YLE Mobiiliuutiset
Valtio ei tutkinut Fortum-optioita
24.10.2005, klo 18.35 (päivitetty 24.10.2005 klo 22.27)
Fortumin runsas optiojärjestelmä hyväksyttiin kauppa- ja teollisuusministeriössä pelkästään Fortumin toimittamien tietojen perusteella.
Ylen TV-uutisten selvityksestä ilmenee, että valtio ei laatinut ainoatakaan omaa muistiota eikä se käyttänyt apunaan riippumattomia neuvonantajia.
TV-uutiset pyysi optio-ohjelmien perusteluasiakirjat, joita kauppa- ja teollisuusministeriö sekä Fortum eivät kuitenkaan halunneet luovuttaa.
Valtio määritti kantansa luottaen yksinomaan Fortumin papereihin ja Fortumin pestaaman konsultin sanaan. Talousvaliokunnalle ei ole kerrottu valmistelun näistä yksityiskohdista, vaan se on ollut uskossa, että valtio tutki asiat monipuolisesti.
Optiot hyväksyi ministeriön korkea virkamies, johtaja Markku Tapio, joka antoi epävirallisesti luvan Fortumin tuolloiselle palkkiovaliokunnan puheenjohtajalle Heikki Pentille.
Ministeriö rikkonut hyvää hallintotapaa?
Julkisoikeuden professori Teuvo Pohjolainen pitää ministeriön menettelyä leväperäisenä. Ministeriö on saattanut rikkoa hyvää hallintotapaa.
- Tietysti vähän lepsuhkon kuvan tämä virkavalmistelusta antaa, koska meillä yleisesti lähdetään siitä, että viranomaiset vastaavat valmistelusta ja myöskin päättävät siitä, mitä tietoja hankitaan. Jos tieto näin tärkeässä asiassa tulee yksinomaan valvottavalta taholta, niin se on hiukan arveluttavaa, Pohjolainen arvioi.
Vastaavassa tapauksessa ainakin liikenne- ja viestintäministeriö laati Soneran optioista viralliset asiakirjat, ja käytti kahta ulkopuolista neuvontajaa - siis toisin kuin Fortumin osalta meneteltiin.
- Hyvään hallintoon kuuluisi tämän tyyppisessä tapauksessa vähintään se, että ministeriössä olisi laadittu kannanotto siitä, miten ministeriö suhtautuu Fortumilta saatuihin tietoihin ja mikä ministeriön kanta tulisi olemaan. Tai jos asia on monimutkainen olisi ollut syytä käyttää ulkopuolista puolueetonta riippumatonta asiantuntijaa, Pohjolainen sanoo.
Talousvaliokunnan lausunto optiovalmistelun virheistä valmistunee perjantaina.
YLE24
Fortumista jälleen
3
135
Vastaukset
- ja syyteharkintaan
Joo tätähän tässä jo odoteltiin. Selvästi havaittava ja todettavissa oleva virhe viranhoidossa. Jos tavallinen ihminen tekisi vastaavaa kokoluokkaa olevan virheen omissa töissään niin potkut tulis että paukahtaa ja korvausvaateet perään!
Tuntuu lähes käsittämättömältä että virkamies voi olla joko sinisilmäinen tai tahallisen vilpillinen saamansa tehtävän hoidon suhteen.
Eiköhän nyt olisi aika tehdä myös virkamiehille selväksi mikä on heidän vastuunsa työssään. Tuntuu suorastaan säälittävältä kun muutamaa köyhää ja sairasta toimeentuolotuen saajaa jaksetaan jahdata ja vainota vuosi tolkulla mutta tämän kokoluokan asioissa pyöritellään vaan peukaloita.- tila
duunareitakin jahdataan laillisten päivärahojen vuoksi, mutta etuuskuntaa se ei koske!
- Robin THE Hood
Entinen KTM-ministeri Mönkäre väitti, että hän vain teki kuten "virkamiehet esittivät".
Nyt kävikin ilmi, ettei virkamiehet esittäneet mitään, vaan esityksen optiosta teki Fortum. Ja Mönkäre hyväksyi esityksen sellaisenaan.
Minusta Mönkäre puhui siis "muunneltua totuutta."
Valitettavasti en luota talousvaliokunnan "julkisivu" tutkimuksiin, vaan kansan tulisi vaatia riippumatonta tutkimusta optiojärjestelyistä KTM:ssä.
Asiaa käsittelemässä olleiden virkamiesten ja ex-ministerin jääviys, valtaoikeudet, käsittelyn laillisuus, lainmukaisuus, hyvä hallintotapa, valvontavastuut ja hyväksymisvaltuudet on selvitettävä perinpohjin.
Minusta kansan yleistä oikeustajua on loukattu syvästi ja optio-ohjelmien perusteluasiakirjat tulee julkistaa ensisijassa.
Koko hämäräperäisellä optiojärjestelyillä on yleistä moraalia voimakkaasti heikentävä vaikutus.
Samalla tulee selvittää, että miksi valtio myi Fortum-osakkeita alihintaan, eikä odottanut esimerkiksi sopivampaa hetkeä? Tämän hetkiseen kurssiin valtio on tehnyt miljarditappiot osakkeet liian aikaisin.
Pääomistajana valtiolla oli tarkin näkemys (sekä pääjohtajan mielipide) osakekurssien kehittymisestä. Käytännössä valtio luovutti omistustaan alihintaan yksityisille.
Minusta HALLITUKSEN tulee reagoida edellä esitettyihin epäkohtiin vai onko poliittinen korruptio levinnyt sinnekin saakka?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2824150Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352365Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822016- 1411511
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39998Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein133972- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62820