Maailman lentoliikenne syytää ilmakehään valtavan määrän kasvihuonekaasuja, mutta tämä ei estä sitä olemasta poliitikoiden lempilapsi. Keksitty jo ansaitsemis muotonakin, jo 5,5 tunnin istuminen vain koneessa, tuo istujalle 2000€ puhtaana käteen, vain lentokoneella matkustaminen, aivan hyvin voitaisiin 9/10 matkasta hoitaa sähköisestikkin, kun jo olemassa hyvät yhteydet
Kaksinkertaistuneiden hiilidioksidipitoisuuksien arvioidaan nostavan maapallon keskilämpötilaa 1,5-4,5 asteella. Jos pitoisuudet kasvavat tätäkin enemmän, lämpötila jatkaa kasvamistaan. Päiväntasaajan läheisyydessä alueet lämpenevät vähiten, napojen läheiset alueet eniten. Globaalit sademäärät kasvavat, mutta samalla haihdunta lisääntyy. Mantereilla haihdunta lisääntyy enemmän kuin merellä ja varsinkin lauhkeiden alueiden mantereiden odotetaan kesäisin kuivuvan ja talvisin kostuvan
Lusikka
1
97
Vastaukset
- Vihreä.
Käytävä ilmastonmuutoskeskustelu on johtanut monen maallikon ajatukseen, että hiilidioksidi on ihmiskuntaa uhkaava ilmansaaste. Hiilidioksidi ei ole saaste vaan ilmakehän normaali ainesosa ja elämän edellytys siinä kuin happikin.
Kasvikunta kasvaa hiilidioksidia auringonvalon avulla yhteyttämällä ja eläinkunta on riippuvainen kasvikunnasta.
Hiilidioksidia on ilmakehästä noin 0,03—0,04 prosenttia. Pääasiassa ilmakehä on typpeä (78 prosenttia), happea (21 prosenttia) ja jalokaasuja, muun muassa argonia (1 prosentti).
Hiilidioksidia on alettu nimittää kasvihuonekaasuksi. Kasvihuonekaasut sitovat auringon lämpöä ilmakehään ja aiheuttavat sen lämpenemistä eli kasvihuoneilmiön. Muut kasvihuonekaasut ovat vesihöyry, metaani, typpioksiduuli sekä eräät vähemmän esiintyvät CFC-yhdisteet.
Kasvihuoneilmiö on elämän edellytys maapallolla, mutta liikaa lämpenemistä pidetään uhkana. Havaittu maapallon ilmaston lämpeneminen vuodesta 1750 nykypäivään on 0,7 astetta.
Keskeistä on, miten suuri osa lämpenemisestä johtuu kasvihuoneilmiöstä ja miten suuri osa muista syistä. Keskeistä on myös, kuinka suuri osa lämpenemisestä on ihmisen aiheuttamaa.
Vuosina 950—1350 Euroopan ilmasto oli 1,5 astetta lämpimämpi kuin nykyään. Vuosina 1550—1700 ilmasto oli yli asteen nykyistä kylmempi. Viimeisin jääkausi loppui 10 000 vuotta sitten.
Esihistoriallisella ajalla on esiintynyt suuriakin lämpötilan ja ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden vaihteluja. Kasvihuoneilmiön voimistuminen on siis osaselitys ilmaston luontaisten vaihteluiden lisäksi. Kasvihuonekaasuista keskeisin on vesihöyry. Sen osuus on 95 prosenttia.
Ilmakehän vesihöyrystä 0,001 prosenttia on ihmisen aiheuttamaa. Hiilidioksidi on toiseksi tärkein kasvihuonekaasu. Kun sitä vuonna 1990 oli ilmakehässä 0,0354 prosenttia, oli tästä määrästä ihmisen aiheuttamaa noin kymmenys eli 0,0035 prosenttia ilmakehästä.
Kansainvälinen ilmastopaneeli IPCC on laadituttanut tietokonemalleja, joiden mukaan ilmasto jatkuvasti lämpenee. Toisissa malleissa lämpeneminen on 1—2 astetta, toisissa 7—8 astetta. Erot selittyvät muun muassa sillä, että varhaisimmissa malleissa ei lainkaan huomioitu vesihöyryä, ts. pilvisyyden vaikutusta.
Siinä missä ihmisen osuutta ilmaston lämpenemisessä korostavan käsityksen vastainen keskustelu on tiedeyhteisön pannassa, saavat kasvihuoneilmiöllä pelottelijat toimia vapaasti.
Kuin taikaiskusta he ilmestyvät julkisuuteen talvella lauhan sään ilmaantuessa, tuulen puhaltaessa vettä Suomenlahdelle tai jopa maan järähtäessä Sumatran edustalla.
Kasvihuoneilmiö kelpaa kotimaisen lämpimän jakson selitykseksi ja se on yhtä luonteva selitys Kanarian saarten tai Aurinkorannikon lumisateille ja pakkasille. Ilmiön trivialisoinnilla syyllistetään äänestäjää, haetaan uhrimieltä ja peitellään poliittisia motiiveja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057451
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1025264Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163516Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253461Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352544Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3491506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?561324