Sille miten tyhmä SAK on. Jos sattuu vääränlainen hallitus, niin heti uhataan yleislakolla.
Vain yleislakko avaa silmät
Arvo Aalto
13173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihmettelen vain, että miksi SAK tuntuu olevan joidenkin hampaissa. Miksi ei kukaan puhu AKAVA:sta, tai muusta liitosta. Olisiko syynä se, että SAK:n jäsenet taitaa olla niitä pienempi palkkaisia?
Voisiko arvoisa Arvo Aalto kertoa, että miksi SAK ei saisi ajaa jäsentensä etua? SAK edustaa muuten aika isoa osaa Suomen kansasta.
Monia ihmisiä ärsyttää SAK:n puuttuminen maan sisäiseen politiikkaan, koska se ei ole ammattiliiton tehtävä. SAK on riittävän monta kertaa tehnyt sellaisia tempauksia, että käyttävät lakkoa tai lakonuhkaa manipuloidakseen maan hallitusta. Kyse on ihan puhtaasti siitä, että ihmisiä vaivaa se, että Suomen perustuslakia halvennetaan tällaisella tavalla. Valtahan kuuluu kansan valitsemille kansanedustajille ja hallitukselle. Ei millekään lisää liksaa ammattiliitolle. Ei, vaikka jäseniä "muka" olisikin miljoona.
AKAVAsta ja muusta ei ole mitään HYÖTYÄ puhua samaan sävyyn kuin SAK:sta, koska AKAVA ei harrasta saman sortin manipulaatiota ja painostusta kuin SAK. AKAVA ei voisi niin tehdäkään, jäseniä on liian vähän ja ihmiset liitossa sivistyneitä ja fiksuja. Toisin kuin SAK:ssa.
Voiko noin typeriä ihmisiä olla edes olemassa?
Mitähän tyhmää on siinä, että tahtoo maata hallittavan eduskunnasta ja hallituksesta käsin? Viitsisitkö perustella?
Ja voit olla aika varma siitä, että näin "tyhmiä" ihmisiä tosiaan on, ja aika paljon onkin, jotka eivät tahdo SAK:n klikkiä pomottamaan koko Suomea.
Venäjä tulee houkuttelemaan lähivuosina lukuisia suomalaisia teollisuusyrityksiä. Tuotanto siirtyy heti kun Venäjän lainsäädäntö ja käytäntö on osoittanut sen kannattavaksi ja turvalliseksi.
Yritykset eivät tarvitse SAK:n lupaa tuotantonsa siirtämiseen. Kyllä varmasti uhataan tukilakoilla, niin kuin uhattiin tekstiiliteollisuuden siirryttyä baltiaan. Ei auttanut,
Eli SAK:ta mollataan siksi, että se estää Suomalaisista tulemasta halpatyövoimaa.
Vaikea sano kumpi olisi pahempi systeemi, eli lähteekö tehtaat Venäjälle, vai pitäisikö töitä tehdä sellaisella palkalla, jolla ei enää elä.
Tuo jälkimmäinen systeemi ei ainakaan tule minulle kysymykseen, niin kuin ei varmaan suurimmalle osalle kansaakaan.
Köyhät kyykkyyn, heti kun SAK on pois tieltä....
Tätähän Esko Aho ajoi työreformissaan, mutta eipä onnistunut kun uhkana oli yleislakko.
Onneksi meillä on sen verran voimaa takana, että teikäläisten ideat ei mene läpi. Jos menisikin, niin edessä taitaisi olla melkoinen kaaos.
Puhut että SAK muka on ainoa este köyhien kyykyttämiseltä. Hyvin on propaganda mennyt perille. Mitä jos joskus koettaisit edes ajatella ihan itse. Tiedän kyllä että haaste on valtaisa.
