Täällä yksi odottaja jolla on syömishäiriö ja hirvittää ajatus paisuvasta kropasta. Huonon olon takia pakko syödä jotain vähän väliä, mutta jos on vähänkään huono olo niin oksennan syömäni pois.
Onko kellään omia kokemuksia tai lähipiiristä? Miten on hommat hoituneet, ja onko loppuraskaudesta tullut ongelmia?
Viikkoja kasassa 12.
syömishäiriö + raskaus?
7
872
Vastaukset
- minä se täällä
Tuollainenhan on vaarallista vauvallekin! kannattaa varmaan hakea pian apua tähän ongelmaan...!
- heeviskä
Syömishäiriö on vaaraksi lapsellesi. Lapsesi ei välttämättä saa tarpeeksi ravintoa jne.
Kannattaa puhua heti asiasta neuvolassa ja hoitaa syömishäiriötäsi mahdollisimman pian. Se on parhaaksi tulevalle lapsellesi ja sinulle. Tarvitset ravintoa varsinkin nyt. Kroppa kasvaa väkisinkin, mutta ei se kauaa ole iso. Nauti siitä sisällä kasvavasta elämästä mikä sinulle on suotu. Se pieni lapsi siellä tarvitsee sinua, äitiään. Sinun pitää kantaa hänestä huolta.
Varmasti on vaikeaa hoitaa sairaus pois yhtäkkiä ja se olisi tullut tehdä ennen raskaaksi tuloa, mutta jos raskautta ette alun perin suunnitelleet niin ethän tietenkään voinut tietää.
Toivottavasti saat syömishäiriösi hoidettua pois niin pääset nauttimaan sisällä kasvavasta ihanasta uudesta elämästä täysillä.
Jaksamisia sinulle, kyllä se siitä, kun jaksat uskoa itseesi!! - löytyy
Minulla on ollut syömishäiriö kun odotin ensimmäistä lasta. Vuosia olin jo sairastanut, hoidossa asian takia ollut ja koko ajan paranemaan päin. Oksensin raskausaikana muutaman kerran, koska ajatus pienen ihmisen hyvinvoinnista voitti muun.
Jos et voi olla oksentamatta, olet selvästi vielä sairas, ja tarvitset apua. Kerro ongelmasta, koska kalium-arvo ym. voi laskea, joka voi olla kohtalokasta sinulle ja vauvalle. - rimppa
alkuraskaudessa kun oli etovaa oloa oli "helppo" oksentaa ja sen varjolla että oli raskauspahoinvointia. nyt viikkoja on 23 ja se on loppunut tyystin. mietin painoa kokoajan, kyttään vaakaa ja mietin mitä söisi tai uskaltaisi syödä. mutta jotenkin se oksentaminen on silti jäänyt.
- mutta vauva kehittynyt
normaalisti. Mietin kuitenkin koko ajan, että asioiden täytyy muuttua, koska en halua opettaa lapselleni samaa käyttäytymismallia. Mulla osin äidiltä saatu malli.
- veera
moi..
minullakin on nuorempana ollut syömishäiriöitä, edelleenkin olen hyvinkin tarkka siitä, että normaalipaino ei pientä pyöreyttä suurempia lukemia näytä. itseäni ahdisti yllätysraskaudessa eniten juuri se, miten paljon painonnoususta ja vartalonmuutoksista masennun. no, nyt on menossa rv 26 ja painan tällä hetkellä puoli kiloa vähemmän kuin ekalla neuvolakäynnillä. (olin tosiaan hieman pyöreä jo alussa) itsestäkin tuntuu vähän sairaalta iloita painon putoamisesta näillä viikoilla, olen kyllä yrittänyt välttää jatkuvaa vaa'alla ravaamista mutta kummasti sinne melkein joka päivä eksyy. syömisen olen kuitenkin onnistunut pitämään normaalina, lisävitamiinit sitten vielä päälle. vaikeaahan tämä ainakin itselleni on, nyt varsinkin kun alkaa jo olemaan kunnon "vauvamaha" näkyvillä. pakko vain yrittää ajatella koko ajan sitä pientä, joka ei ravintoa mistään muualta kuin minun kauttani saa. ja suosittelisin kyllä, että kerrot ongelmistasi neuvolassa tai ainakin läheisille, että osaavat sitten "palauttaa maan pinnalle", jos ihan hirveästi jonain päivänä ahdistaa. =) itselleni noista tukijoukoista on ainakin ollut todella paljon apua.. osui vielä ymmärtäväinen neuvolantäti, joka osaa tukea ja neuvoa painostamatta tai "kyttäämättä". itsensä kun kuitenkin saa takaisin normaalimittoihin aika pian kunhan jaksaa vain nämä kuukaudet keskittyä pelkästään vauvan "ruokkimiseen", ja tietysti omaankin terveyteen..:)
onnellista odotusta sullekin! - marenki
Moikka! Itse en ole raskaana mutta syömishäiriöistä on ollut kokemuksia vähän liikaakin... Kannattaa tosiaan yrittää miettiä asiaa vauvan kautta ja puhua läheisille ongelmasta, ehkä joku onnistuu takomaan järkeä päähän että se oksentelu ei todellakaan kannata!! Ja mulla ainakin on auttanut se, että vaaka hajos enkä ole uutta ostanut. Jos jossain kylässä näen vaa'an niin käyn aina, mutta kun omassa kodissa sitä ei ole niin ei sitä osaa samalla tavalla niisä kiloista (ja grammoista) huolehtiakkaan. Toivottavasti pääset eroon ongelmastasi ja saat kauniin, terveen vauvan :) T. Vauvakuumeinen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874018Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242881No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452302- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740