Nyt temppuili Petterin kone pahemman kerran...
Kaappasin juuri tv-ohjelman säilöön katsottavaksi ja suljin kaappausohjelman (niinkuin monta kertaa aikaisemminkin) ja yhtäkkiä kone ilmoitti virallisesti sekoavansa ja lätkäisi valkoisen alertikkunan, joka kertoi että käyttöjärjestemä olisi asennettava uudelleen.
No, enpä sitä miettinyt sen enempää vaan boottasin koneen ja koko C-aseman tiedostojen nimet olivat korvaantuneet sitten ihme merkeillä. Myös luontiajat olivat muuttuneet.
Ei siis ihme ettei boottikovalevy toiminut. Siitä sitten naputtelemaan Scandiskiä joka ärsyttävästi vaati enter-napautusta jokaisen tiedoston kohdalla. Kolmisen tuntiakohan siinä meni, ennenkuin sai aloittaa Windowsin uudelleen asentamisen.
Kone on melko uusi ja kiintolevy ollut käytössä kuukauden päivät. Siksipä alkoikin harmittaa...
Mutta arvaisko kukaan mikä sekoittaa nuo tiedostojen nimet? Tuo kun oli tapahtunut hyvin valikoivasti, ei ihan kaikille kansioille / tiedostoille. Olisiko muistissa vikaa, koska viruksia, matoja tai peikkoja en koneesta löytänyt...
Taitaapi olla XP:n hankinta edessä...
Hups... Mitä tapahtui?
2
447
Vastaukset
- suosittelen
Hanki hyvä ystävä XP käyttis se on jumalattoman paljon parempi kuin mikään aiempi windows käyttis ja maksaakin enää vain noin 80€.
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/haku.aspx?hakusana=xp home edition&hae=Hae - Pette-ri
Olen nyt asentanut siis Win98se:n uudelleen. Kone jotenkin tahmoo, ja kun ennen uudelleenasennusta selvittelin hakemistorakennetta, uudelleennimesin windows- ja ohjelmatiedosto-hakemistot uudestaan. Näissä hakemistoissa ohjelmien nimistä oli tullut ääliöitä. Nyt jäljelle on jäänyt muutama hakemisto, jonka kansioita ja tiedostoja en saa tuhottua millään ilveellä. Vai saanko?
Kiitos vinkistä, ostaisin XP:n mutta kun tilistä jää käteen kymppi, joutuisin odottamaan sitä siis 8 kuukautta. Ja suoraan sanoen, ostaisin macin, mutta olisin silloin jo eläkkeellä ja aika vanha ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741