Kirjoittelin n. 2 kuukautta sitten ja kysyin pukeutumisesta aamiaiselle 4-5 tähden hotelleissa Bangkokissa. Sain useanlaisia ohjeita. Nyt kun lippu on hankittu, piikkejä saanut ja matkaan lähtöön on enää 12 päivää niin en edelleenkään tiedä, mikä on sovelian tapa mennä aamiaiselle. Majoittaudun koko 3 viikkoa: Bangkok Marriott Resort & Spa
257 Charoennakorn Road,
Bangkok 10600
Lennän sinne suoralla finnairin lennolla edestakaisin, ilman välilaskuja siis, se oli mulla koko ykkösjuttu tässä touhussa. Hotellissa on muuten varmaan ihan mukava olla se 3 viikkoa, mutta on muutamia asioita jotka mietityttävät.
1. Aamiasella miten pukeutuneena? Jos puku niin, mikä väri? En osaa kravatin solmua tehdä, tarvitaanko sellaista aamiaisella. Viimeksi puku ollut päällä isäni hautajaisissa ha hautajaispuku mulla on siinä kaikki.
2. Kun olin yksinäinen mies niin sitten tuo naisen vienti hotellihuoneeseen mietityttää, aulan respako sen maksun ottaa siellä respassa kun vien daamin huoneeseeni? Hetikö ottaa maksun ja miten suuri summa se on? Tuntuu kiusalliselta ajatella, että respa miettii: "huora sillä on mukana." Kuulemma thainaisen vieminen huoneeseen maksaa eurooppalaiselle?
Auttakaa mua vielä näissä asioissa, kerratkaa tuo pukeutuminen aamiaiselle ja minkävärisessä puvussa on syötävä. Mistä sen puvunkin hankin Bangkokissa, räätäli vai valmistuote, ei hajuakaan, en ole pukumiehiä. Kirjoja luen ja opin sieltä tänään, että puvunväreilläkin on väliä ja ihminen arvioidaan pukeutumisensa perusteella.
On lievää paniikkia, miten selvitä matkasta mokaamatta pahasti, olisipa mulla joku asiat tietävä joka olisi mukana neuvomassa mua.
Paha ja epävarma olo, rahaa onneksi on riittävästi
4
1210
Vastaukset
- hotellissa
on aamiaisella oltava vihreä puku ja keltanen kraka/villahuivi, päivällisellä on pukeutuminen aika vapaata, hovimestari tarkastaa ja neuvoo kyllä, ainoa paikka on illallisella sinne täytyy pukeutua lumipukuun ja monoihin.
- lotto ei tuuraa
1. Laita ensimmäisenä päivänä kauluspaita, suorat housut ja kävelykengät jalkaan, niin kukaan ei kiinnitä pahemmin huomiota. Samalla voit tarkkailla miten muu porukka pukeutuu. Todennäköisesti shortseja, t-paitoja ja sandaaleja näkyy, jos ei, niin kuitenkin tuon ensimmäisen pitäisi aamiaiselle riittää. Tosin kohdassa 2. kyselet naisesta, joten veikkaan ettet kovin usein aamiaiselle edes ehdi.
2. Joo, respa sen perii. Nuo 4-5 tähden hotellit saattavat vaatia se, että jätät avaimen ulos lähtiessä respaan, ja sitten kun noudat avaintasi veloittavat tuon summan. Sen maksun voi todennäköisesti joko lisätä huoneen laskuun, maksaa käteisellä tai sitten kortilla. Up to you :-)
Jotkut ovat hotelllivarausta tehdessään viisaana varanneet huoneen kahdelle henkilölle ja silloin ei periatteessa kukaan voi ruveta perimään ylimääräisestä henkilöstä maksua. Saman verran se hotelli maksaaa kuitenkin, on se sitten yhdelle tai kahdelle. Extrana tuossa on vielä se, että pitäisi saada kahdet aamiaskupongitkin.
Hieman kauaksi olet menomestoista hotellisi varannut, mutta taksi tuo taksi vie. Yksin kun olet vielä menossa, niin mokia sattuu, mutta mitä niistä. Hauska niitä on vaan jälkeenpäin muistella. Oma huomioni näihin gogo ym. paikkoihin mennessä oli, että yksin mennessä hyökätään edestä, takaa ja sivulta "kimppuun". Porukan mukana sai sentään suojaa ja sai aina vähän rauhallisemmin katsella touhua. Pallo hukassa tulet ensimmäisellä visiitillä tällaisissa paikkoissa kuitenkin olemaan, kuten kaikki muutkin sinua ennen, joten relax vaan.
Rahaa tulee palamaan ensimmäisinä päivinä paljon, mutta rusketuksen ja systeemien ymmärtämisen lisääntyessä alkaa kulutkin tippua.
Hello sexy man, welcome, welcome....Aah mä kaipaan itsekin taas tuonne takaisin.- SUN MUTSI
TUULIPUKU SAATANA PERKELE TIETENKIN.huoriin et koske, vittu!
ÄITEE MÄÄRÄÄ!
- fgsfj
Ko. hotellissa pari kertaa olleena voin sanoa, että aamupalalle riittää shortsit ja teepaita. Hotelli on siisti, mutta rento Resort tyyliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965