Käytän Trileptalia joka tunnetusti laskee natrium tasoa,mutta laskuun on muitakin mahdollisia harvinaisempia syitä.
Veren kortisoli taso jotenkin vaikuttaa suola-aineenvaihduntaan ja mulla on ollut myös kortisoli matalahko,sitä tutkitaan ja saan ens vkol labbistulokset.
Onko muilla ollut siitä puhetta ja onko kenties lääkkeen sivuvaikutusta?
Pelottaa ihan sikana joudunko ottamaan taas lisää lääkkeitä...nyyh.
Muutenkin väsyttää elää näiden miljoonien sairauksien ja lääkitysten kanssa.
Kortisoli arvot ja Trileptal
3
1037
Vastaukset
- sauvatar
Vaihdoin n.reilu vuosi sitten Trileptalin Apydaniin sillä on sama vaikuttava aine ja aluksi tykkäsin, että se sopi mulle paremmin. Trileptalin kanssa en niin huomannut suola-arvojen laskuja kuin nyt. Muutenkin kuluva vuosi on ollut hyvin rankka, kun pääni on sanonut jokaisen lääkkeen kanssa sopimukset irti. Sivuvaikutuksina on väsymystä, alussa oli huimasta ei enään, tulee lihasnykäyksiä ajoittain, mutta niistä en niin viitsi välittää. Rinnalla on useita lääkkeitä kokeiltu, joten aina en itsekkään tiedä mikä sivuoire tulee mistäkin lääkkeestä. Nyt, kun muuten menisi hyvin ilman kamalia sivuvaikutuksia niin tämä lääkitys ei pidä kohtauksia poissa. Yhtä lääkkeiden vaihtoa koko ajan, on kuin koekaniinina olisi. Laitappa viestiä labratuloksistasi. Hyvää syksyn jatkoa ;)
- Monaa
Sain tulokset tänään ja kortisoliarvoni olivat ihan hyvät,olisin voinut hyppiä ilosta! :)
Kiitos Sauvatar että vastailit mulle.
Toivottavasti sulle löytyis pian optimaalinen hoito ja pääsisit rauhaan niistä kokeista ja lääkäreistä!
Koitetaan jaksella! - sauvatar
Monaa kirjoitti:
Sain tulokset tänään ja kortisoliarvoni olivat ihan hyvät,olisin voinut hyppiä ilosta! :)
Kiitos Sauvatar että vastailit mulle.
Toivottavasti sulle löytyis pian optimaalinen hoito ja pääsisit rauhaan niistä kokeista ja lääkäreistä!
Koitetaan jaksella!Ihana kuulla toisten hyviä uutisia ;) Kummasti nekin piristävät ja ainakin vielä jaksan uskoa, että onni se on joskus myötä minunkin kohdallani. Ei kait sitä muuten jaksaisi. Hyvää Syksyn jatkoa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969