Kun ulkoministeri haastattelussaan pilkallisesti vähättelee EU:n parlamenttia näin: "Tuomiojan mielestä on vahinko, ettei jäseniä enää valita kansallisissa parlamenteissa. Europarlamentti olisi edustavampi ja vastuullisempi hän uskoo.
- Jos ei ole vastuuta, niin voi käyttäytyä vastuuttomasti. Europarlamentissahan ei ole hallitus ja oppositio-asetelmaa, joka säätelee kansallisten parlamenttien työskentelyä. Tällä tarkoitan esimerkiksi europarlamentin käytäntöä, että siellä on aina viikon julkilausumat kaikista maailman asioista. Niillä ei ole kuitenkaan paljon merkitystä, koska parlamentilla ei ole toimivaltaa näissä asioissa, Tuomioja näpäyttää.", niin se on törkeää kansainvälisen yhteistyön pelinsääntöjen rikkomista.
Jos te Stubbin syyttelijät ette tätä tajua niin pitäkää päämme kiinni ja oppikaa se alkeissääntö, ettei Suomen ulkoministerillä ole yksityisiä mielipiteitä julkisessa haastattelussa, ei ainakaan siihen sävyyn, että hän "näpäyttää" niitä yhteisöjä, koissa Suomi kansainvälisesti toimii, ilman että asiasta on koko hallituiksen päätös.
Vaatimus Tuomiojan erottamisesta on aiheellinen.
ne, jotka syyttävät Stubbia eivät ymmärrä politiikasta mitään, tai toimivat tietoisesti kokoomusta vahingoittavalla tavalla.
Nyt kannattaa valita puolensa, sillä kokoomuksen niskaan aiheettomasti paskaa heittäville ei kunnian kukko laula.
Stubbin syyttelijät perseestä
8
242
Vastaukset
- Kikkakeppi
Oudointa asiassa on, että pääministeri on myös ryhtynyt puhumaan kokoomuksen MEP:in menettelystä syyttelevään sävyyn ja näin peittelee sitä tosiasiaa, että alkuperäinen parlamentin reaktio aiheutui ulkoministerin lehtihaastattelun sävystä ja sanamuodoista.
Käykö pääministeri jo omaa likasankokampanjaansa presidentinvaalissa, vaiu mistä oikein on kyse?- täälläkin
"alkuperäinen parlamentin reaktio aiheutui ulkoministerin lehtihaastattelun sävystä ja sanamuodoista."
Miksi valehtelet koko ajan. Ei parlamentti ole ottanut mitään kantaa koko asiaan. - ihanko totta
täälläkin kirjoitti:
"alkuperäinen parlamentin reaktio aiheutui ulkoministerin lehtihaastattelun sävystä ja sanamuodoista."
Miksi valehtelet koko ajan. Ei parlamentti ole ottanut mitään kantaa koko asiaan.Älä pihtaa totuutta, vaan kerro, miten asia on.
- niin...
ihanko totta kirjoitti:
Älä pihtaa totuutta, vaan kerro, miten asia on.
.., että parlamentti ei todellakaan ole ottanut mitään kantaa koko asiaan. Ainoat ovat ne kaksi sakuhörhöä, jotka Slurps höynäytti mukaan.
- demarien vihollinen no1
niin... kirjoitti:
.., että parlamentti ei todellakaan ole ottanut mitään kantaa koko asiaan. Ainoat ovat ne kaksi sakuhörhöä, jotka Slurps höynäytti mukaan.
..eikä tässä vielä kaikki. Parlamentissa epäiltiin jopa Tuomiojan järkeäkin.
Lisäksi on muistettava, että Halonen, presidenttinä, ei tehnyt asialle mitään, pääministeri hoiti asian pois päiväjärjestyksestä.
Harmi, kun Tuomiojaa ei raahattu parlamenttiin selittelemään lausuntojansa..... - Tsekkaapa asia
niin... kirjoitti:
.., että parlamentti ei todellakaan ole ottanut mitään kantaa koko asiaan. Ainoat ovat ne kaksi sakuhörhöä, jotka Slurps höynäytti mukaan.
Ei sulla paljon ymmärrys pullistele pääkopassa, kun tuollaisia kirjoittelet.
vai kuyvitteletko nuija Stubbin niin voimakkaaksi, että hän saisi Pääministerin soittelemaan ja pyytämään anteeksi sekä ulkoministerin kirjoittamaan ja selittämään haastattelunsa oikeaa laitaa vain kahden sakuhörhön avulla?
Jos noin on, niin kokoomuksella on vahva, vaikutusvaltainen ja aikaansaava Meppi tuossa Stubbissa.
- kielikello
Euroopan parlamenttia arvostelullaan sohaissut ulkoministeri Erkki Tuomioja saa sivustatukea Suomen keskustasta.
Kansanedustaja ja ex-europarlamentaarikko Sirkka-Liisa Anttila kirjoittaa Forssan lehdessä sunnuntaina, että Tuomiojan kritiikki on ihan aiheesta.
"Nykyisenlaiset parlamentin työskentelytavat eivät mahdollista vastuullista ja järkevää työskentelyä. Tiedän sen itse siellä oltuani, ja osittain juuri tästä syystä siitä työstä sain kerralla tarpeekseni", Anttila kirjoittaa.
Samalla Anttila paheksuu ulko- ja turvallisuuspolitiikan "stubbailua" eli sitä, että Brysselissä mustamaalataan Suomen hallituksen EU-toimintaa niin koti- kuin ulkomaisillekin toimijoille. Anttila viittaa tässä kokoomuksen euroedustajaan Alexander Stubbiin.
Anttilan mielestä erityisesti Stubbin entisenä hallituksen virkamiehenä pitäisi tietää, ettei EU:n puheenjohtajuuskautta saa politisoida.- taas kerran
Parlamentin kanslia kääntää automaattisesti jäsenmaiden lehdissä ilmestyneet ministereiden kirjoitukset ja haastattelut. Tuomiojan piikittely ei siis tullut esiin Stubbin aloitteesta, vaikka hän nostikin asian tapeetille.
On silkkaa kepulaista pikkupolitikointia lakaista Tuomiojan ylimieliset ja itserakkaat pötypuheet maton alle käyttämällä kokoomusta luutana,
Kepulit löytävät tämänkin edestään, kun heidät ansaitusti ajetaan oppositioon 2007 vaalien jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1644764Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1043954Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363569- 513360
- 553301
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest332718Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232266
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami201908Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?361778