Ensinnäkin ystävä-hyvä. SAK EI pidä köyhien puolta. SAK pitää periaatteessa niitten puolta joilla työ jo on. Nämä ihmiset ovat jo parempiosaisia kuin esim. joku pitkäaikaistyötön. Todella köyhät ja syrjäytyneet, esim. työttömät, heillä ei ole paljon jakoa SAK:n visioissa. SAK päinvastoin on mukana myötävaikuttamassa massatyöttömyyden pysymiseen traagisen korkeissa lukemissa. Vingutaan aina lisää liksaa, lisää liksaa, viis siitä vaikka joissakin yrityksissä ei sitten sen takia ole varaa palkata uusia työntekijöitä. Tai joudutaan vaikka pistämään entisistäkin osa pihalle kun palkkatoiveet on niin massiiviset. Mutta mitäs siitä niin kauan kuin vanhoilla ay-konkareilla menee hyvin, eikös niin? Epäsolidaarisempaa ja ahneempaa organisaatiota en osaa edes kuvitella.
Sun ajattelussasi ei ole mitään selvää. Ilmeisesti sun mielestäsi päämäärä oikeuttaa kaikki keinot. Usko nyt, että ammattiyhdistysliike ei oikein voisi millään järkevällä perusteella johtaa Suomen sisäpolitiikkaa. Siitä on meille jopa vahinkoa että näin tapahtuu. Poliittinen vaihtuvuus ja politiikan terveys kärsii. Maassa eivät oikeisto ja vasemmisto vuorottele luontevalla tavalla ( mikä nimenomaan taas toisi sitä kilpailuhenkistä politiikkaa kun poliitikot eivät voisi olla liian itsevarmoja asemastaan ja rahavirran jatkuvuudesta ) vaan on joku merkillinen demarien pakkovalta, kiitos SDPn ja SAKn epäpyhän allianssin.
Mikähän muuten sitten on "meikäläinen", kerropas ihmeessä? Mitä peikkoja nyt näet ja missä? Voin kertoa sulle, että tämän "meikäläisen" mielestä olisi erittäin hyvä, jos vaikkapa vasemmistolaisilla olisi pääministerin salkku ja etulyöntiasema muutaman vuoden ajan. Sitten voitaisiin vaihteeksi nähdä oikeistovetoinen hallitus. Ja sitten taas vasemmistolainen. Ja sitten vaikka keskustalainen. Pääasia politiikassa on vaihtuvuus. Seisova vesi alkaa haista. Ei ole kyse siitä mitä aatesuuntaa poliitikko edustaa, jos hän puolueineen on aina vallassa, seuraa kaikenlaista elitismiä ja sitä, että kansan tahto ja kansan tarpeet eivät enää ole politiikan johtotähtinä. Kuten on jo käynyt. Voi kunpa sinä ja sun kaltaisesi ymmärtäisivät tämän. Mutta ette ymmärrä. Mieluiten tahtoisitte aina ne omat ikisuosikkinne vallassa, niinkuin kaiken maailman koreoitten ikivanhat diktaattorit. Ei olisi tarvetta vaaleihin eikä mihinkään, perustettaisiin vain Suomeen vaikka joku triumviraatti: Halonen, Ihalainen ja Tuomioja always forever. Vai otettaisiinko sentään Jaakko Laakso vielä mukaan?
Kirjotuksessi oli kuitenkin asia virheitä, joten suosittelen tutustumista sivustoon www.sak.fi
Nyt pitänee mennä nukkumaan, sillä aamulla pitäisi taas lähteä töihin...
Aika moni SAK:n jäsen tuntuu mollaavan MTK:n jäseniä. Ainoastaan Valtran tehtailla työskentelevät SAK:n jäsenet tajuavat että samassa veneessä ollaan. Maatalous ulkomaille, teollisuus ulkomaille..
Mitä "asiavirheitä" tekstissäni siis oli? Taisi olla täyttä asiaa jokainen lause. Ja tiedoksesi että olen kyllä käynyt SAK:n propagandasivulla. Ihailemassa sitä Stasiakan naamaa, joka siellä tosiaan komeilee kaikkien ällisteltävänä.
Taidat olla niitä Suomensisu.fi kavereita, joten moisen kanssahan on ihan turha väitellä.
Jotkut sentään oivaltamaan tuon globalisaation tuomia ongelmia, siis jos se tehdään puhtaasti talouden ehdoilla, niinkuin nyt näyttää käyvän. Aika harva kuitenkaan haluaisi kilpailla palkkojen alentamisessa jonkun matalapalkkamaan kanssa?