Hyvä viritinvahvistin aloittelijalle...

Nimetön

Heippa!

Antakaa vihjeitä, mikä olisi hyvä viritinvahvistin ensimmäiseksi sellaiseksi. Budjetti n. 200-300 euroa. Liitännöissä pitäisi olla mahdollisuus viiteen kaiuttimeen subbariin ja tehojakin saisi olla ihan riittävästi. Entä, millainen kaiutinsarja olisi mallikelpoinen? Claus Ohlsonilla myydään jotain lattiakaiuttimia hintaan 89 euroa, mutta eivät ilmeisesti ole kovinkaan laadukkaita...?

3

6469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HifiMan

      Hifi-lehdessä kehuttiin taannoin ProCaster-vahvistinta hintaluokassaan erinomaiseksi peruslaitteeksi (katso www.saoundcenter.fi). Hintakin osuisi tuohon hakemaasi hintaluokkaan. Toinen vaihtoehto on käytetty laite. Tunnettuja merkkejä (Yamaha, Sony, Pioneer yms.) on tuossa hintaluokassakin tarjolla paljon. Katsele vaikka www.hifilehti.fi ja sielto hifitori.

      Kaikkein halvinpia kaiuttimaia ei kannata katsella. n. 200-250 euroa pari saa jo ihan mukavia kaksitie-jalustakaiuttimia (esim Tannoy, JPW, Wharfedale yms). Toinen mahdollisuus on jälleen käytetyt laitteet.

      • mielilevyilläsi

        Koekuutele mielilevyilläsi. Silloin erot paljastuvat ja löydät parhaiten makuusi sopivan laitteiston. Eri laitteilla on myös eroja kestävyydessä. Ota ite selvää. Tosin voimme antaa vinkkejä. Japanilaiset merkit yleensä kestävimpiä.


      • veijo

        ostin 6 kk sitten procasterin vahvistimen.
        maksoi verkkokaupassa 258 plus toim. kulut. nyt hinta on jotain 268 toim kulut. ainoa asia jota vahvistimessa voi sanoa heikoksi on sen kaukosäädin.
        tosi halvan oloinen rimpula ja pidän vahvistintani miltei lattiatasolla ja pöytä on tavallaan välissä niin täytyy kurkotella kapulalla pöydän alle että ottaa signaalin vastaan..
        hintaansa nähden oiva peli.. itsellä audio pron kajarit. ihan kohtuu hintaiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe