Stubb käytti parlamenttiä hyväkseen

lyödäkseen

Tuomiojaa, koska tämä ei lämpene NATOLLE. A.Stubb päätti siis ottaa Euroopan parlamentin Suomen sisäpolitiikan lyömäaseeksi Erkki Tuomiojaa vastaan koska taustalla on käyty raskasta sotaa Suomen ulkopoliittisesta linjasta. Stubbin päätös käyttää Euroopan parlamenttia aseena sisäpolitiikan asiassa oli raukka ja suorastaan käsittämätön hyökkäys sananvapautta vastaan.

A. Stubb on Nato-asiansa kanssa eksyksissä ja tämän vuoksi hän ajautuu umpikujaan Suomen politiikassa. Politiikan teon uskottavuus kärsi kovan kolauksen, ja kokoomus kärsi selvän imagotappion. Onko kokoomuksella varaa tälläiseen? Nato-politiikkaa voi tehdä myös toisenlaisella tavalla, mutta Stubb on valinnut nyt tämän tien.

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä on hyvä

      ...on pesiytynyt näitä räksyttäjiä viime aikoina. Ennen se oli skdl:n ja vennamolaisten hommia. Kun noiden puolueitten perilliset on rauhoittuneet ovat kokoomuslaiset tulleet tilalle.
      Kuntatasolta se alkoi, sitten levisi eduskuntaan (Sasi, BenZ) ja nyt näköjään Stubbin ansiosta europarlamenttiinkin. Taisi Tuomiojan puheet Meppien valintatavasta häiritä pahastikin kyseisen herran mielenrauhaa.

    • katkera_äänestäjä

      poikkeuksellisen lahjakas ja ovela. Esimerkiksi eurovaalien internet-vaalikoneen kysymyksiin hän oli vastaillut niin kuin kansa enimmäkseen ajattelee eikä niin kuin hän itse ajattelee. Esimerkkinä Turkin EU-jäsenyys, jota hän sanoi vastustavansa mutta petti äänestäjät ja äänesti Turkin jäsenyyden puolesta.

      Stubb luulee ettei hänen näyttelynsä näy tavalliselle kansalle mutta kyllä se näkyy ja kertoo nimenomaan siitä että poliitikot kusettaa kansaa minkä kerkeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe