Nyt jelppiä !! Mitäs tehdään kun ei renkaat irtoa. Ja viisastelijoille tiedoksi että pultit on irroitettu ;)
Aluvanteet on ilmeisesti hapettuneet kiinni, ei lähde vetämällä, potkimalla ja crctäkin on jo lotrattu aimo annos. Mitäs nyt?
Renkaat ei IRTOA !!
18
5781
Vastaukset
- varmasti
Nosta auto ylös tunkilla!
- leca
käyttöön ja lyö renkaan takapuolelle. Jos ei sillä lähe niin lyö vanteen alareunaan. Voiman käyttö sallittua!
- Hra keskiö
Veikkaan, että vanteidesi keskiö on hieman liian tiukka (väärä) autoosi. Pultit sitten vääntävät renkaat kyllä keskiöön, mutta sovitus on niin tiukka, että irti eivät lähdekkään helpolla.
Naputtelua lekalla, niin eiköhän ne lähde. Mätki vaikka renkaaseen ensin, niin ei tule vanteisiin lommoja.- tiukka
Ei kai vaan oo kyseessä vw?No,itse sain takarenkaat irtoamaan näin,käsijarru niin tiukalle kuin menee.Ykkönen pesään ja eteenpäin,pakki päälle ja taaksepäin.Rynkytät autoa eestaas,lopulta ainakin mulla irtosi.Kytkin tossa kärsii,mutta anna palaa.
- Jamppa1
malttia. Älä hakkaa lekalla vanteita sököksi tai hajota kytkintäsi.
Vika on yleensä juurikin siinä että vanne hapettuu napaan kiinni. Tämä on estettävissä kiinnityspintojen voitelulla. Eli hiekkapaperilla pinnat puhtaaksi ja rätillä öljyä tai sprayvaseliinia pintoihin. Kohtuudella toki ettei valu. Missään tapauksessa ei kuparitahnaa.
Niin jos se pyörä ei irtoa kohtuullisella "hienosäätölekan" käytöllä niin toimi näin: Löysää pultteja noin kierroksen verran, eli sillä tavalla että vanne mahtuisi liikkumaan pari milliä ellei olisi jumissa. Sitten lähdet varovasti liikkeelle, voit mutkitella, jarrutella, käyttää kässäriä ja muuta mielikuvituksellista kunnes vanne irtoaa. Älä aja kovaa tai pitkään tai liikenteessä ettei putoa koko pyörä. Ja jos tunnet epävarmuutta, vie auto pajalle.
Menestystä!- jusa
kuparitahnaa aluvant keskiöissä, itse olen käyttänyt vuosia ja hyvällä menestyksellä ei mitään reaktioita yms ja lähtee irti.
- ruostetta vaan
Pyörännapa on terästä elikä viimekädessä rautaa jolla on sellainen ominaisuus että se ruostuu ja ruoste puolestaan "turpoaa" ja puristaa ilmeisesti alunperinkin turhan tiukalla keskiöllä varustetut aluvanteet aika tiukkaan.
Kuten joku jo ylempänä mainitsikin, kyse on todennäköiseti siitä että vanteen ja pyörän keskiöiden sovitus on alunperinkin ollut niin tiukka että vanne on tullut prässättyä paikoilleen pyöränmuttereita kiristäessä.
Ei muuta kuin joku laudanpätkä vanteen sisäreunan suojaksi ja sitten teräviä lyöntejä jollain suhtellisen raskaalla pajavasaralla tai moskalla. Huom! renkaan sivuun on turha hakata, pehmeä kumi vaimentaa iskuja ja pyöritä aina rengasta puoli kierrosta lyöntien välillä. Yhteen kohtaan on turha hakata, vanne pitää paukutella varovasti irti vastakkaisille reunoille iskemällä.
Sitten vaan karkealla hiekkapaperilla ruosteet puhtaaseen metalliin ja mitä tahansa vaseliinia väliin. Äläkä helkkarissa laita sitä kuparitahnaa sinne väliin. Kuparin ja alumiinin yhdistelmässä se on alumiini joka syöpyy! Alumiinitahna on tietty OK tähän tarkoitukseen mutta kuten sanottua, ei tuossa mitään korkeita lämpötiloja tms. ole joten mikä vaan vaseliini kelpaa. - se edellinen
ruostetta vaan kirjoitti:
Pyörännapa on terästä elikä viimekädessä rautaa jolla on sellainen ominaisuus että se ruostuu ja ruoste puolestaan "turpoaa" ja puristaa ilmeisesti alunperinkin turhan tiukalla keskiöllä varustetut aluvanteet aika tiukkaan.
