kun ei halua olla masentunut.....

vain väsynyt, ei masentunut

Minä EN halua olla masentunut....

En mielestäni ole masentunut, olen vaan todella väsynyt ja tällä hetkellä äärettömän kyllästynyt tähän väsymykseen ja harmauteen.

Kun oikein yritän niin löydän elämästä paljon hyviä asioita: se näyttää värikäämmältä ja tuntuu ihan hyvältä. Jatkuvaa yrittämistä ja taistelua ei kuitenkaan jaksa kovin kau'aa.

Koko ajan on vaan niin paha olo, itkettää ja..... jotenkin on vaan sellainen "oksettava" olo.

Voiko masennuksen kieltää? jos ihminen voi kieltää esimerkiksi omat tunteensa yms, niin voiko silloin myös päättää ettei ole masentunut?

Jos myöntäisin olevani masentunut, niin se tarkoittaisi samalla sitä, ettei tämä väsymys mene ohi ihan hetkessä....
Toisaalta jos luovuttaisin tämän taistelun masennusta vastaan, niin se tuntuisi siltä että olisin jotenkin vain epäonnistunut elämässä...

4

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä toinen vässeli

      Minusta masennuksen voi kieltää itseltään. Olen tehnytkin niin. Tuntuu silti pahalta ja olen ihan kuoleman väsynyt, ankeaa tämä elo on. Aion mennä lääkäriin tämän takia, toivottavasti löytyy sieltä vähän piristystä, jos ei muuten niin sitten lääkepurkista... syksy näyttäisi olevan ainakin mulle sitä pahinta väsymyksen aikaa, mutta kesäisin ja keväisin masentaa vaan muuten. Itsekin löydän elämästä kivoja asioita, mutta ei niistä jaksa kauaa iloita kuitenkaan...

      • Sen voi

        Hetkeksi.. Itse tein sitä toista vuotta. Ja nyt olen niin pahassa jamassa, etten uskalla poistua kotoa. Menkää ihmeessä hoitoon, kun vielä ymmärrätte hakeutua sinne! Usein pelkkä terapia auttaa, ilman lääkitystä!Kun menee ajoissa..


    • itseltään

      tai salata itseltään - tai voi olla tajuamatta, että kysymyksessä on masennus. Itse olen sairastanut masennusta eri asteisena 25 vuotta ja nyt vasta se tuli esille! Selitin asiat itselleni ja toisille niin, että olen vain tällainen vähäenerginen ihminen. Olen selvinnyt arkielämästä junailemalla päivät niin, että olen lepäillyt pitkin päivää aina jonkun homman tehtyäni.

      Hakeuduin terv.keskuslääkärille paniikin takia ja sieltä ohjattiin psykiatrille, joka teki masennustestin. Helpotti, kun sai väsymykselleen nimen ja lääkityksen, joka auttaa, plus keskusteluapua.

      Väsymys tai burn out voi olla kysymyksessä, jos kalenterisi on aivan liian täynnä tai jos et ole aikoihin pitänyt esim. kesälomia tai muita lomia. Mikähän on elämäntilanteesi? Mikä väsyttää?

    • Anonyymi

      Tämä on vanha juttu (alotus) mutta itse kärsin tuosta ja se on tässä parissa vuodessa vienyt työkyvyn ja vakuuttelen läheisille että juu aion mennä hoitoon jne. En vain pääse sinne saakka koskaan. Syyllisyyden tunteita joka päivä, huonommuutta ja huonoa itsetuntoa. Ei luota itseensä, inhoan jos joku kyselee liikaa ja inhoan että naapurit kyselee tai näkee missään ettei tartte alkaa selittää. Olen myös ollut osittain etätöiden ja myös tämän masennukseni takia paljon kotona. Naapuritkin varmaan spekuloi miksi minua ei näy usein ja miestä näkyy. Herättää luonnollisesti sitten paskapuheita varmaan ja erinäisiä spekulaatioita. Se ärsyttää koska asia ei kuulu yhtään niille kenelle en halua sen kuuluvan. Inhoan sääliä ja huolenpitoa. Haluan olla rauhassa lukuun ottamatta ihmisiä keneen luotan. Syyllisyyttä koen eniten siksi että en ole riittävän reipas ja hyvä vaimoke mielestäni. Mies on hyvä ja kiltti ihminen ja en haluaisi että hän kärsii ja se on aina iso mutka ja solmu koska juuri siksi masentuneet saattavat jättää puolisonsa koska eivät koe riittävän. Tästä pitäisi nousta nopeasti ennen kuin tapahtuu peruuttamatonta eli että alkaisin työntämään rakastani pois. Masennus on tällä hetkellä vihaa, kärttyisyyttä, alakuloa, ahdistusta, itkua. Välillä pieniä ilon pilkahduksia.
      Olin ennen reipas, urheilullinen, täynnä valoa kiltti, hyvä muille myös käytökseltäni ja minulla oli hyvä työ entisessä elämässäni. Olin itsevarma.
      Nykyään tuntuu että olen vain laiska, ruma ällöttävä naisen kuvatus joka ansaitsee olla yksin ja kuolla.
      Taloushuolet, terveyshuolet ja isot elämänmuutokset/paikkakunnan vaihto, burnoutti, migreeni ja nyt masennus paskoivat kaiken. Miksi juuri nyt kun löysin hyvän miehen.
      Lyhyt pinna ja muut oireet saavat minut ongelmiin ihmissuhteissa yms mikä taas pahentaa tätä kierrettä ja ahdistusta. Toisinaan odottelee koska menee jo psykoottiseksi.
      Haluaisin apua mutta en halua..vihaan, vihaan ja vihaan sääliä ja lässytystä. Haluan vakuutella olevani ok. Oikeasti kärsin varmaan jo pikkuhiljaa muistakin mielialahäiriöistä........ Pahenee ja pahenee.. Vihaa, surua, vihaa, pelkoja... Häpeää!!! Häpeän itseäni ja syytän kaikista ongelmistamme itseäni.. Siinä tarinani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1989
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1705
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1332
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1155
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1153
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      933
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      922
    Aihe