Stubb-id!

Ilmiantaja

Alexander Stubb toimii täysin nimensä mukaisesti. Mitä muuta odottaa saattaa nuorelta pojalta, joka luulee olevansa ylivertainen, vaikkei ole vielä kunnolla miesten kirjoissakaan.

Tiedoksi: Tuollainen ilmiantopolitiikka oli vielä parikymmentä vuotta sitten neukkumeininkiä pahimmillaan... Luulisi, että siitä oltaisiin jo päästy, mutta ei näköjään olla.

Ilkka Kanerva ja moni muu syyllistyi isonveljen nuoleskeluun aikanaan hyvin samalla tavalla.

Stubbid-poju yrittää aivan entiseen malliin valvoa nyky-Suomessa vapaata keskustelua toimimalla kantelupukkina isolle veljelle, joka valvoo, millaista keskustelua Suomessa saa käydä.

Ehkä kannattaisi miehistyä ja olla jatkossa hieman vähemmän rähmällään. Typerä jakoavainhymy ei paljon pelasta.

10

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Politrukki

      Hauskaa huomata miten suomalainen demarilehdistö vastaa Stubbin komentteihin! Kaikki tietää, että Tuomioja on "viisas mies". Saatanan intellektuelli!
      Voisin äänestää demareita, mutta kun siellä on tommoisia besserwissereitä, niin äänestän muita!

      • epäileväinen

        Juttujesi taso on sellainen, että taitaa se äänestäminen olla liian vaativa toimenpide, vaikka uurna tuotaisiin kotiin asti.


      • Politrukki
        epäileväinen kirjoitti:

        Juttujesi taso on sellainen, että taitaa se äänestäminen olla liian vaativa toimenpide, vaikka uurna tuotaisiin kotiin asti.

        Olet oikeassa. En oikein tiedä kumpaa viisasta äänestäisin, Tuomiojaa vai Karpelaa. Yhtä viisaita molemmat, toinen tosin vähän parempi ulkoiselta anniltaan... Voikohan muunmaalaisia meppejä äänestää Suomessa? Vaikka Keminmaalaisia?


    • ihmettelijä

      Oliko Suomen etu kannella moisista 'paikkakunnan sanomissa' esitetyistä mielipiteistä ja lietsoa vielä, että Suomi olisi epäkelpoinen hoitamaan EU:n puheenjohtajakautensa hommat?
      Stubbin toiminta hipoo jo maanpetosta. Luulisi kokoomuslaisen olevan niin isänmaallinen ettei paskantaisi omaan pesäänsä.

    • ...edustamaan Suomea. Nämä 2 ovat vain keulakuvia kahdelle erilaiselle ryhmälle, jotka ajavat lähinnä omaa etuaan maailmalla. Stubbin porukkaan kuuluvat myös piianoorat ja marjomatikaiset, jotka ovat nelinkontin Ranskalaisten ja Saksalaisten viinistä ja oluesta pöhöttyneiden punaniskojen edessä (jokainen voi kuvitella mitä tekemässä!).

      Tuomioja taas edustaa haloslaista suurten ikäluokkien 60/70-luvun taistolaisuuden ja kommunistikauden suorana jatkeena syntynyttä 2000-luvun globalismisosialismia, missä pieni "intellektuelliporukka" (vrt. Lenin ja Castro esikuntineen) ylimieliseen tyyliin tietää mikä kansalle on parasta. Demokratia ja kansalta asioiden kysyminen on näille kirosana.

      Miten helvetissä Suomea edustamaan saataisiin tervejärkisiä, kansainvälistä kokemusta muualtakin kuin korruptoituneista EU-tehtävistä, hiihtokilpailuista, erilaisista herra-/rouvaseuroista ja globalismikonferensseistä omaavia 30-40 vuotiaita ihmisiä. Taitavat kaikki olla pätevinä ja fiksuina täystyöllistettyjä esim. Nokialla.

    • asiaa seuraava

      Alexander Stubb on idiootti! Kusee lainahousuihin eikä tajua että siinä omat kintut kastuvat. Parempi hyöty tuollaisesta kun lähetetään Perä-Hikiälle paskaa luomaan tuollaiset muka politikot (yhteisten asioiden hoitajat).

      • talollinen

        Herjaat henkilöä. Voisit joutua edesvastuuseen. Alexander Stubb on pitkällä tähtäimellä vain hyödyttänyt Suomea, että jatkossa tietäisimme, mitä kannattaa sanoa ja mitä ei.


      • Politrukki

        Aika tyhmää, jos ylipäätään kuuntelee Tuomiojan juttuja, tai lukee sen kirjoituksia. Alexander saisi keskittyä kommentoimaan vakavasti otettavien poliitikkojen toimintaa eikä nostaa tommosta häviävää luuseria otsikoihin. Eli tyhmästi tehty Stubb!


    • talollinen

      Stubb halusi vain auttaa Euroopan Unionia Suomen kontrollomisessa. Älkää syytelkö häntä siitä - hän teki vain vapaaehtoistyötä. Stubbista tulee vielä viisas mies.

      • suomalainen

        On tosi työlästä tulla viisaaksi jos ei ole älykäs.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2649
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2466
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1938
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1569
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      178
      1219
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe