Tuli katsottua tuo Euroviisujen 50-vuotisjuhla telkusta. Saa nähdä tuleeko uni lainkaan tänä yönä. Waterloo voitti odotetusti. Minun suosikkini oli Volare ja seuraavaksi Vahanukke. Mutta miten kauniisti soi vielä Lys Assian ääni; hänen joka oli ensimmäisen viisukilpailun voittaja. Ensimmäisinä vuosina tuli kuunneltua viisut vain radiosta.
Nykyään kappaleista ei löydy sellaista melodisuutta kuin ennen. Pääpaino lavashowssa. Vieläkö viisut kiinnostaa?
Muistoja ja nostalgiaa
10
784
Vastaukset
- Laritsa M
Täytyypä päivällä asettua nauttimaan ohjelmasta.
ole niin "innostunut" alussa laulajalla oli pääpaino, nyt "rekvisiitta" on saanut valtavan osan ja minua häiritsee.
Tässä on jonkun aikaa haikailtu entisiä ja tämänkin asian kohdalla, kaikki oli ennen parempaa, kultaantuuko muistot joka asian kohdalla.- Suvi2
valita edustajaksi huonoimman kappaleen,
kuten esim. "Pylly vasten pyllyä pum pum"!
Vaikka yleisöltä kysyttäisiinkin, ei mielipiteellämme lie minkäänlaista merkitystä.
Nykyiset kilpailut eivät liioin kiinnosta. Itse laulu hukkuu kuitenkin kaiken hörsylän, lameen ja hölynpölyn alle.
Jos saataisi sinne Carita Mattila laulamaan, mutta mitä, keksikää te hyvä laulu.
Niin johan rupeaisi sijoitus nousemaan.- Satu
on niin hyviä laulajia ja kapellimestareita, niin EUROVIISUISSA ei ole ikinä pärjätty.
Onkohan kansanäänestykset huono tapa?
(Muuten hauska seurata eri kapellimestareiden erilaisia johtamistyylejä, ennen muuta Leif Segerstamin suuret liikkeet, valtavat käsien kaaret.)
- matteus
ovat jossakin menneisyydessä. Lasse Mårtensonin Laiskotellen, ja tämän... (no, kohta saan nimen kielelleni) esittämä Tipitii. Viulu-ukko. Ja vielä muutama ulkomainen samoilta ajoilta. Muistan Katleijan mainitsematkin.
Myöhempien aikojen metelit ja hyppimiset jätän suosiolla katsomatta. Vaimo seurasi viisuja eilen ja jälkikäteen manasi turhaa valvomista. omalla kohdallani Fredi, joka kävi tanssimassa Hämeenkaaressa samoihin aikoihin kun itsekin olin tanssi-iässä. Kun Fredi tuli hakemaan tanssimaan niin hän lauloi koko ajan :-)
- Katleija
Eilinen ohjelma tuleekin uusintana tänään kakkosella 23.15-1.45, joten pitääkin nauhoittaa se. On siinä kuitenkin niin paljon vanhoja hyviä esityksiä halki vuosikymmenten.
- fiiulin.
Minäkin laitoin menemään nauhalle, kiitos kun muistutit. En itse edes huomannut että se tulee tänään uusintana. Eilen hieman harmitti kun en huomannut nauhoittaa, enkä katsonutkaan.
- Katleija
Kuuntelin radio Suomea klo 23:n jälkeen eilen illalla. Toimittaja Telle Virtasen haastateltavana oli laulaja Timo Turpeinen. Muistattehan hänet ja Sonja Lumpeen duettolaulut 90-luvun jossain viihdeohjelmassa. Nyt ohjelmassa käytiin läpi hänen laulajauraansa ja viimeistä albumia, jossa uusia sovituksia Olavi Virran kappaleista. Aika usein on nyt kuulunutkin radiossa Turpeisen esittämänä -Rakastunut nainen-, joka oli 50-luvun suosikkeja. Tuli eilen myös levy -Love me or leave me and let me be lonely.. kylläkin suomeksi. Muistatteko? Taitava esiintyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä782287Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1361464- 1331452
- 1521169
- 1081003
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten372921Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683