Mulle on taas iskenyt kauhea vaiva, nimittäin olen tullut alleriseksi oluelle!!!
Aiemmin kymmenen vuotta sitten, silloin parani n.kuukaudessa, kun ei juonut yhtään.
Yksi 3 olut ja nielu tuntuu karhealta.
Onko vastaavaa?
Aiemmin kymmenen vuotta sitten, silloin parani n.kuukaudessa, kun ei juonut yhtään.
Yksi 3 olut ja nielu tuntuu karhealta.
Onko vastaavaa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
voi olla,että Sinulla on allergia oluesta!Käy ruoka-aine allergia testeissä!
Nuhareaktioita aiheuttaa joskus myös viiniin tai olueen jäänyt hiiva, joskin oluessa allergeenina toimii myös vilja. Olut ei sovikaan esimerkiksi keliaakikoille, joskin Alkon valikoimista löytyy myös tattarimaissiolutta. Makutestailija tosin kommentoi aromin muistuttavan olutta lähinnä ”hyvällä tahdolla”.
Alkusyskystä julkaistiin tulokset Keliakialiiton tutkimuksesta, jonka mukaan Suomessa on kaksi olutta, joita myös keliakiaa sairastava voi juoda enintään kaksi pulloa päivässä. Ne ovat vähittäiskaupassa myytävät Laitilan Kukko Pils (4,5 %) ja Laitilan Tumma Kukko (3,8 %). Niissä gluteenipitoisuus jää alle 2 mg/100g.
Mua taas pilsneri panee pierettämään.
Mulla havaittiin vilja-allergia. Ei mikään keliakia. Kaikki ohrapitoiset tuotteet kieltoon. Kaamea kohtalo. Oireena ihottuma joka puolella kroppaa. Siiderinlitkut on hirveitä.
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=suolistovaivat_area;action=display;num=1107110321
kuulostaa enempi säilöntäaineallergialta.. Jos olis keliakia, olis suolistovaivoja (ei kurkkukipua). Jos on hiiva-allergia se saa olla kyllä tosi paha koska suodatetussa oluessa sitä on häviävän vähän (siis suurten panimoiden, niillä on helvetin hyvä tekniikka).
Veikkaisin enempi yliherkkyyttä vaikka humalalle - siis kasville, ei olotilalle. Humalalla kun sitä olutta maustetaan. Tai jos oluessa sattuu olemaan säilöntäainetta niin sille... Vaikka yleensä se humala on samalla säilövä aine.
aiheuta samaa. Olvi on oireeton ja koff kiusaa.
Sama kaikilla koff:in tuotteilla.