Tämä olisi kysymykseni: Miksi if-lause ei rajaa vsummaa maksimissaan 200 ja miksi paaomaa jää aina 1? Kiitos jos joku viitsii avustaa.
#include
#include
void main(void)
{
int paaoma=25000;
int vsumma=0;
int voitto[51]={0};
int alippu=0;
int i;
srand(time(NULL));
do
{
alippu=rand() % 50 1;
vsumma=rand() % paaoma;
if(vsumma>200)
{
vsumma=rand() % paaoma;
}
paaoma=paaoma-vsumma;
if(paaoma1 || paaoma==0)
{
paaoma=0;
}
voitto[alippu]=vsumma;
}while(paaoma>=2);
for(i=1;i
c-kysymys if_lause
2
318
Vastaukset
- Vasenjalkainen
Voittosumma on maksimissaan pääoma-1, joten tuo vähennys voi tuottaa tuolla 'while (pääoma >= 2)'
loopilla ainoastaan ykköstuloksen.
Loopin sisällä oleva toinen vertailu ei ikinä onnistu, (suurempi kuin yksi ja pienempi kuin kaksi ei onnistu kokonaisluvuilla).
Tuo 200 rajaus ei onnistu siksi, että kun se törmää arvoa 200 suurempaan, niin se arpoo uuden luvun, mutta ei tarkista sitä onko se uusi arvottu luku suurempi kuin 200, vaan jatkaa siitä huolimatta. Oletan, että tarkoituksena on antaa voitto joka on korkeintaan 200 tai alempi jos pääoma on alle 200.
'vsumma = ((rand() % (paaoma 1)) % 200) 1;' tai vastaava voisi sopia tuohon.
Arpalipun numeron arpominenhan johtaa siihen että yhteen taulukon alkioon voidaan kirjoittaa usean lipun tieto, jolloin tuloksia häviää.- Nimetön
Vaatii lisää lukemista ja perehtymistä, olen vähän ollut malttamaton näköjään, mutta selitykset kertoivat kiitettävästi mihin paneutua. Ja liika arpominen poistetaan jahka edelliset ongelmat ja niiden ratkaisut on sisäistetty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922