Elikkäs onko liian myöhäistä mennä partioon 16-vuotiaana?
16-vuotiaana partioon?
Myöhään(kö)?
101539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvin voi mennä mukaan toimintaan! Riippuu tietysti paljon paikkakunnasta ja lippukunnasta miten "vanhemmat" tulokkaat otetaan mukaan. Kannattaa etsiä paikkakunnalla olevan lippukunnan yhteystiedot (lippukunnanjohtaja) ja rohkeasti kysyä mitä toimintaa lippukunnalla olisi tarjota.
16-vuotiaana ei ole todellakaan myöhäistä mennä partioon. Mielestäni sinne ei ole mitään ikärajaa.
useissa lippukunnissa saattaapi olla pulaa just ton ikäsistä johtajista. eli ne ottaa mielellään mukaan uusia ihmisiä. ainoo haittapuoli on tietty se, et pitää oppia kaikki jutut aika nopeeta tahtia, eikä kesäleirin johtajistonuotiolla voi muistella muiden mukana toissavuotista talvileirii, jossa pakkanen paukku ja leiriläiset paleli. ja jos oot pääkaupunkiseudulta ni ainaki päpa(pääkaupunkiseudun partiolaiset) järjestää tervetuloa partioon -kurssin uusille ja jo vähä vanhemmille partiolaisille. eli siis mukaan vaan
itte oos sapassa eli salpausselän partiolaisissa siis piiri, ja meilläki on tervetuloa partioo ja meiän lpkssa lotti justiisa kaks tyttöä ikää on 16 ja 17 ja hyvin toimivat johtajina, itte auttelen toista vartiossa ja hyvin menee :)
et mukaa vaa!!
Aloitin 37 vuotiaana partion ja hyvin on menny.
Kannattaa miettiä ehkä mitä haluaa ja keskustella lippukunnanjohtajan kanssa, jotta löytää mielekkään tehtävän. Luulisin että mielellään kaikki ottavat 16-vuotiaan mukaan, mutta jotta pääsee kunnolla sisälle, niin joku tehtävä olisi hyvä olla.
itsekkin menin partioon 16 vuotiaana..aloitin johtajana..tai olin ollut pienempänä jo partiossa.mutta vaikka ei tiedä partiosta mitään niin sinne voi mennä vaikka 20 vuotiaana:)
Kyllä kannattaa liittyä... Oikeestaan tuossa iässä harrastuksesta saa eniten irti
Juu, ehdottomasti mukaan vaan, jos yhtään tuntuu, että partio voisi kiinnostaa! Yhteys vaan jonkun lippukunnanjotajaan, ja homma hoitunee siitä. Kokouksiin ja leireille sekä mukaan suunnittelemaankin ja sitten toki oma ryhmä vedettäväksi, niin siitä se hyvin lähtee.
Kukaan ei ole liian vanha partioon ja varsinkin pienillä paikkakunnilla on usein pula johtajista, koska parhaassa johtajaiässä olevat muuttavat yleensä muualle opiskelemaan.
Mä alotin partiotouhut 15-vuotiaana, ja pääsin kaverini kanssa vartionjohtajaksi, kun lippukunnalla oli pulaa tyttöjohtajista. Asioita piti opetella nopeeseen tahtiin, mut maalaisjärjellä pääsee jo pitkälle. Ihan hyvin oon päässyt mukaan toimintaan, harvemmin enää tulee vastaan sellasia partiolaisten omia juttuja tai sanoja, joita ei tunne. Varsinkin ekalle leirille mennessä oli hiukka orpo olo, kun ei tiennyt tavoista ja perinteistä kuin sen mitä tutuilta oli kuullu, mutta kaikesta huolimatta suju tosi hyvin. Tänä keväänä sit pj-kurssille!