Osumme osaomistusasunnossa ja meiltä hajosi talon varustukseen kuuluva jääpakastinkaappi. Huoltoyhtiö toi uuden tilalla mutta ei se ole likimainkaan vastaava kuin entinen. Huoltoyhtiö toi liikkeestä löytyneen halvimmaan pakastinkaapin, joka on ulkonäöltää täysin erilainen kuin entinen pakastin ja pakastimen vieressä oleva vanha jääkaappi. Pakastin on myös muilta ominaisuuksiltaan huonompi kuin entinen (mm. noin 50 litraa pienempi pakastustilavuus). Olemma neuvotelleet huoltoyhtiön kanssa pakastimen vaihtamisesta mutta se ei onnistu. Ainoastaa sillä tavalla onnistuu, että vaihdamme itse tuotteen ostoliikkeessä ja maksamme välirahan itse (liikkeellä 30pvä tyytyväisyystakuu).
Onko todella niin, että taloyhtiön ei tarvitse tuoda rikkoutuneen laitteen tilalle vastaavaa tuotetta vaan riittää että tuodaan saman tuoteryhmän halvin tuote? Jos tietäsis, että asuu tässä asunnossa vielä pitkään eli niin kauan, että saa asunnon lunastettua kokonaan itselleen, niin voisi tietty maksaa tuon välirahan mutta kun ei ikin tiedä milloin tulee muutto esim. töiden perässä muualle. Onko jollain kokemusta vastaavasta tilanteesta?
Uusi kodonkone rikkoutuneen tilalle
Ihmettelevä
1
381
Vastaukset
- Äksy Ämmä
ja viedä mennessään muuttaessaan?
Entä miten käy, jos asukas ei halua/voi ottaa sitä mukaansa? Joutuuko hän maksamaan edellisen asuntonsa omistajalle laitteen poistamisesta aiheutuneet kulut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914