Autoni ohjekirjan mukaan autoon pitäis laittaa 5W-30 öljyä (SG, SH tai SJ). Eipä tunnu löytyvän oikein mistään, mulle tarjotaan vaihtoehtona 0W-40-öljyä, tai 5W-40W, luokitus SL. Onko nuo vaihtoehdot huonompia kuin ohjekirjan mukainen, ja voiko niitä käyttää? Vai vieläkö kyselen jostakin? Entä pitääkö olla puolisynteettistä vai täyssynteettistä, onko sillä väliä?
5W-30 vai jotain muuta Mazdaan?
Autoilija
117378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tuo 5W-30 on vähän vaikea löytää muuten kuin A1 luokituksella. Sitä ei pidä käyttää, jos ei ohjekirjassa sitä mainita.
Jos löydät jostakin Castrol TXT Softec Plus 5W-30. Siinä on SL luokitus.
SL on ainakin sopivaa (parempi kuin SJ).
Muuten pistä vaan sitä 5W-40.
Kysymys puolisynteettisestä ja synteettisestä on enemmänkin makukysymys. Tärkeintä on, että luokitukset toteutuvat.
Kyllä 5W-30 öljyjä jo nykyisin löytyy, esim. uudet Fordit käyttää niitä (niin Mondeon kone=Mazdan6 kone). Niitä pitäisi käyttää jos niin vaaditaan. Uusi Mobil 1 ESP taitaa olla 5W-30 öljy. Hydraulinostajat ei välttämättä tykkää paksummista öljyistä. Tosin ero 5W-40 ja 5W-30 voi olla aika pieni.
Näyttää olevan tuo Mobil 1 ESP 5W-30 SL luokituksella. Täytyypä pistää muistiin ja kokeilla joskus, jos ei ole liian kallista.
No kallistahan tuo ESP kyllä on, Motonetissa 53€/4L. Se on tarkoitettu oikeastaan uusimpiin partikkelisuodattimilla varustettuihin diesel-koneisiin, mutta sopii tietty bensoihinkin. Mutta löytyy sieltä Ford Formula E 5W-30, 23,90€/5L, A1/B1. Erityisesti Ford-moottoreille, eikä oo kallista.
Teboil Gold löytyi, luokitus SJ/CF, ACEA A1/B1. Ohjekirjassa ei puhuta ACEA-luokituksesta mitään, voiko tuota öljyä käyttää?? Mobil 1 ESP maksaa tuplasti! Castrolia en ole löytänyt.
Jos auton ohjekirjassa ei mainita Acea A1-luokitusta, niin ei pitäisi käyttää. Moottori pitäisi olla suunniteltu ohuita ja pienikitkaisia öljyjä varten. Voit käyttää huoletta 5W-40 tai 0W-40.
5W-30, API SL, ACEA A3 vai 0W-40 API SL, ACEA A3??
Mobililla on molempia, tuo 30-nen vaan maksaa 59 e. Ja on liikkeen mukaan liian hyvää... tärkeempää oli olla tuo 30, ja ehdotti Teboilin öljyä. Että osaapa sitten ostaa oikeeta!
Mobil 1W-30 öljyllä on acean A1-luokitus.
5W-30 ja luokituksena API SL, ACEA A3. Ja maksaa 59 e.
Ilmoilla liikkuu kahta toisistaan selvästi poikkeavaa tietoa koskien uusien ohuiden moniasteöljyjen, nimenomaan Acea A1 ja A5, käyttöä vanhemmissa moottoreissa. Esim. öljyt 0W-30 ja 5W-20 ovat hyvin juoksevia verrattuna 40-öljyihin 100 c-asteessa. Ne eivät kuitenkaan ole välttämättä muita ohkasempia korkeammissa lämpötiloissa. Monien öly-yhtiöiden mukaan näitä öljyjä voisi käyttää myös vanhemmissakin autoissa. Vastakkaistakin tietoa näkee präntättynä. Väljän moottorin tilkeöljyksi en suosittele näitä litkuja, eikä siihen liene asiallisia perusteitakaan.
Ensimmäinen öljynvaihto edessä (vapaa-ehtoinen parin tonnin vaihto). Mistä Motonetista löysit tuota Ford Formula E 5W-30 öljyä?