epiduraalista

juu vai ei

Haluaisin tietää muiden äitien kokemuksia epiduraalista, mahdollisesti muistakin kivunlievityskeinoista. Synnytin esikoisemme perätilassa viime marraskuussa. Kivunlievitykseen kokeilin ilokaasua ja siitä minulle tuli todella huono olo. Sitten synnytyssalissa laitettiin epiduraali, joka puudutti oikean jalan, mutta kivut eivät hävinneet, kuten joillakin tuttavillani, joiden kanssa asiasta olin keskustellut. En tiedä, olenko sitten kipukynnykseltäni normaalia herkempi vai eikö tämä puudutus kohdallani onnistunut. Tuntui vain siltä, että teen kuolemaa. Miten teillä muilla? Odotan nyt toista lastamme (la 03/06) ja yritän miettiä, haluanko kokeilla epiduraalia uudestaan, koska en halua selkääni "turhaan" kipeäksi. Kiitoksia mielipiteistänne.

5

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttoi

      Minullekkaan ei ilokaasu sopinut. Tuli ihan oksettava olo, mutta kun sain epiduraalipuudutuksen, niin kaikki kivut hävisivät. Minä ainakin suosittelen sitä.

    • täysillä

      Kaikki kivut hävisivät epin myötä. Ainoastaan ponnistusvaihe sattui niin....

    • Gemma

      Ei epi minulta kaikkea kipua vienyt missään vaiheessa. Supistusten aikana ne tuntuivat kipeiltä, mutta siedettäviltä. Vaikutus kesti aina puolisentoista tuntia ja sitten oli taas hankalaa. Epi voi vaikuttaa toispuoleisesti jos se on huonosti laitettu tai synnyttäjä ei liiku lainkaa laiton jälkeen esim. kyljeltä toiselle jolloin aine ei pääse vaikuttamaan tasaisesti. Ilokaasu ei juurikaan auttanut. Ei siitä paha olo tullut, mutta ei juuri muutakaan. Kyllä se epiduraali kannattaa ottaa, kun tarjotaan. Ei siitä haittaakaan ole. Toisella kerralla se voi jo vaikuttaa ihan eri lailla.

    • Ulpu

      Mulla epiduraali auttoi, kivut loppui tyystin. Epiduraali laitettiin heti, kun kohdunsuu oli tarpeeksi auki, joten loppuavautuminen tapahtui kivuitta. Se paineentunne oli tietysti. Kivut palasivat kyllä heti,kun pumppu pistettiin kiinni. Siihen ponnistusvaiheeseen olisin kaivannut jotain puudutusta, se oli mielestäni hirvein osa synnytystä.

    • vei

      kaikki kivut pois. Tunsin ainoastaan painetta takapuolessa! Ja kipukynnykseni on varmaankin maan matalin :) Minua myös peloteltiin ilokaasun huonoista vaikutuksista,mutta minua se vain auttoi.Hyvää säkää kai??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2921
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe