Homesairauden hoito

Millaista hoitoa olet saanut? Eikö kukaan lukijoista saa nanogammaglobuliinihoitoa?
Kuinka monta kortisonikuuria sinulla on ollut?
Onko sinulle tullut seurauksena osteopenia tai osteoporoosi? Auttaako astmalääkitys? Kuinka monta erilaista astmalääkettä sinulla on? Joudutko turvautumaan montakin kertaa vuodessa ansipuun ja "astmatippaan". Minulla on Theofol comp - theofylliiniä sisältävä yskänlääke, jota otan silloin kun astmalääkkeet eivät tehoa. Uskon, että sen avulla olen välttänyt useimmat päivystyskäynnit.
Onko sinulla nebulisaattori kotona astmalääkkeiden ottamista varten? Nebulisaattorillakin jotkut homesairaat voivat välttää päivystyskäynnit useimmiten.
51369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tavoitteeni on suojata itseni homealtistukselta koskeepa se sitten lumettoman ajan luontoa, homerakennuksia tai vanhoja liikennevälineitä.

Suojautumiseeni käytän Silner 12 hengityssuojaimia, jonka suodattimet pysyvät käyttöohjeen mukaan toimintakykyisinä noin 40 tuntia. Ja kukapa nyt käyttöohjetta uskoisi. Ja kun ei usko, siinähän kärsii. Kestävät muuten enemmän kuin 40 tuntia. Tai sitten ovat jo toimintakyvyttömiä heti ostaessa. Tuuletusluukkumme ovat lumettomana aikana suojattu ns. mikrobiverhoilla.
Näin olen toiminut kuusi lumetonta kautta.

Raitisilmakypärästä en tiedä, mutta haluaisin tietää enemmän, koska kuminen suojanaamari aiheuttaa lämpimällä ilmalla jo puolessa tunnissa voimakkaan naamahikoilun, joka taas estää suodattimia suodattamasta, eli kuivattelemaan.

Homerakennuksiin menoahan tässä yhteiskunnassa ei voi välttää. Niitäkin on eri tasoisia. Yleensä pystyn puolentoista tunnin oleskeluun.
Mikäli "flunssan tuntuinen olo" yllättää kesken oleskelun (nenäkirvely, alkava päänsärky), tiedän erehtyneeni. Seurauksena muutaman tunnin päästä raju "flunssareaktio". Olen huomannut, että reaktion rajuutta taittaa ennaltaehkäisevässä mielessä otettu avaava astmalääkitys.
Yleensä homealtistuksen (riippuu homeitiömäärästä) aiheuttama "flunssareaktio" nenä- ja keuhkoputkireaktiota myöten sammuu vuorokaudessa, parissa-kolmessa.

Mikäli tulehdusreaktio jatkuu, siirryn parin viikon keuhkoputkien suojalääkitykselle.

Mitä gammaglobuliinihoitoon tulee sehän on helkkarin kallista ja se, että ko. hoitoa yleensä suoritetaan näyttää väätivan infektiolääkärin kannanoton.

Tunnen henkilön, jota ko. hoito on auttanut päivittäisen toimintakyvyn palautumiseen.
Allergian parantajaksi siitä ei ole infektiolääkärinkään mukaan.
Keuhkolääkärini esitteli aikoinaan minulle läheteen antamista infektiolääkärille.
Kysyin häneltä pystyykö kukaan nostamaan immuunijärjestelmäni kykyä sietää homeitiöitä vaikkapa hieman paremmin, elikkä ei tarvitsisi suojautua hengityssuojaimin/mikrobiverhoin jo lumettoman ajan tuottamia homeitiöitä vastaan.

Hän totesi, ettei hän, eikä infektilääkäri siihen kykene. Näin "pitkässä juoksussa" havaittuna oikeassa oli, keuhkolääkärini.
Hän tietää, eikä huijaa.

Kohdallani sana "hoito" tarkoittaa vielä tänä päivänä ennaltaehkäisyä homeen aiheuttamalta allergiselta nuha-, keuhkoputki- ja keuhkorakkulatulehdukselta tulehdusreaktion aiheuttamine seuraamuksineen.

Tunnen homeallergikkoja, jotka joutuvat käyttämään nebulisaattoria.
Tunnen homeallegikkoja, jotka joutuvat käyttämään myös happea.

En tunne homeallergikkoa, joka sietäisi hometta. En tunne kissa- ja koira-allergikkoa, joka sietäisi ko. eläinten epiteelipölyä. En tunne siitepölyallergikkoa, joka sietäisi leikkookukkia pöydällään. En tunne maitoallergikkoa, joka pystyisi juomaan maitoa, en tunne sianliha-allergikkoa, joka sietäisi sianlihaa ..jne.

Niinpä niin. Lääkärithän määräävät immunologisiin reaktioihin lääkitystä lääkityksen perään ja turhia tutkimuksia tutkimusten perään. Puhutaan medikalisaatiosta ja turhien tutkimusten suhteen verovarojen väärinkäytöstä.

Homeallergikko säilyy ilman tulehdusreaktiota/ hengissä siinä missä muutkin allergikot ilman altistusta.

Altistusvapaa välttyy lääkärissäkäynniltä.
Niin. Kukapa meistä homeallergikoista pystyy välttämään altistusta. Hyvä on, että lääkkeet auttavat kun niitä aletaan tarvitsemaan.

Äänestä

Olen käyttänyt muutaman vuoden flixotide discuss -kiekkoa, eli hengitettävää astmalääkettä. Minulla ei ole astmaa, limakalvoni yltýmpäriinsä ovat tulehtuneet.

Otan kiekosta aamuin illoin 500 mg. Nyt on tarkoituksena alkaa ottaa aamuisin vain 250 milligrammaa - ostin rohkeasti kaksi kiekkoa apteekista.

Sen lisäksi olen kohta vuoden ajan syönyt Prednison merkkistä kortisonia. Sitäkin vähennän paráikaa, ja katson, kuinka käy. Tällä hetkellä vuorokausiannokseni on kutakuinkin 3,75 milligrammaa (leikkaan saksilla paloiksi).

Sen lisäksi vitamiineja ja luontaistuotteita, joita olen - luonnollisesti - itse päättänyt syödä: kalkkidee, e-epa, yleisvitamiini (tällä hetkellä daily one), c-vitamiinia, rautaa ja magnesiumia.

SILMISTÄ: olen kysellyt ennenkin, mutta vielä kerran: onko kenenkään silmät jääneet turvonneiksi homealtistuksen loputtua? Ja jos on, saako kukaan niihin helpotusta mistään? Omat alaluomeni ovat pahasti pussilla, nestettä kertyy yhä, vaikka altistus loppui jo 3,5 vuotta sitten. Allergiatipat eivät auta, tietenkään.

Jos lopettaisin kortisonin kokonaan, lämpöilisin päivittäin ja lima krohisisi kurkussa. Flunssakin pistäytyisi nykyistä useammin.

Äänestä

antibiootilla, sellaista lääkäri määräsi "tukkoisuuteen". Onko antibiootilla yleensä mitään vaikutusta kun home aiheuttaa vaivat, nenä tukossa, limaa jokapuolella.

Äänestä
  • Limakalvoturvotuksen syy on yleensä allerginen reaktio. Keuhkotulehduksen syy on yleensä inflammatio, eli solutason tulehdus. Lisäksi siihen voi tulla virus- tai bakteeritulehdus. Viruksiin ei antibiootit tehoa, mutta bakteereihin tehoaa.

    Kun itselläni keuhkot ovat vinkuneet ja rahisseet (limaa) niin olen saanut yleensä "suojaksi" antibioottikuurin ja sen lisäksi kortionikuurin (6 viikkoa - 4 kuukautta) aluksi isoilla annoksilla ja vähitellen pienenetäen, kun pef arvot alkavat nousemaan.

    Oliko tuo lääkäri asiatuntija vain "arvauskeskuksen" kaikista sairauksista "kaiken tietävä". Suosittelen nenäoireissa ja nenän tukkoisuudessä kääntymään korva-, nenä- ja kurkkutautien erikoislääkärin puoleen - sellaisen joka on erikoistunut nenän allergisiin reaktioihin. Nenän tukkoisuuteen löytyy hyviä lääkkeitä.

    Keuhko-ongelmissa suosittelen kääntymistä keuhkosairauksien erikoislääkärille tai keuhkosairauksien- ja allergologian erikoislääkärille (paras mahdollinen "yhdistelmä").

    Äänestä

  • hilkkaliisa kirjoitti:

    Limakalvoturvotuksen syy on yleensä allerginen reaktio. Keuhkotulehduksen syy on yleensä inflammatio, eli solutason tulehdus. Lisäksi siihen voi tulla virus- tai bakteeritulehdus. Viruksiin ei antibiootit tehoa, mutta bakteereihin tehoaa.

    Kun itselläni keuhkot ovat vinkuneet ja rahisseet (limaa) niin olen saanut yleensä "suojaksi" antibioottikuurin ja sen lisäksi kortionikuurin (6 viikkoa - 4 kuukautta) aluksi isoilla annoksilla ja vähitellen pienenetäen, kun pef arvot alkavat nousemaan.

    Oliko tuo lääkäri asiatuntija vain "arvauskeskuksen" kaikista sairauksista "kaiken tietävä". Suosittelen nenäoireissa ja nenän tukkoisuudessä kääntymään korva-, nenä- ja kurkkutautien erikoislääkärin puoleen - sellaisen joka on erikoistunut nenän allergisiin reaktioihin. Nenän tukkoisuuteen löytyy hyviä lääkkeitä.

    Keuhko-ongelmissa suosittelen kääntymistä keuhkosairauksien erikoislääkärille tai keuhkosairauksien- ja allergologian erikoislääkärille (paras mahdollinen "yhdistelmä").

    4v lapsi, josta tuolla muualla juttua, sai nyt antibioottikuurin. Keuhkoista ei kuulunut mitään, mutta PYYSIN lääkettä, koska eihän siitä mitään tule että lapsi yskii kaiket yöt.
    1,5 vuotta sitten sai viimeksi kuurin korvatulehdukseen, joten ajattelin JOS siellä jossain jokin pesäke kuitenkin on, siksi pyysin, ainakin viime yön lapsi nukkui hyvin.
    Ennen AINA sai antibioottia tuollaisiin oireisiin, ei enää nykyään niin helpolla , mutta halusin itse nyt nähdä mitä antibiootti vaikuttaa, tiedän sitten tulevaisuudessa mitä pitää tehdä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hilkkaliisa kirjoitti:

Millaista hoitoa olet saanut? Eikö kukaan lukijoista saa nanogammaglobuliinihoitoa?
Kuinka monta kortisonikuuria sinulla on ollut?
Onko sinulle tullut seurauksena osteopenia tai osteoporoosi? Auttaako astmalääkitys? Kuinka monta erilaista astmalääkettä sinulla on? Joudutko turvautumaan montakin kertaa vuodessa ansipuun ja "astmatippaan". Minulla on Theofol comp - theofylliiniä sisältävä yskänlääke, jota otan silloin kun astmalääkkeet eivät tehoa. Uskon, että sen avulla olen välttänyt useimmat päivystyskäynnit.
Onko sinulla nebulisaattori kotona astmalääkkeiden ottamista varten? Nebulisaattorillakin jotkut homesairaat voivat välttää päivystyskäynnit useimmiten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu