoitti:
16.0Mt Ram (?)
ICL?
32 bittinenKyllä siihen 98 uppoo jos kiintolevyllä on tilaa mutta nettirojujen kans menee hitaaksi
- 98?
Niin mikä siinä 95:ssa on vikana, kun pitäisi 98 saada? Ajattelin vain, että Pentium ja 16 megaa kuulostaa kyllä siltä, että 95 on ihan maksimi. Jos 98 ylipäätään menee sisälle, sitä ei käytä pirukaan. Niin hidas se tulee olemaan.
- 128mt
komerossa jossa vanhaa muistia 128 mt, siinä toimi 98:kin ja netin laajakaista joskus. Kone pöytämallinen inkkari, joskus vuonna 98 ostettu 2gt kiintolevyllä. Olikohan se jotain 'edo' muistia, jota koneeseen aikanaan hommasin 4kpl 32mt kampaa jostain tietokone kierrätyksestä.
Sinänsä luotettava kone. Oli 6 vuotta käytössä ilman mitään ongelmia. Viimesyksynä hankittu rauta on käyny takuuhuollossa neljästi...pistä emailisi jos kiinnostaa ja maksaisit koneesta 17 tuuman näytön kanssa jotain niin voitais tuumata. - Henrynsteri
Kannattaa laittaa siihen vaikka Ubuntu jos 98 ei pyöri kunoolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774652- 1801947
- 1241630
- 1321186
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161121- 351056
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848