Please, kanssa-autoilijat, yrittäkää edes vähän kiihdyttää, kun lähdette valoista liikkeelle!
Jotta muutkin pääsisivät niistä valoista läpi!
Esim. tänään tyttöset pikku kauppakassissaan (tumma Volkkari Golf uusi malli, Metsälässä, Helsingissä, klo 11.30): kyllä kai siinä Golfissakin on kuitenkin toimiva (?) kaasupoljin, vai miten se liikkeellelähtö oli niin vaikeaa?
Vaihtakaa auto isompaan aja tehokkaampaan, jos ette kauppakassilla pysy muun liikenteen rytmissä?
Yrittäkää edes ajaa asiallisesti
7
749
Vastaukset
- 530dA
Kaikilla nykyautoilla kyllä pysyy liikenteen rytmissä, mutta mitä pienempi kone sen enemmän sitä tarvii käskeä. Tollasta 1.6 litrasta konettakin on syytä kierrättää ihan reippaasti, ei ole ollenkaan liioiteltua vedättää aina 4000-5000rpm tuntumaan, ja pienemmät koneet revitetään rajoittimen tuntumaan.
Suomalaisten autoilijoidenkin kannattaisi käydä Saksassa ottamassa oppia kuinka ajetaan sujuvasti ruuhkaliikenteessä. Valot kun vaihtuu autolle tarjotaan kunnolla kenkää, eikä jäädä tekemään mitään perisuomalaista pintakaasu -kiihdytystä.- kuin 530d
Että kiihtyy ilman maksimi kierroksiakin.
- PuhutPotaskaa
Ja samalla voinee tutustua sikäkäläisen ajotavan muihin helmiin, kuten 200 - 300 auton ketjukolareihin moottoriteillä. Ei kiitos.
Saksalainen ajotapa voi sopia sikäläisiin oloihin, mutta ei Suomeen.
- eräs vaan
Muutaman päivän päästä jälleen hymyilyttää
kun asialliset ajajat n. 200-300 per päivä kolaroivat. !!!!! Ihme porukkaa sillä kehä
kolosen tyhmemmällä puolella.!- sinivilkku
siis kehä III:n ulkopuolella.
Tällä puolenhan sitä kolaroitiin viime talvenakin.
*nimim. ulkopuolelta minäkin* - sisäpuolella
...
- trättäri
Eikös sulle ole opetettu, ettet sillä kelkallasi saa lykkiä ajokaistalla. Kevyenliikenteen väylät ovat potkukelkkoja varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951