Ilmainen neuvo Kimmo Sasille.

Emeritus

Teit suuren luokan poliittisen munauksen, kun menit vaatimaan korvauksia Fortumin optioista syntyneille vahingoille.
Nyt on käynyt ilmi, ettei mitään vahinkoa ole tapahtunutkaan, päin vastoin, kaikki asianosaiset hyötyivät, valtio (veronmaksajat) eniten. Joidenkin mielestä jotkut hyötyivät liikaakin.

Nyt sinulla on tilaisuus paikata mokasi. Jouko Skinnari, joka tämän optiosekoilun aiheutti, on jo tähän mennessä aiheuttanut miljardiluokan vahingot. Esimerkiksi Fortumin pörssiarvo on pudonnut reippaasti, valtion omistaman osan osalta n. 2 miljardia euroa.
Samalla kun vaadit Skinnarilta vahingon korvauksia, voit vaatia itsellesikin menetetyn poliittisen maineesi johdosta jonkinmoista korvausta, ei kuitenkaan kovin suurta.

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhtiömies

      -
      Muisteleppa, miten vääristelit vaalien alla pörssiyhtiön hallituksen roolia ja vaadit
      vastuuministeriä yhtiön operatiiviseen johtamiseen mukaan. Nyt Pekkarinenkin on ollut suu supussa. Pörssiyhtiön hallituksella on ratkaiseva rooli, valtio on vain osakkeenomistajan roolissa yhtiökokouksessa.

      Oikeastaan saat tuosta kirjoituksestasi
      pronssisen punamulkero -palkinnon lehvien kera.

    • tiedä sitä

      että, niinkauankuin osakkeita ei myydä, niin
      ei voida sanoa tulleen tappiota tai voittoa.
      Vasta myyntihetkellä mahdollinen voitto tai tappio
      konkretisoituu.
      Emeritukselta on muutenkin menneet jauhot ja
      vellit sekaisin, kuten kirjoituksesta näkyy.

    • oivahärkönen

      ... tuo Emerituksen kiivas into puolustaa noita Fortumin optioita, jotka ovat paremminkin hirvittävä skandaali. Emeritus on muuten vakaa keskustalainen niin kun minäkin, mutta tässä asiassa hän on jotenkin vinksallaan. Lieneekö itse tai joku hänen läheisistään tuossa joukossa, joka jakaa keskenään tuon 500 milj. euroa yhteiskunnan ja meidän osakkeenomistajien varoja ilman että heillä olisi ollut kummoistakaan osuutta yhtiön osakkeen kurssin nousuun.

      Voidaan sanoa, että nousu on tapahtunut johdosta huolimatta siitä syystä, että yhtiö on toiminut melkein monopoliasemassa, sen tuotteiden hinnat ovat määräytyneet maailmanmarkkinoilla ja erikoisesti sähkön hinta määräytyy pohjoisnmaisilla markkinoilla. Sitä ovat koroittanut kuivat kesät, jolloin vesivoimaa on ollut niukasti. Aivan viime aikoina energian hinnat ovat nousseet kun Meksikon lahdella tuulee. Myös Lähi-idän poliittinen levottomuus on viime vuosina pitänyt energian maailmanmarkkinahintoja korkealla. Kaikki tämä on luonut mahdollisuuden lähes monopoliasemassa olevan firman pitää ylisuuria myyntihintoja ja hyvin on firmaala mennyt ja optioista ropisee omaan kirstuun.

      • Keskustaporvari

        jokaisella puolueella on ristinsä kannettavana. Tietysti olisi suotavaa, että pysyisi ruodussa, mutta onneksi on demareilla on Tuomioja ja Kokoomuksella Sasi. Meillä tietysti Väyrynen ja Vanhanen, mutta perinteisesti Keskustassa puoluekuri on vahva. Älä Oiva hätäile.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2074
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1733
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1412
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1213
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1203
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1048
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      962
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      961
    Aihe