Olenko syntinen?

Herr Doktor

Hei vain. Olen moraaliton mies. Juon paljolti alkoholia, käyn baareissa, harrastan esiaviollista seksiä, käytän kortonkia, kuuntelen hevimetallia jne. Mitäs luulette, pääsenkö taivaaseen?

Enkö periaatteessa kerkeä tehdä parannuksen vielä kuolinvuoteellanikin koska Jesse antaa kaiken anteeksi?

En tunne tekeväni mitään väärää, nautin vain tästä elämästä joka minulle on annettu. Eikös se ole tämän elämän tarkoitus?

9

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lasse-setä

      Tuntus siltä, ettei ainakaan omatunto vaivaa, kun niin reippaasti tunnustelet. Taitaa olla enempi itsekehua.

      Voin kyllä ennustaa, että voi tulla vielä kuormaksi, kun väljäsi asioista ajattelet. Koita nyt sitten nauttia niin kauan kun pystyt. Voi aika vaihtua.

    • jotain hyvääkin

      Käytät kortonkia.
      Muuten taidat olla ihan tavallinen nuorimies.

    • Syster dyster

      Itse itsesi tuomitset jo moraalittomaksi niiden asioiden tähden, jotka elämässäsi nyt koet sotivan omia moraalisia periaatteitasi vastaan.
      Tunnetasolla et tosin ole vielä samalla tasolla järjen päätelmiesi kanssa, vaan nautit elämästä moraalittomana. (kuten itse sanoit)

      Taivaaseen pääseminen on avainkysymyksesi ja siihen nyt vastaan.

      Jumalan Sanassa sanotaan siitä, minkälaisen ihmisen Jumala luokseen ottaa. Siellä puhutaan särjetystä sydämestä, joka katuu syntejään ja tahtoo uskolla tarttua Jumalan armolupaukseen. Särjetyllä ja synneistään murheellisella sydämellä on lupa uskoa kaikki anteeksi Jeesuksen sovintotyön tähden.
      Kun saat armon katua, löydät itsesi siinä tilassa, missä Jumala haluaa sinut armahtaa. Rukoile että saisit synnin murheen, syntisiä olemme kaikki, niin sinä kuin minäkin.

    • Ingeborg

      Itse asiassa olet tyypillinen Luterialaisen kirkon jäsenen kaltainen, iloinen synnin tekijä, jonka Jumala tuomitsee tekojensa mukaan.

    • Justiina

      Kysymykseesi vastaus:

      "Sillä kun pakanat, joilla ei lakia ole, luonnostansa tekevät, mitä laki vaatii, niin he, vaikka heillä ei lakia ole, ovat itse itsellensä laki
      ja osoittavat, että lain teot ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä-
      sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, minun evankeliumini mukaan."

    • näin on

      Luettelemasi ansiot eivät oikeuta taivaspaikkaan. Siihen ei oikeuta myöskään mitkään hyvät työt, vaan Jumalan armo ja Jeesuksen ansio. Ne täytyy uskolla omistaa.

      Jumala on antanut ihmiselle elämän ajan valmistautumisajaksi kuolemaa ja iankaikkisuutta varten. Se tietysti ratkaisee, missä sieluntilassa täältä lähtee. Jotkut ovat saaneet armon kuolinvuoteellaan tehdä parannuksen. Monet kuolevat kuitenkin nuorena tapaturmaisesti, ettei ole aikaa tehdä parannusta. Onnellinen on se lähtijä, joka on valmis ottamaan kuoleman vastaan.

      Monet ovat joutuneet kuolinvuoteellaan sanomaan, ettei Jumalan armo kuulu enään hänelle. Jotkut jotka ovat tieneet, mistä saisi avun, eivät ole kuitenkaan tavoittaneet enään auttajaa.

      Onkin usein sanottu, ettei Jumalan armo ole mikään hätävara, että se on otettavissa silloin kun sitä itse haluaa. Toinen sanonta mikä käy kanssa usein toteen on: "Joka parannuksen huomiseen siirtää, se vuoteensa helvettiin rakentaa."
      Salomon Saarnaaja sanookin 12. luvussa
      1. Ajattele Luojaas nuoruudessas, ennenkuin pahat päivät tulevat, ja vuodet lähestyvät, koskas olet sanova: ei ne minulle kelpaa;

    • 1 Kor. 6:9. Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, epäjumalien palvelijat, avionrikkojat, eivät miehille antautuvat ja miesten kanssa makaavat miehet*,
      10. eivät varkaat, ahneet, juomarit, pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.

      • omppu

        kaikki tekevät syntiä.eli kukaan ei ole täydellinen.jumala on luonut ihmiset hänen kaltaisekseen,niin mahtoiko jumala tehdä tällä tavoin.
        kysyit että mahdatko itse päästä taivaaseen, niin olen sitä mieltä että ET!


      • Herre Doktor
        omppu kirjoitti:

        kaikki tekevät syntiä.eli kukaan ei ole täydellinen.jumala on luonut ihmiset hänen kaltaisekseen,niin mahtoiko jumala tehdä tällä tavoin.
        kysyit että mahdatko itse päästä taivaaseen, niin olen sitä mieltä että ET!

        Juttelin Jumalan kanssa tänä aamuna ja se sanoi ettei pidä sinusta. Sori.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18184
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5072
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4717
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4620
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4440
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      67
      4332
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3903
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3565
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2844
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2559
    Aihe