Mietin, miten määritellään ostetulle kodinkoneelle vähimmäisikä. Voiko liike todella myydä esim pölynimurin, joka lakkaa toimimasta heti kun takuuaika menee umpeen? Minusta ei ainakaan tunnu oikein tajuttavalta, vai onko tämä nykyajan teendi, myydäään mahdollisimman huonoa kamaa jotta taas ostetaan lisää ja kauppa kannattaa?
Eli ostin Gigantista pölynimurin (60 euroa), toimi alussa ok, heti takuun umpeuduttua (1v), moottori alkoi ylikuumeta, eli käynnistyksen jälkeen imuroit yhden maton, sen jälkeen vehje sammuu. Soitto liikkeeseen ja valitus. Vastaus tyli: jos takuu ei ole enää voimassa, ei ole heidän ongelma.
Uusi imuri sitten kalliimmasta liikkeestä hintaan 150 euroa, pelaa ainakin toistaiseksi.
Tämäkö pelin henki, minä en ainakaan enää astu jalallani giganttiin, samaa negatiivista palautetta olen kuullut muiltakin, mm. tuttavan televisio hajosi samalla tapaa, heti kun vuosi oli kulunut.
Läheitn giganttiin kuitenkin kirjallisen valituksen ja ihmetyksen heidän myymistään tuotteista/asiakapalveluksesta. Ei ole tullut vastausta, taitavat heittää suoraan paperisilppuriin valitukset.
miten kauan tuotteen on kestettävä
10
1792
Vastaukset
- Mikko124
Kuluttajana sinulla on vapaus valita. Voit ostaa sen halvimman ja huonoimman minka loydat ja tulla sitten tanne itkemaan, tai voit ostaa kalliimman ja paremman imirin joka kestaa vuosia. Kylla se pitaisi olla sanomattakin selvaa ja jokaisen tajuta, etta ei 60 eurolla hyvaa imuria saa.
- jepjep
Periaatteessa voit vedota siihen että imurin on oletettavasti kestettävä pidempään kuin vuosi. Mutta imurin valmistaja/maahantuoja on siitä vastuussa, ei jälleenmyyjä (tosin tiedä sitten tuoko gigantti itse kamansa maahan ). Ja fakta on että jos ostaa sitä halvinta kamaa, niin ei se kestä. Hyvä, kestävä ja halpa on sanoja jotka eivät kulje yhdessä.
- mirri
Kysypä kuntasi kuluttajaneuvojalta. Oli halpa tai ei, niin pölynimurin säännönmukainen kestoikä nyt kuitenkin lienee pitempi kuin 1 vuosi. Jos laite hajoaa ennen oletettua kestoikää eikä tämä johdu kuluttajan puolella olevasta syystä, ovat sekä myyjä että valmistaja vastuussa kuluttajansuojalain mukaisen virhevastuun perusteella. Esim. itsellä hajosi paska Philips-telkku puolentoista vuoden ikäisenä, Gigantti toimitti uuden tilalle ilman kuluja. Philips kieltäytyi noudattamasta lakia.
- marella
liikkeen vastuu ei. Joka laitteelle on ks-viranomainen määritellyt "normaalin" kestoajan. Pölkkäri ei normaalikäytössä voi hajota vuoden kuluttua.
- Silence
Kyllähän taas..
Mikko124 kirjoitti mielestäni täysin asiaa. On se uskomatonta kun se on aina liikkeen vika jos asiakas ostaa sen halvimman ja ihmettelee miksei se kestä. Toki tuotteella pitää olla tietty kesto ikä mutta uskokaa jo hyvät ihmiset, ettei köyhän kannata halpaa ostaa!
Mietippä nyt itse hieman..Ostit 60€ maksavan imurin joka ei kestänyt sinun käyttöäsi, sitten ostit 150€ maksavan imurin joka toimii ainakin vielä. Eli kulutit yhteensä 210€. Olisikos sitten kannattanut ostaa samantien Mielen imuri 229€ hintaan sieltä Gigantista? Miele ainakin antaa 5 vuoden toiminta takuun tuotteilleen.
Äly hoi...- peksi_
Itse olen käsittänyt noiden hintaerojen tulevan lähinnä erilaisista varustelutasoista ja ominaisuuksista. Eli siis 200€:n imurissa voi olla enemmän imutehoa, useampia erilaisia suulakkeita vakiona, paremmin rullaavat pyörät jne kuin mitä 60€ imurissa on.
Kyllä molempien silti tulee normaalia käyttöä kestää useampi vuosi. Kuka nyt haluaisi ostaa imurin itselleen yhdeksi vuodeksi?
- kokemusta on
Liike kusee silmään, sama se mikä on hinta, jokin takuu tuotteelle pitää olla myös takuun jälkeen. Imureille on määrätty 3-5v kestoikä, hinnan mukaan, 1v ei ole imurin ikä. Liike on velvollinen toimittamaan samanlaisen uuden tilalle, pyydä päätös kuluttajalautakunnasta jos liike hanaa vastaan.
Mulle kävi samalla tavalla joskus ja toimittivat uuden imurin tilalle, imuri maksoi jotain 350 silloisina markkoina.- Äksy Ämmä
takuuajan lopulla, ja liike vaihtoi sujuvasti kyseisen laitteen uuteen. Mainittakoon, ettei se vaihdokaskaan täyttä vuotta vetänyt mutta yhteensä nämä kaksi imuriyksilöä toimivat maksamani hinnan edestä.
Nyt en ole enää bongannut samanmallista rikkaimuria liikkeissä ... liekö ollut tyyppivika laitteessa?
- etwdd
http://www.kuluttaja-asiamies.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6475&lmf=6513&id=6513&mode=readdoc
Mene linkkiin kuluttaja-asiamiehen ohje: - ärsyyntynyt
menin kesällä ostamaan gigantista kotiteatteri laitteistoa jota mainostettiin halpaan hintaan. kauppaan äästyäni ilmoitettiin tuotteen olevan loppu, mutta että seuraavalla viikolla tulisi lisää, mutta toiselta paikkakunnalta koska olin, en halunnut jäädä viikkoja odottelemaan. myyjä näytti millaisesta tarjouslaitteesta oli kyse, mutta ei pystynyt myymään esittely laitetta(outoa, koska monessa muussa liikkeessä ei olisi ongelma), no ostin sitten hieman kalliimman laitteen. ja kun pääsin kotiin tein havainnon että laite ei toiminut. vein sen huoltoon ja kun se hävyttömän pitkän ajan päästä vihdoin oli korjattu palautin laitteen takaisin giganttiin, ensin tapeltuani puhelimessa muutamaan otteeseen milloin kenenkin gigantin pomon kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675