Kuten joku jo ylempänä mainitsikin, kyse on todennäköiseti siitä että vanteen ja pyörän keskiöiden sovitus on alunperinkin ollut niin tiukka että vanne on tullut prässättyä paikoilleen pyöränmuttereita kiristäessä.
Ei muuta kuin joku laudanpätkä vanteen sisäreunan suojaksi ja sitten teräviä lyöntejä jollain suhtellisen raskaalla pajavasaralla tai moskalla. Huom! renkaan sivuun on turha hakata, pehmeä kumi vaimentaa iskuja ja pyöritä aina rengasta puoli kierrosta lyöntien välillä. Yhteen kohtaan on turha hakata, vanne pitää paukutella varovasti irti vastakkaisille reunoille iskemällä.
Sitten vaan karkealla hiekkapaperilla ruosteet puhtaaseen metalliin ja mitä tahansa vaseliinia väliin. Äläkä helkkarissa laita sitä kuparitahnaa sinne väliin. Kuparin ja alumiinin yhdistelmässä se on alumiini joka syöpyy! Alumiinitahna on tietty OK tähän tarkoitukseen mutta kuten sanottua, ei tuossa mitään korkeita lämpötiloja tms. ole joten mikä vaan vaseliini kelpaa.unohtui tuosta mainita mutta joudut käyttämään pahimmillaan niin paljon voimaa siihen vanteen irti naputteluun että älä missään tapauksessa jätä autoa pelkän tunkin varaan!
Varsinkin kun joudut itse könyämään enemmän tai vähemmän sinne auton alla voidaksesi lyödä vannetta sisältä ulospäin. - Vee40
Itse olen tosiaan muutaman vuoden ajan käyttänyt tuota kuparitahnaa ja lähtee alut irti riuhtomatta toisin kuin ennen voitelua jolloin tilanne oli kuin ketjun aloittajalla.
Tuossa jo allakin kirjoitettiin että kuparitahna syövyttäisi aluvanteita, ei ainakaan oman kokemuksen perusteella pidä paikkaansa, erittäin hyvää tavaraa ko. tarkoitukseen. - sähkökemiallinen sarja
Vee40 kirjoitti:
Itse olen tosiaan muutaman vuoden ajan käyttänyt tuota kuparitahnaa ja lähtee alut irti riuhtomatta toisin kuin ennen voitelua jolloin tilanne oli kuin ketjun aloittajalla.
Tuossa jo allakin kirjoitettiin että kuparitahna syövyttäisi aluvanteita, ei ainakaan oman kokemuksen perusteella pidä paikkaansa, erittäin hyvää tavaraa ko. tarkoitukseen.eihän kupari mitään itsessään syövytä mutta jos kuparin ja alumiinin liitokseen kohdistuu jotain ulkoista kemiallista rasitusta kuten vaikka koko talven jatkuva suolaliemessä uitto, syöpyy alumiini ensin aivan kuten galvanoidusta pellistä lähtee ensin sinkki ja vasta sitten rauta ruostuu.
Kuparitahnan käytölle ei ole mitään tarvetta vanteiden ja pyörännavan välissä, ihan tavallinen vaseliini riittää. Jossain pakosarjan liitoksissa tai jarrusatuloissa kuparitahna on ihan OK mutta jo sytysystulppiin suositellaan alumiinitahnaa jos kansi on alumiinia. Paitsi että nykyaikaissa tulpissa on jo joku pinnoite joka ei tarvitse enää tahnoja. - Jamppa1
sähkökemiallinen sarja kirjoitti:
eihän kupari mitään itsessään syövytä mutta jos kuparin ja alumiinin liitokseen kohdistuu jotain ulkoista kemiallista rasitusta kuten vaikka koko talven jatkuva suolaliemessä uitto, syöpyy alumiini ensin aivan kuten galvanoidusta pellistä lähtee ensin sinkki ja vasta sitten rauta ruostuu.
Kuparitahnan käytölle ei ole mitään tarvetta vanteiden ja pyörännavan välissä, ihan tavallinen vaseliini riittää. Jossain pakosarjan liitoksissa tai jarrusatuloissa kuparitahna on ihan OK mutta jo sytysystulppiin suositellaan alumiinitahnaa jos kansi on alumiinia. Paitsi että nykyaikaissa tulpissa on jo joku pinnoite joka ei tarvitse enää tahnoja.tiedot ei meikäläisellä ole mitkään hämmästyttävät mutta se on todettu että kupari ja alumiini ei sovi yhteen. Suolavesi hapettaa ne yhteen joskus aika kovaa. Esim. alumiiniset venttiilinhatut olen joutunut sahaamaan irti venttiileistä talvella. Venttiili on messinkiä (=teräs/kupari).
Lisäksi kuparitahna voitelee huonosti ja on hankalampi levittää. Tahnoista ainoa oikea, joskin kallein, on keraaminen tahna.
Sytytystulpat on yleensä käsitelty nikkelillä jumittumisen estämiseksi. - monessakin mielessä
Jamppa1 kirjoitti:
tiedot ei meikäläisellä ole mitkään hämmästyttävät mutta se on todettu että kupari ja alumiini ei sovi yhteen. Suolavesi hapettaa ne yhteen joskus aika kovaa. Esim. alumiiniset venttiilinhatut olen joutunut sahaamaan irti venttiileistä talvella. Venttiili on messinkiä (=teräs/kupari).
Lisäksi kuparitahna voitelee huonosti ja on hankalampi levittää. Tahnoista ainoa oikea, joskin kallein, on keraaminen tahna.
Sytytystulpat on yleensä käsitelty nikkelillä jumittumisen estämiseksi...ainakin siitä että kemian tietosi eivät ole hääppöiset jos mielestäsi messinki on teräksen ja kuparin sekoitus ;)
Muuten ihan oikeassa olit mutta edelleenkään en tajua mikä ihmeen vimma porukalla on tunkea jotain metallipohjaisia voiteluaineita paikkaan jossa EI ole 1000 asteen lämpötilaa eikä sitä rasvaa muutenkaan tarvita kuin estämään korroosiota ja kiinniruostumista.
Itse olen käyttänyt ihan Litium-rasvaa joka on halpaa ja sisältää korroosiolta suojaavia lisäaineita ja kestää suolavettä. Tuolla kun voitelee pyörännavat niin paljas teräskin pysyy vanteen alla ruosteettomana talven suolalienten yli. - Jamppa1
monessakin mielessä kirjoitti:
..ainakin siitä että kemian tietosi eivät ole hääppöiset jos mielestäsi messinki on teräksen ja kuparin sekoitus ;)
Muuten ihan oikeassa olit mutta edelleenkään en tajua mikä ihmeen vimma porukalla on tunkea jotain metallipohjaisia voiteluaineita paikkaan jossa EI ole 1000 asteen lämpötilaa eikä sitä rasvaa muutenkaan tarvita kuin estämään korroosiota ja kiinniruostumista.
Itse olen käyttänyt ihan Litium-rasvaa joka on halpaa ja sisältää korroosiolta suojaavia lisäaineita ja kestää suolavettä. Tuolla kun voitelee pyörännavat niin paljas teräskin pysyy vanteen alla ruosteettomana talven suolalienten yli.eipä noi ihan selkäytimestä tule noi kemian jutut ;)
Eli se messinki on toki kuparin ja sinkin seos, sattuipa pieni ajatusvirhe. Oleellista siinä on se kupari joka siis reagoi alumiinin kanssa.
- weympp
Niin tuota kysun vaan
- Puhallin
Kokeile kuumailmapuhaltimella lämmitystä
- ongelma,
viime keväänä.
Aikani nujuttua ja pelättyäni tunkin kaatumista keksin keinon.
Pultit irroitettuna laskin tunkkia alaspäin. Jousituksen painuessa kasaan, pyörä kampeutuu keskiöstä irti. - pyörä jumissa
ongelma, kirjoitti:
viime keväänä.
Aikani nujuttua ja pelättyäni tunkin kaatumista keksin keinon.
Pultit irroitettuna laskin tunkkia alaspäin. Jousituksen painuessa kasaan, pyörä kampeutuu keskiöstä irti.Ainakin peltivanteilla hyvä konsti on ollut löysätä pultit (siis avata hieman, ei irroittaa) ja lähteä enemmän tai vähemmän varovsti ajamaan. Kun pyörä irtoaa keskiöstä alkaa kuulua melkoinen kolina kun se hakkaa löysiä pultteja vasten.
- NeitiNaepsae
Joko on RENKAAT lähteneet irti vai otitko järkevästi koko pyörän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733