Pientalojen energialuokitus

voimaan 2006

Tutustukaa artikkeliin:
http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;5255;87730

Energiatehokkuustodistuksessa rakennus luokitellaan tiettyyn energialuokkaan sen energiankulutuksen mukaan. Siis samalla tavalla kuin nykyisin tehdään kodinkoneille.

Onko jollakin tästä lisää tietoa? Millainen talon pitää olla päästäkseen parhaaseen luokkaan? Mitä luokkien raja-arvot tulevat olemaan? Jne???

7

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.K.

      Nuijaa ei ole vielä lyöty pöytään. Tai asiaa ei vielä ole edes tuotu eduskunnan käsittelyyn. Luulen että eduskunta uuden asetuksen joutuu viimein hyväksymään.
      Parhaaseen luokkaan pääsemiseksi talon tulee olla jonkin verran energiataloudellisempi muut samankokoiset talot keskimäärin. Tarkemmin en osaa tässä vaiheessa sanoa.

    • Vanhempi suunnittelija

      Parhaaseen A-luokkaan taitaa päästä vain täystehomaalämpöpumpulla tavallisella talorakenteella. Ei hirsitalolla kuitenkaan vaan pitää olla normaalit lämmöneristykset.

      Jollain äärimmäisellä matalaenergiatalosovelluksella voisi päästä myös tuohon ilman maalämpöä, mutta varmaankin on oltava toimiva aurinkosysteemi tai ilmalämpöpumppu (ILP).

    • nimetön

      energian kokonaiskulutus määrää luokituksen, vedenkulutus, sähkönkulutus ja lämmityskustannukset sekä tietysti materiaalien elinkaarianalyysin pohjalta materiaalikulutus.
      eli talon lämmitys on vain yksi osa kokonaisenergiataloudellisuutta, ei pelkkä toteutustapa tai laitetyyppi tee taloa energiatehokkaammaksi ellei laitteen elinkaarianalyysi ole luontoa huomioiva, pumpputekniikoissa on jo freonittomat vaihtoehdot jotka ovat plussaa. mutta entäpä paikalla muurattu tiilitakka, sehän kuuluisi kuulua parhaaseen a-ryhmään. mutta entäpä vesi, lasketaanko kulutus suomessa vallitsevalla keskiarvokulutuksella n.165L vuosi vai käytetäänkö tässä täsmäaseita sillä periaatteessa isommassa huoneistokoossa keskiarvoisesti asuu enemmän ihmisiä kuin pienessä? no, toivottavasti energiamäärityksiä tekevät sellaiset tahot joilla on oikeasti tietotaitoa asian tiimoilta, sekä riittävät todisteet ja mittaukset oikeaan toteamaansa.
      odotan mielenkiinnolla laitevalmistajien ja talovalmistajien uusittuja esitteitä, joissa tulee näkymään selkeästi ko. tuotteen energialuokitus.

    • sähkölämmittäjää

      ahdistaa. Kämpän hinta putoaa paljon enemmän kuin jos olisi investoinnut maalämpöön, mutta kun laskin että se ei kuolleta itseään koskaan, MUAHAHHAHHAHAHHAH!!!

      Naapurin älsby huussikin menee PILP:eineen ohi että hurahtaa. MUAHAHAHHAHA!!

      • katsokaa vanhoista

        Vanhoissa keskusteluissa puhutaan RET-laskennasta. Motivan sivuilta löytyy myös juttua aiheesta.


      • motivan sivuilla
        katsokaa vanhoista kirjoitti:

        Vanhoissa keskusteluissa puhutaan RET-laskennasta. Motivan sivuilta löytyy myös juttua aiheesta.

        Motivan sivuilla oli tosiaan juttua. Tutustuin niihin ja minua alkoi jo kaduttamaan koko keskustelun avaus. Jospa niistä joskus joku vääntäisi yksinkertaistetumman version...


      • lisää niin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2149
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1762
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1500
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1265
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1250
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1079
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      1002
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      983
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      684
    Aihe